Gezi Parkı 9'uncu günde de 'çapuling'!

Gezi Parkı 9'uncu günde de 'çapuling'!
Gezi Parkı 9'uncu günde de 'çapuling'!
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi Parkı her gün kalabalıklaşıyor. Parka özel bir mizah dili oluştu, balık ekmek ‘çapulcu balığı’, köfte ekmek ‘direniş köftesi’ oldu. Çadırlar da farklı grupların kurduğu standlar da giderek artıyor ve çeşitleniyor.
Gezi Parkı’nın bir ucundan diğerine yürümek gün geçtikçe zorlaşıyor. Dün öğle saatlerinde kalabalıklaşmaya başlayan parkta çıkışı saatinde neredeyse izdiham yaşanıyordu. Etraf yabancı gazeteci kaynıyor ve her şey inanılmaz bir hızla büyüyor: İki gün önce kurulan kütüphaneye kalabalıktan girilmiyor, dakika başı kitap yağıyor... Çay ocağında birkaç ufak masada başlayan sağlık merkezi dün tam teşekküllü hastane görünümündeydi. Mutfakta asılı not aslında çok şey anlatıyor: ‘Erzak ihtiyacımız yoktur!’
Parka her gün yeni bir toplumsal sorun taşınıyor. Öyle ki hiçbir şeyden haberi olmayan birini parkın bir ucundan diğerine sürükleyerek kadın cinayetlerinden 2B mağdurlarına, vegan beslenmeden Emek Sineması mücadelesine bilgilendirmek mümkün... Parkta ilk günler broşür dağıtılır ve afiş asılırken giderek daha yaratıcı eylem biçimleri oluşuyor: örneğin Greenpeace standında güneş enerjisiyle telefon şarj ediyor, güneş ocağında yumurta pişiriyor.
Parkın ilk günkü hassasiyetleri hala yerine... Bir ağaçta ‘Dikkat, bu ağaçta kuş yuvası vardır’ notu asılı.. Ücretsiz veteriner kliniği çadırı açılmış. Birçok ağaçta da ‘Bu bir sivil direniş, hiç bir şeye zarar verme’ afişleri belirmiş.
Taksim Dayanışması’nın hazırladığı ve bugün Bülent Arınç’a iletilen talepler listesi de belli ki genişleyecek. Örneğin ‘Kaldıraç’ gurubunun hazırlayarak her yere astığı ‘taleplerimiz’ listesinde 1 Mayıs 1977 davasının yeniden açılması ve meydanın isminin ‘1 Mayıs alanı’ olarak değiştirilmesi var. 

‘İyi kandiller direniş’

Parkta Miraç Kandili için de hummalı bir hazırlık var, herkese kandil simidi dağıtılıyor. Duvarlarda ‘İyi kandiller direniş’ ‘Bir gün de içmeyiver, kandiliniz mübarek olsun’ mesajları belirmiş. Antikapitalist Müslümanlar’dan Mem Aslan, akşam Hatay’da hayatını yitiren Abdullah Cömert için dua ederek lokma dağıtacaklarını ve cuma namazını da meydanda hepbirlikte kılacaklarını söyledi. Gün içinde genel greve giden KESK ve DİSK de Unkapanı ve Şişli’den binlerce kişilik kortejlerle Taksim Meydanı’na yürüdü. Küçük çaplı yürüyüşler ise parkın her yerindeydi!