Gezi olaylarına en fazla ilgi Radikal'den!

Gezi olaylarına en fazla ilgi Radikal'den!
Gezi olaylarına en fazla ilgi Radikal'den!
MTM'nin araştırmasıa göre Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylara sayfalarında en fazla alan ayıran gazete Radikal oldu.

Taksim'den başlayıp, ülke geneline yayılan Gezi Parkı eylemleri son altı gündür ülke gündeminden düşmüyor. Geleneksel medyanın yaşanan olaylara tepkisiz kalmasını eleştiren halk ise sosyal paylaşım siteleri aracılığı ile tepkilerini dile getirmeye devam ediyor.

Bu doğrultuda MTM (Medya Takip Merkezi), Gezi Parkı'nda yaşanan eylemlere medyanın ne oranda yer verdiğini inceleyen bir araştırma yayınladı. 28 Mayıs – 01 Haziran tarihlerini kapsayan bu araştırmaya göre, olaylarla ilgili 133 gazete toplamda 899 haber ve yazı yayınladı.

RADİKAL, OLAYLARLA İLGİLİ 41 HABER YAYINLADI

Bu haberlerin toplam alanı yaklaşık 160 gazete sayfası olurken, 136 yazarın 182 kez köşelerinde bu konuyu işlediği belirlendi. TV kanalları ise, olayları 1.225 haber spotuna karşılık 85 saat süre ile ekranlarına taşıdı. Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları sayfalarına en fazla taşıyan gazete 51 haber ile Cumhuriyet oldu. Onun ardından 41 haber ile Radikal ve 40 haber ve yazı ile Milliyet geldiler. Haberlerin kapladıkları alana bakıldığında ise, ilk sırayı 15 gazete sayfası ile Radikal aldı. Onu 14'er gazete sayfası ile Cumhuriyet ve Hürriyet izlediler.

TV KANALLARI EYLEMLERE İLGİSİZ KALDI
Araştırmanın yapıldığı tarihler içerisinde yaşanan olaylara ekranlarında en fazla yer veren TV kanalı toplamda 10 saat ile Halk TV olurken, 4 günlük sürede Gezi Parkı'ndaki eylemlere en fazla yer veren diğer kanallar ise CNN Türk (7 saat) ve SkyTürk 360 (6 saat) oldular. Konuyu haber spotu anlamında en çok konuşan TV kanallarına bakıldığında ise, STV Haber ilk sırayı aldı. 87 haber spotu ile olayları ekranlarına taşıyan STV Haber'i Sky Türk 360 (86 haber spotu) ve Kanal B (80 haber spotu) takip ettiler.