Gezi olaylarına en fazla ilgi Radikal'den!

Gezi olaylarına en fazla ilgi Radikal'den!
Gezi olaylarına en fazla ilgi Radikal'den!
MTM'nin araştırmasıa göre Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylara sayfalarında en fazla alan ayıran gazete Radikal oldu.

Taksim'den başlayıp, ülke geneline yayılan Gezi Parkı eylemleri son altı gündür ülke gündeminden düşmüyor. Geleneksel medyanın yaşanan olaylara tepkisiz kalmasını eleştiren halk ise sosyal paylaşım siteleri aracılığı ile tepkilerini dile getirmeye devam ediyor.

Bu doğrultuda MTM (Medya Takip Merkezi), Gezi Parkı'nda yaşanan eylemlere medyanın ne oranda yer verdiğini inceleyen bir araştırma yayınladı. 28 Mayıs – 01 Haziran tarihlerini kapsayan bu araştırmaya göre, olaylarla ilgili 133 gazete toplamda 899 haber ve yazı yayınladı.

RADİKAL, OLAYLARLA İLGİLİ 41 HABER YAYINLADI

Bu haberlerin toplam alanı yaklaşık 160 gazete sayfası olurken, 136 yazarın 182 kez köşelerinde bu konuyu işlediği belirlendi. TV kanalları ise, olayları 1.225 haber spotuna karşılık 85 saat süre ile ekranlarına taşıdı. Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları sayfalarına en fazla taşıyan gazete 51 haber ile Cumhuriyet oldu. Onun ardından 41 haber ile Radikal ve 40 haber ve yazı ile Milliyet geldiler. Haberlerin kapladıkları alana bakıldığında ise, ilk sırayı 15 gazete sayfası ile Radikal aldı. Onu 14'er gazete sayfası ile Cumhuriyet ve Hürriyet izlediler.

TV KANALLARI EYLEMLERE İLGİSİZ KALDI
Araştırmanın yapıldığı tarihler içerisinde yaşanan olaylara ekranlarında en fazla yer veren TV kanalı toplamda 10 saat ile Halk TV olurken, 4 günlük sürede Gezi Parkı'ndaki eylemlere en fazla yer veren diğer kanallar ise CNN Türk (7 saat) ve SkyTürk 360 (6 saat) oldular. Konuyu haber spotu anlamında en çok konuşan TV kanallarına bakıldığında ise, STV Haber ilk sırayı aldı. 87 haber spotu ile olayları ekranlarına taşıyan STV Haber'i Sky Türk 360 (86 haber spotu) ve Kanal B (80 haber spotu) takip ettiler.


  http://www.radikal.com.tr/113606511360657

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hoppalaaa... - lastikordek

  yahu sizin yaptığınız haber mi? türkiyenin geleceğinin yazıldığı bu günlerde ihtiyacımız olan tek şey dürüst ve tarafsız haber kanalları. kimse bir şey yapmadığı için sizler çok haber yapmış görünebilirsiniz. merak etmeyin herkes kimin ne yaptığını biliyor. bu arada manşette Michael douglasın oral sex yaptığı haberi ne anlama geliyor. biz mi anlayamadık? lütfen bir kez daha düşünün. gösterilerde polisin yaptığı şiddeti ve arkalarından gelen eli sopalı badem bıyıklıları gündeme taşıyın. devlet kendi polisine bile güvenmiyor bu paramiliter gurupları sırtlanlar gibi göstericilere saldırtıyor. lütfen aşırı güç kullanan polisleri afişe edin. sizin de katkınız olsun. polis insanlıktan çıktı. talep ettiğimiz demokrasi sizleri de kapsıyor. biz biz derken tüm türkiyeyi kastediyoruz. basın emekçilerinin de korsan mı olur yasal mı olur tüm türkiyedeki gösterileri anında paylaşmalı. dünya zaten çekiyor. bu utanca ortak olmayın.

  afferin size - genel

  kimsenin haber yapmadığı ortamda yaptığınız 3-5 haber ile mi övünüyorsunuz? türkiyede yer yerinden oynamış, 3-5 foto ile habercilik mi olur? ne şiş yansın ne kebap haberciliği istemiyoruz. iletişim olanaklarının bu kadar genişlediği bir zamanda bu kadar zayıf habercilik yapmakü bir de üstüne övünmek! aymazlığın bu kadarı...

  Radikal sagolsun... - ocankaya

  tabii eksikleri var radikalin ama, olaylarin ilk anindan beri satir satir haber cikardilar. bravo diyorum...Yurtdisindan takip ediyorum, radikal kiyamet kopuyor diye iletirken, diger gazetelerde hic bir haber yoktu...

  habercilik zihniyeti - ssepkin

  Yayımlayacak onlarca şey varken bunu haber diye yayımlamaya utanmayan bir gazetecilik zihniyeti sayesinde bu hale geldi zaten olaylar, kendi derdinde öleni yaralananı düşünmeyen insanların yaptığı haberler yüzünden. Sıfır sayısına kıyasla her sayı büyüktür biliyorsunuz değil mi? Bir yanda bu olayı hiç yayımlamayanlar var diye "bakın biz 41 kere haber yapmışız" denmeye utanmıyor mu acaba bu cümleleri yazanlar? 41 nedir? insanlar tek başlarına bir saatte 41 tane yaşadıkları, gözlemledikleri, "doğrulayabildikleri" şey yayımladılar, siz koskoca gazete olarak 41 haber yayımladınız diye övünç içindesiniz. Bugün artık sizin utanma gününüz, övünme değil.

  Hem severiz hem döveriz abi :)) ( sakın yanlış anlaşılmasın) - mavi ve beyaz

  Radikal'ı seviyordum ama kırgındım aylarca radikal almadım tepkimi böyle gösterdim ama anladım ki yaptıkları yapmadıklarını dengeliyormuş yeniden radikal almaya başladım anladım ki medyanın büyük maymunlarına karşı Radikal'ı eğrisiyle doğrusuyla savunmamız lazım.

  radikal ne yapıyor? - idil86

  kendinize pay çıkartmayı da ihmal etmediniz tabii ki.

  ... - k-a-o-s

  hayat tv günlerdir kesintisiz yayın yapıyor,ama burada yer vermemeniz ilginç...