@ismailsaymaz

Gezi Park eylemi: 'İki üç ağaç'tan bir ormana çıkan yol

Gezi Park eylemi: 'İki üç ağaç'tan bir ormana çıkan yol
Gezi Park eylemi: 'İki üç ağaç'tan bir ormana çıkan yol
Devletin yapması gereken, polisiye yönteme başvurmak yerine, kolluğu geri çekerek, devleti sahneye çıkarmak, Gezi Parkı Planı'nın geri çekileceğini, demokratik alanın genişletileceğini açıklamak olmalıydı. Şu an itibariyle "Yeni Türkiye", görünen o ki, "Eski Türkiye"de ısrar ediyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İlk başta Gezi Parkı’nın Divan Oteline bakan kısmını dolduracak kadar vardılar. Bir muhalif gösteri olmaktan çok, bir protest panayırı andırıyordu. Taksim Dayanışması’na çağrısına uyarak parkta toplanan 5 bin yurttaş içinde ağırlığını üniversiteliler ve “beyaz yakalılar” oluşturuyordu. Bu aşamada eylem, “parkın kurtarılması” talebiyle kendisini sınırlıyordu. Plan askıya alınsa belki de evli evine, köylü köyüne dönecekti. Ta ki o “kuşluk baskınına” kadar…

Baskından sonra, 30 Mayıs günü, Gezi Parkı’nın kitlesi 10 bine kadar tırmandı. Gerginliği tetikleyen iki kritik eşik oldu: İlki, polislerin yeni uykuya dalmış, şiddete başvurmayan göstericilere yönelik gaz bombalı saldırısıydı. İkincisi de, Başbakan’ın “Gezi Parkı’nı yıkacağız” açıklaması oldu. Sonra 31 Mayıs sabahında, aynı gaz bombalı saldırı tekrarlandı.

İşte bu eşik, yalnızca göstericileri Gezi Parkı’ndan çıkarmakla kalmadı; cini de şişeden çıkarmış oldu. Protesto; parktan İstiklal Caddesine, Taksim’den Kadıköy’e, İstanbul’dan Türkiye ’ye yayıldı ve hükümeti “istifaya” davet eden bir halk hareketine ve isyana dönüştü.


‘GEZİ PARKI İSYANI’NI TANIYALIM
Bu isyan toplumun daha önce karşılaşmadığı türden, bütünüyle kentli karakter taşıyor. Ne işten çıkarılan bir işçi eylemine, ne okul harçlarının kaldırılmasını amaçlayan öğrenci protestosuna, ne HES karşıtı köylü direnişine, ne de 1 Mayıs benzeri klasik sosyalist eylem türlerine benziyor.

Kitlesinin gövdesi; memleketin “okumuş çocuklarından” ve “plazada çalışanlar” gibi nitelikli bir kesiminden oluşuyor. Çoğu hayatlarında ilk kez bir eyleme katılıyor. Bu gövdede, üniversiteli gençler de öne çıkıyor. Sosyal medyayı hayli etkili kullanabildikleri için eylem, siyasal bilimlerde tarif edilen, “yeni kuşak toplumsal hareketler” alanına giriyor. Yani aslında geçmişte yüz yüze örgütlenmiş bir topluluğun tepkisinden değil, hayatları kesişen bir nufusün hak temelli birleşmesinden söz edilebilir.


LİDERİ VAR MI?
Gezi Parkı’ndaki protestoyu kotaran Taksim Dayanışması adlı topluluk, sokağa çıkıldığı andan itibaren, yerini kitlenin kendi “öncülüğüne” bıraktı. Bu çerçevede, isyanın bir lideri de, arkasında olan bir parti de bulunmuyor. Göstericiler siyasal bakımdan ağırlıklı sosyalist, anarşist ve sosyal demokratlardan oluşsa da; eyleme bu çizgiyi takip eden parti ve gruplar katılmış olsa da hareketin bir hiyerarşisi görülmüyor. Emir veren de yok, herhangi bir emri uygulayan da…


GEZİ PARKI NE İSTİYOR?
Başlangıçta dillendirilen, “Gezi Parkı yok olmasın” talebi, iki günlük isyan sonunda artık eskimiş bir talebe dönüştü. Gezi Parkı planı iptal edilse dahi; ki Başbakan iptal edilmeyeceğini açıkladı; isyanın durdurulması mümkün görünmüyor. Şimdi Taksim iki sloganda birleşiyor. Göstericiler ya “Faşizme karşı omuz omuza” diyor ya da hükümeti istifaya davet ediyor.

Gelinen noktada bu isyan, AKP hükümetinin “çoğunlukçu” ve otoriter yönetimini hedef alıyor. Demokratik kanalların tıkanması, medyadaki görünürsüzlük, her barışçıl hak arayışının “Ergenekoncu”, “terörist” ve son günlerin popüler yaftasıyla “Baasçı” ilan edilmesi ve toplumun “polis copuyla” terbiye edilmek istenmesi, Taksim’deki binlere yenilerini katıyor. Ayrıca AKP’nin 12 yıldır iktidarda olduğunu ve çoğu eylemcinin aslında AKP’den başka bir iktidarı bilmiyor-hatırlamıyor oluşunu da bir kenara yazmak gerekiyor.

Gezi Parkı bu yönüyle daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük ve çoğulcu bir yönetim istiyor. Bu bakımdan Gezi Parkı, bir sınıfsal ve siyasal ayrım olmaksızın, bütün bir halkı bir araya getiriyor. Kaldı ki on binlere Boğaz Köprüsü’nden geçirten de, AKP’nin “Yeni Türkiye”sine isyan ve “Başka bir Türkiye”nin hayalidir.


GEZİ PARKI’DAN TÜRKİYE’YE, AĞAÇTAN ORMANA…
Gezi Parkı’ndaki isyan önce Cihangir, Kadıköy, Beşiktaş ve Şişli’ye yayıldı. Bilhassa Şişli’de halk camlara çıkarak, sabaha kadar tencerelerini ve tavalarını birbirine vurarak, protestosunu yaptı. Keza akşam saatlerinde metroyu kullanan yurttaşlar bu protestoya katıldı. Bugün, 1 Haziran sabahında Kadıköy’den yola çıkan çok sayıda yurttaş yürüyerek Boğaz Köprüsü’nü geçti ve Taksim’e çıkmak üzere Beşiktaş’a vardı.

Bir taraftan Gezi Parkı, Anadolu’da da yankısını buldu. Ankara ve İzmir’de sert bir protesto eylemi yapıldı. Eskişehir bu iki şehri izledi. Başbakan’ın memleketinde, Rize’de bile, beklenmedik bir sayıya, bine ulaşan kitle eylem düzenledi. Şu anda Tunceli’den Denizli’ye, Antakya’dan Zonguldak’a, Batman’dan Edirne’ye, onlarca il ve ilçede gösteri veya basın açıklaması yapıldı, yapılıyor. Bu yönüyle halk, Türk-Kürt, Alev-Sunni, solcu-sağcı şeklinde ayrım noktalarını terk ederek, yan yana geliyor.


YA DEVLET?
Üç gün süresince Taksim’de, devleti temsilen yalnızca polisler vardı. Polisler de en iyi bildikleri müdahale yöntemi olan “gaz bombasına” başvurdu. Aslında emniyet, devlet tarafından yalnız bırakılarak, isyanın sınır hattına konuldu. Oysa bu, yapılacak en büyük hatalardan biriydi. Öteden beri “iktidarı destekliyor” diye düşünülen polisin, bir kamu görevlisi olmaktan çok, AKP’nin “milis gücü” diye yorumlanmasına yol açtı. Devletin yapması gereken, polisiye yönteme başvurmak yerine, kolluğu geri çekerek, devleti sahneye çıkarmak, Gezi Parkı Planı’nın geri çekileceğini, demokratik alanın genişletileceğini açıklamak olmalıydı. Şu an itibariyle “Yeni Türkiye”, görünen o ki, “Eski Türkiye”de ısrar ediyor.


  http://www.radikal.com.tr/113586911358693

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  eski türkiyeyi istiyorlar lafı doğru değil - aharasa

  beş gündür eylemdeyim. yazının büyük kısmına katılıyorum. ama eski türkiyeyi (ne demek istediğiniz de belli değil) istediklerine katılmıyorum. gençtiler, çok gençtiler, çocukluktan yeni çıkmışlardı. o sebeple biz diyemiyorum. bu o gençlerin eylemiydi. biz de onlara destek oluyorduk. ve bir şey istemiyorlardı. sadece karşıydılar. ve eylemi muhteşem ve bu kadar birleştirici yapan da oydu. bir şey önermemekti, sadece karşı çıkmaktı. neye? tayyibe. çok kzıgındılar ona. ağza alınamyacak lafları bir tarafa koyuyorum "tayyip istifa" en çok duyduğum" slogandı. gençler çoğu iktidar için bir sorundur. başabakan için iyice öyle. son zamanlarda söyledikleri bence gençler tarafından hakaret olarak algılanmıştı. gençler başbakana göre feci bir hayat yaşıyorlardı. bu düşünce onları çok kzıdırmıştı. bu da en çok duyulan diğer sloganı çıkartmıştı: "ooo şerefine tayyip!". hiç birisi belki haftada 2-3 biradan fazla içen gençler değildi ama hayatlarına, zihinlerine, miğdelerine karışan bir başabakan onları çok rahatsız etmişti.

  dert akp mi yoksa demokrasi mi - egeli67

  Bu yazinin ruhuna sinen bir dusunce var, halkin cogunun oyuyla da gelse biz bir partiyi sevmeyince iktidar olmasini engelleriz mantigi. Aslinda ardi ardina soylenen iki cumle cok iyi ozetliyor yazarin tezatini veya handikapini: "Bu çerçevede, isyanın bir lideri de, arkasında olan bir parti de bulunmuyor. Göstericiler siyasal bakımdan ağırlıklı sosyalist, anarşist ve sosyal demokratlardan oluşsa da; eyleme bu çizgiyi takip eden parti ve gruplar katılmış olsa da hareketin bir hiyerarşisi görülmüyor." "Isyan" kelimesi bile rahat kullanildigina gore artik demokrasiye de gerek yok diye dusunuyorlar herhalde. Gosterilerin sol kanadin show'u oldugu acik ama bunu demokrasi, ozgurluk diye sunmalari da isin tuhaf yani. Eskiden yesil ezenler, cicek koparanlar, cam kiranlar simdi agaclar icin ozgurluk talebinde bulunuyorlar, gel de gulme. Baska sehirlerde yakip yikma basladi bile, ne bicim demokrasi ise bu! Mahkeme projeyi durdurdu ama arkadaslarin hala heyecani devam ediyor. Hukukun ustunlugu mu dediniz! Yok canim o da ne, demokrasi icin biz cam da kirariz, cicek de ezeriz, yeter ki ulkeye demokrasi gelsin, secimle gelmis iktidar basimizdan defolup gitsin. Bizim istemedigimiz bu ulkede iktidar olamaz, nokta. Eger olursa agactan bocekten sorun cikarir her yeri iktidarin basina geciririz. CHP iktidar oluncaya kadar isyana devam!

  DEĞİŞİM - kato2008

  herşeyin özündeki bozulma ve çürüme eğiliminin bizi ilkelerimizden uzaklaştırmasına da karşı koyabiliriz ama koca toplumu yeniden bir kalıba dökmeye bu kadar büyük bir yapının temellerini değiştirmeye kalkmak, düzeltecek yerde silip süpürmek ,ufak tefek kusurları toptan bir kargaşalıkla düzeltmek,hastalıkları ölümle iyi etmek devlet değiştirmekten çok yıkmak isteyenlerin işidir.