Gezi klibi müzik kanallarından veto yedi

Gezi klibi müzik kanallarından veto yedi
Gezi klibi müzik kanallarından veto yedi
'Dans Et' adlı şarkılarının kliplerinde Gezi Parkı olaylarına gönderme yapan Dev grubunun klibi müzik kanallarından veto yedi

Radikal.com.tr - Dev grubunun "Dans Et" isimli şarkılarına çektikleri ve Gezi Parkı olaylarını konu alan klibi, müzik kanallarında yayınlanmadı. Klipte Gezi Parkı olaylarını anımsatan görüntülere yer veren grup, klip kanallardan veto yese de internetteki dolaşımından memnun olduklarını dile getirdi.

T 24'ün haberine göre, Baran Bayraktar ve Kaan Metin’in kurduğu Dev grubu, Demir Demirkan’ın prodüktörlüğünü üstlendiği “Dans Et” adlı maxi-single’la müzik dünyasına giriş yaptı. Şarkıları radyolarda ve internette ilgi gören Dev, “Dans Et”e çektikleri kliplerinde de ülke gündemindeki olaylara gönderme yaptı.

Gündeme dair yaşananların sürreel bir bakış açısıyla yorumlandığı klip, alışılmışın dışında kurgu teknikleri, modern dans koreografileri ve senaryosuyla büyük ilgi topladı. Ancak kullanılan görüntülerin Gezi olaylarını hatırlatması klibin müzik kanallarında yayınlanmasına engel oldu.

Gezi olaylarının simgesi kırmızılı kadından Duran Adam’a kadar Gezi’yi anımsatan bir koreografiye sahip olan ve aynı anda birçok sanat dalına vurgu yapılan klibin yaratıcı yönetmenliğini Tunç Topçuoğlu, tiyatro yönetmenliğini ise Ilgın Abeln üstlendi. Maxi single’ın prodüktörlüğünü üstlenen Demir Demirkan, konuyla ilgili şunları söyledi: “Bu tür yasaklar Türkiye ’ye asla yakışmıyor. Şarkıyı, klibi, filmi, diziyi ya da oyunu yasaklamak son derece üzücü bir tavırdır.”


  http://www.radikal.com.tr/115122411512245

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sansüre hayır! - çıkarsız

  farklı her sesin sansürlendiği bir yönetime nasıl demokrasi diyebiliriz? demokratik ifade biçimlerinin engellendiği bir toplumda farklı protesto kanallarını açmak, geliştirmek hak haline gelir.

  imanın kadar ifade özgürlüğün var - maiko

  Bu ülkede baş örtüsü takıyorsan, namaz kılıyor oruç tutuyor ve müslüman çocuk yetiştiriyorsan iman ettiğin kadar ifade özgürlüğün var. Aksi halde her aksiyon birşey çağrıştırıyor diye veto! Aydınlık günler seni bekliyor Türkiye! Geriye daima geriye .

  yandaş kanal - spartakist

  bu kanalları takan yok. Placebo bizim gözümüzde can olmuştur.

  Demokratik Türkiye - berkayhür

  Sosyal Paylaşım diye bişey var. Müziğin bile diline tahammül edemeyenler demokrasi dersi vermesin. Komil olmuyor, artık gülmüyoruz. Gri her yerde!

  Önemsiz sansür... - Steelist

  Müzik kanallarından müzik dinleyen kaldı mı ki ?