Gezi Parkı eylemi Belgrad Ormanı'nı da kurtardı

Gezi Parkı eylemi Belgrad Ormanı'nı da kurtardı
Gezi Parkı eylemi Belgrad Ormanı'nı da kurtardı
Gezi Parkı eylemleri, Belgrad Ormanı'nı da Yedigölleri de Manyas Kuş Cennetini de 'şimdilik' kurtardı. Bu hafta Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi beklenen tasarısının gündeme alınmayacağı öğrenildi. 113 sivil toplum örgütünün itiraz ettiği tasarı yasalaşırsa, ormanların yanı sıra milli parklar da imara açılacak.

ANKARA - Hürriyet Gazetesi’nden Aysel Alp’in haberine göre Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı, 2010 yılında Meclis’e gönderilmiş ancak Çevre Komisyonu’nda geçen yıl görüşülerek, kabul edilmişti. Tasarı, yaklaşık bir yıldır genel kurul gündemine gelmeyi beklerken, geçen hafta yapılan açıklamalarda tasarının bu hafta gündeme alınacağı duyurulmuştu. Ancak Gezi Parkı eylemleri nedeniyle Ak Parti Grubu’nun tasarı görüşmelerinin gündemden çekilmesi için başvuruda bulunduğu öğrenildi.

TASARI NE GETİRİYOR?

Çeşitli yasalarla koruma altına alınmış olan kıyılar ve ormanlar başta olmak üzere SİT alanları gibi doğal alanlardaki korumayı kaldıran tasarıya, sivil toplum örgütleri büyük tepki gösteriyor. Doğal koruma alanlarında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nı tek yetkili kılan tasarı, turizm teşvik kapsamındaki kıyılarda da fabrika, elektrik santralı gibi yapılaşmanın önünü açıyor. Tasarı, ‘üstün kamu yararı’ görülmesi hallerinde ormanlar, sulak alanlar ve kıyıların imara açılmasına olanak sağlıyor.

Avrupa Komisyonu’nca da ‘endişe verici’ olarak değerlendirilen tasarı, sivil toplum kuruluşlarının çevre katliamı olarak değerlendirdikleri, Hidroelektrik Santralların (HES) milli parklarda yapımına vize veriyor.


  http://www.radikal.com.tr/113635511363556

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Birinci raund tamam. - by-bucur

  Şimdi bu tasarının veya benzerlerinin bir daha genel kurulu gelmemesi sağlanmalıdır. Ayrıca TSK gerçekten her sene binlerce fidan dikmektedir. Bunu Orman Teşkilatında çalıştığım yıllardan bilirim.

  BİZİM MUNZURUMUZ NE OLACAK=( - cyxzt

  Türkiyenin en eski ve en büyük milli parkı, endemik tür (dünyada başka yerde göremeyeceğiniz tür anlamına geliyor) dünyada en fazla olan birkaç yerden biri ve bu güzellikler yok olsun diye maliyetini kurtarmadan ömrünü dolduracak olan 11 adet hes yapılıyor üstelik mahkemenin yapılamaz kararına rağmen. kimse destek olmayacak mı?! biz dersimliler gezi parkı direnişinde meydanlardayız, kara denizdeki heslere karşı hep meydanlarda olduk. peki biz niye yalnızız?! yuvamızı elimizden alıyorlar!

  TSK mı? - Yasemin_84

  Bu ülkede en çok fidan diken kurum, belki de tek kurum TSK'dır. Şu durumda bile ordu düşmanlığı yapmışsınız, helal olsun. PKKnın aktığı ormanları, 2B'den nemalanmak için yakılan ve yağmalanan ormanları sayın bence iftira atacağınıza. Bu ülkede bir tek TSK doğaya sahip çıktı, bunu o beyninize kazıyın.

  Aklınızı başınıza toplayın artık.... - citizen

  Üstün kamu yararı; o ormanların, sahillerin ve doğallığı henüz bozulmamış alanların olduğu gibi korunmasıdır. Sizin rant hesaplarınız, eşe-dosta peşkeş çekmeleriniz kamu yararı değildir.

  ORMANLAR - Secret Garden

  bu kanunlar doguda TSK tarafindan yakilan ormanlarimizi geri getirecekmi? yoksa her zamanki gibi bu sahte ve sozde cevreciler-temacilar falan seyirmi edecek? doguda herhangi bir dagda ovada tek bir agac birakmadi tsk.

  VURA VURA DEMOKRASİYİ ÖĞRENECEK... - bander

  Demokrasıyla, islamcı imamın amansız mücadelesi...son olaylar gösterdiki imam bu savaşı asla kazanamaz...ülkem için yeniden umutlandım...artık biz ateistler kaçacak ülke aramak zorunda değiliz...