Gezi Parkı eylemi Belgrad Ormanı'nı da kurtardı

Gezi Parkı eylemi Belgrad Ormanı'nı da kurtardı
Gezi Parkı eylemi Belgrad Ormanı'nı da kurtardı
Gezi Parkı eylemleri, Belgrad Ormanı'nı da Yedigölleri de Manyas Kuş Cennetini de 'şimdilik' kurtardı. Bu hafta Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi beklenen tasarısının gündeme alınmayacağı öğrenildi. 113 sivil toplum örgütünün itiraz ettiği tasarı yasalaşırsa, ormanların yanı sıra milli parklar da imara açılacak.

ANKARA - Hürriyet Gazetesi’nden Aysel Alp’in haberine göre Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı, 2010 yılında Meclis’e gönderilmiş ancak Çevre Komisyonu’nda geçen yıl görüşülerek, kabul edilmişti. Tasarı, yaklaşık bir yıldır genel kurul gündemine gelmeyi beklerken, geçen hafta yapılan açıklamalarda tasarının bu hafta gündeme alınacağı duyurulmuştu. Ancak Gezi Parkı eylemleri nedeniyle Ak Parti Grubu’nun tasarı görüşmelerinin gündemden çekilmesi için başvuruda bulunduğu öğrenildi.

TASARI NE GETİRİYOR?

Çeşitli yasalarla koruma altına alınmış olan kıyılar ve ormanlar başta olmak üzere SİT alanları gibi doğal alanlardaki korumayı kaldıran tasarıya, sivil toplum örgütleri büyük tepki gösteriyor. Doğal koruma alanlarında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nı tek yetkili kılan tasarı, turizm teşvik kapsamındaki kıyılarda da fabrika, elektrik santralı gibi yapılaşmanın önünü açıyor. Tasarı, ‘üstün kamu yararı’ görülmesi hallerinde ormanlar, sulak alanlar ve kıyıların imara açılmasına olanak sağlıyor.

Avrupa Komisyonu’nca da ‘endişe verici’ olarak değerlendirilen tasarı, sivil toplum kuruluşlarının çevre katliamı olarak değerlendirdikleri, Hidroelektrik Santralların (HES) milli parklarda yapımına vize veriyor.