@idrisemen

Gezi Parkı en kalabalık gününü yaşıyor

Gezi Parkı en kalabalık gününü yaşıyor
Gezi Parkı en kalabalık gününü yaşıyor
İstanbul Taksim'de devam eden Gezi Parkı eylemi, en kalabalık günlerinden birini yaşıyor.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi Parkı’ndaki eylemde bu akşam da şölen havasında başladı. Akşam saatlerinden itibaren binlerce eylemcinin akın ettiği Taksim Meydanı ve Gezi Parkı gösterilerin başladığı günden bu yana en kalabalık gecesini yaşıyor.

Sanatçıların ve sporcuların da gün içinde destek işçin akın ettiği meydanda festival havası hakim. Alanda diğer gecelerden faklı olarak yüzlerce çadır göze çarpıyor. Bu gece eylemini sabaha taşıyacak olan direnişçilerin sayısı her zamankinden fazla.

Saat 21:00’de Meydan ve Gezi Parkı’nda, tencere-tava çalma eylemine ıslık ve düdüklerle destek verilerek şenliğe başlandı.

Meydanda en çok dikkat çeken şey seyyar satıcıların fazlalığı. Alanda seyyar satıcıları denetleyen bir mekanizma olmadığı için her yerde bir satıcı direnişçilere hizmet veriyor. Alanda en çok yiyecek, özellikle de köfte satılıyor. 10 gündür biber gazı bulutlarının dolaştığı Taksim ve Gezi Parkı’nın üstüne bu gece köfte dumanı basmış durumda.

Meydandaki bir diğer ilginç görüntü ise ders çalışan yüzlerce öğrenci. Özellikle final dönemine giren üniversiteliler ve Üniversite sınavlarına hazırlanan liseliler buldukları bütün ışık kaynaklarının altında sınavlarına hazırlanıyor. Direnişçiler bu konuda da tam bir dayanışma içinde. Sınava girecek öğrenciler için “sınıfın adı halk, dersin adı özgürlük” adıyla kurulan küçük dersliklerde öğrencilere özellikle matematik, fizik, kimya ve biyoloji dersleri veriliyor.

Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler için de SBS kitaplarından oluşan bir stand kurularak ücretsiz kitap dağıtımı yapılıyor.
Alanın beli bölümlerinde revir ve kantinler kurularak burada eylemcilerin sağlık sorunları ve acil ihtiyaçlarına cevap veriliyor. Çocuklarıyla birlikte alana gelen aileler için kurulan çocuk oyun alanında ise minik direnişçilerin rahat etmesi sağlanıyor.

GEZİ’DE HERKESİN GÖZÜ KULAĞI BAŞBAKANDA
Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nda toplanan binlerce kişinin gündeminde bu gece Türkiye ’ye dönecek olan Başbakan’ın yapacağı açıklamalar var. Meydana yakın kafelerdeki televizyonlardan Başbakan’ın programını takip eden kalabalığın en büyük temennisi Başbakan Erdoğan ’ın yaratılan ılımlı havayı dvam ettirmesi yönünde.

Bazı direnişçiler, Başbakan’ın daha önceki sert açıklamalarının ardından polisin derhal harekete geçerek gruplara sert müdahalede bulunduğunu hatırlatarak, bu gece gelebilecek benzer bir açıklamanın da aynı sonucu doğurabileceğinden endişe ediyor.

Kalabalık gruplar, Meydan ve park civarında polis olmamasına rağmen, olası bir müdahalenin direnişçilerin arasına karışan sivil polislerden gelebileceğini düşünüyor.


  http://www.radikal.com.tr/113658411365846

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  deyiver işte - berham

  Devlet bu halkın isteklerine boyun eğmek zorunda kalacak.Yaşasın haklı direniş ve mücadele

  sevgili aborinas - tripp

  zaten basın sınıfta kaldığı için haber alamıyoruz. bundan sonra her taraftan sesimizi yükseltelim ki her türlü insan doğa hayvan kıyımına bir son vermiş olalım

  BAGIS - Roza lüxemburg

  Gezi Parki eylemlerine destek icin bir bagis kampanyasi düzenlenmesi düsünülüyor mu?

  Basbakan gec kaldi - suvari47

  Capulcular kislayi kurmuslar.Capulcu kislasi!

  şah-mat - sabahattinali

  satranç güzel bir beyin sporudur aslında hayatın ta kendisidir. rakibin kalelerini fillerini piyonlanını etkisiz hale getirmişsinizdir. neredeyse kazanmışsınızdır. rakibin tek veziri birkaç piyonu kalmıştır.kazanmanın rehaveti kibirliliği sizin tüm gücünüze üstünlüğünüze rağmen en zayıf anınızdır. sonuçta şah ve mat belkide takımın başarısızlığına kızan bir taraftar öfkesini patronuna kızan bir işçinin öfkesini gelecek kaygısı duyan bir gencin öfkesini bir mıknatıs gibi üzerinize çekme başarısı gösterdiniz ya helal olsun size kazanılmış bir oyunu kaybetmenin büyük şaşkınlığı ama çaresi yok tek bir hata şah ve mat...

  Wan Erdîş'de Doğa Katliamı - aborinas

  Söz konusu batı olunca mı isyan ediliyor... şu an wan'ın Erdîş (van - erciş) ilçesinde bir doğa katliamı yaşanıyor.... Akp ağaçları kesilip doğayı katlediyor ama bunun ilgili bi tek kelime basında yer almıyor (kürt basını hariç) Evet biz gezi parkı için daha doğrusu batıya destek verdik onların doğasına sahip çıktık, madem ki kardeşlikten sürekli dem vuruluyor, aynı desteği batıdan da bekliyoruz...