'Gezi Parkı Ana Davası'nda mahkumiyet kararları

'Gezi Parkı Ana Davası'nda mahkumiyet kararları
'Gezi Parkı Ana Davası'nda mahkumiyet kararları
Gezi Parkı Ana Davası'nda mahkeme 255 sanıktan 244'ünü suçlu bularak 2 ay 15 gün ile 1 yıl 2 ay 16 gün arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı. 7 sanık beraat etti. 4 sanığın da dosyası ayrıldı. Mahkeme 4 sanığa, "ibadethaneyi kirletmek" suçlamasıyla 10 ay hapis cezası verdi.

RADİKAL - Yedisi yabancı uyruklu, toplam 255 sanıklı "Gezi Parkı Ana Davası"nda mahkeme , suçlu bulduğu sanıklar hakkında 2 ay 15 gün ile 1 yıl 2 ay 16 gün arasında değişen hapis cezalarına hükmetti. 

İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ve 255 sanığın yargılandığı Gezi davasında 4 sanığa "camiyi kirletmek"ten 10’ar ay hapis cezası verildi. Davada birçok sanık çeşitli oranlarda ceza aldı, bazıları da beraat etti.

Mahkemenin haklarında mahkumiyet kararı verdiği sanıkların işlediklerini belirttiği suçlar şöyle:

- 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet

- Görevi yaptırmamak için direnme

- Kamu malına zarar verme

- Özel kıyafetleri usulsüz kullanma

- İbadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verme

Mahkeme, 2'si asistan doktor olan 4 sanığı, "ibadethaneyi kirletmek"ten suçlu buldu. Sanıklar 10'ar ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezalar ertelendi.

CAMİ GÜVENLİK GÖREVLİSİ: İÇKİ YA DA SİGARA İÇEN KİMSE GÖRMEDİM

Bu arada duruşmada Dolmabahçe Bezm-i Alem Camii'nde güvenlik görevlisi olarak çalışan Savaş Dinç, "Caminin içinde alkol alan herhangi birini görmedim. Camiinin içinde bir şeyler içen, tüketen ya da sigara içen görmedim" dedi. Bazı sanıkların avukatları da "Basında çıkan fotoğraflar (bira kutusu) ya başka yerde çekildi ya da mizansen fotoğraflar olduğu görüşündeyim" ifadelerini kullandı.

Gezi kararına Tabip Odası'ndan tepki: Korkmuyoruz


 


  http://www.radikal.com.tr/145812614581261

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Trol zaferi - akrep93

  Trollerin "Kabatas" yüklenmeleri bosa çikti,ama manipüle edilen "cami" olayinda konu ibadethane,ülke de laik görünümlü olunca hukuk sistemsizligimiz firsati kaçirmadi ve trolleri sonsuz mutluluga bogdu.Bu uzaktan kumandali yargi organlari simdi bu"ibadethane kirletme" nedeniyle aldiklari karari masaya koyup yanina da dün verilen "palali saldiri" kararini koysunlar.Her ikisinde de verilen ceza ayni 10 ay .Demek ele pala alip önüne gelene saldirmayla,kanitlanamamis ibadethane kirletme hukuk sisteminde ayni degerde görünüyor.Vallaha diyecek fazla birsey yok;karari veren hakimler vicdanlariyla(!) verdikleri bu kararlar sonrasi evlerine gidip evlatlarinin gözlerinin içine baka baka mutlu mesut yasasinlar.