Gezi mağdurları platform kurdu: Polisi şikayet etmek için son bir ay

Gezi mağdurları platform kurdu: Polisi şikayet etmek için son bir ay
Gezi mağdurları platform kurdu: Polisi şikayet etmek için son bir ay
Gezi eylemlerinde polis şiddetine maruz kalanların savcılığa suç duyurusunda bulunmaları için gerekli hukuki sürenin aralık ayında dolduğu belirtildi.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi
Gezi eylemleri sırasında polisin sert müdahalesiyle yaralananlar ve hayatını kaybedenlerin yakınları, uğradıkları ‘ortak şiddet’e karşı hukuksal süreçlerde dayanışmak için bir platform çatısı altında toplandı. Ankara Kızılay’daki olaylar sırasında polisin attığı gaz bombasının isabet etmesi sonucu tek gözünü kaybeden Çankaya Belediyesi işçisi Muharrem Dalsüren, avukat Sarper Gürcan ve kardeşi gaz bombasıyla kafasından vurularak beyin kanaması geçiren Kurtuluş Özgür Yıldız’ın girişimiyle ‘Gezi Parkı Protestolarında Şiddet Görenler Platformu’ kuruldu.


Platformun açıklamasında, Gezi’de yaralananların yaptığı şikayetlerin savcılık aşamalarının tamamlandığı belirtilirken aralık ayı itibariyle 6 aylık şikayet süresinin dolacağı uyarısı yapıldı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nı iletişim merkezi olarak belirleyen ve internet üzerinden http://gydp.weebly.com/ adresini açan platformun ‘Geri Kalan’ başlığıyla yaptığı duyuruda şöyle denildi:

“Bizler, Gezi Parkı protestolarında, demokratik haklarını kullanırken polis şiddetine maruz kalanlar olarak bir arada ve dayanışma içinde olmanın gerekliliğini gördük. Savcılıklara suç duyurusunda bulunanlar olarak öncelikle farkındayız ki bireysel olarak yürüteceğimiz hukuksal süreçler istenen sonuçları vermeyecektir. Bu ana kadar Gezi ile ilgili başlatılan yargılama süreçleri, görüldüğü kadarıyla yeterli duyarlılık ve hızla yürütülmemektedir. Yapılan yargısal işlemler, toplumun adalet beklentisini ve adalet duygusunu karşılamaktan çok Hükümeti aklamaya, suçluyu korumaya yönelik ilerlemektedir. Sanığın, mahkemenin, yargı yetkisine sahip mahkemenin yerinin değiştirildiği ve benzeri kuralların hiçe sayıldığı düzenlemelerle başlamış olan yargı süreçlerinin yasal gerekliliklere uygun sürmesine izin verilmezken bugüne kadar tek bir yaralı şikâyeti savcılık aşamasını tamamlayarak yargılama aşamasına geçmemiştir. Bu süreçleri, bireysel olarak sonuçlandırmanın güçlüklerle karşı karşıya olduğu açıktır.

ARALIKTA SÜRE BİTİYOR

Bir diğer önemli nokta, hukuken şikâyet hakkının kullanılabilmesi için son günleri yaşamaktayız. 6 aylık şikâyet süresi Aralık’ın her günü tek tek sona erecektir. Bu anlamda şikâyet hakkını kullanmamış olanlar için zaman aşımı söz konusu olacaktır. Bu hukuksuz ve gayrı meşru saldırıların hesabının sorulması, yinelenmemesi ve ülkemizde can güvenliğinin, her bir kişinin fiziksel vücut bütünlüğünün korunabilmesi için yaralıların başlattığı hukuk savaşının büyük önem taşımakta olduğunun altını kalınca çiziyoruz.”