Gezi Parkı için referandum teklifi

Gezi Parkı için referandum teklifi
Gezi Parkı için referandum teklifi
Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı heyetiyle yaptığı görüşmeden, krize referandumlu çözüm sinyali çıktı. AKM ise kapsamdışı.

ANKARA /İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Gezi Parkı olayları kapsamında 11 kişiden oluşan heyetle dün yaklaşık 5 saatlik bir görüşme yaptı. Toplantıya katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, referandum seçeneğinin AK Parti MKYK’da görüşülüp, Hükümet’e sunulabileceğini belirterek, “İstanbul halkı hangi yönde karar verirse milletin iradesi dışında bir irade söz konusu değildir” dedi.
AK Parti Genel Merkezi’nde yaklaşık 5 saat süren toplantı sonrası Çelik kameraların karşısına geçti. Toplantıya katılan 11 kişinin Gezi Parkı’nı temsilen bulunmasalar bile, orada kalan ya da kalanlara destek veren kişiler olduğunu belirten Çelik, görüşmenin havasını ‘gayet güzel, dostça, sevecen’ şekilde tanımladı. Gezi Parkı’ndaki eylemcilerin önemli bir kısmının tamamen çevre duyarlığıyla hareket eden politize olmamış kişilerden oluştuğunu kaydeden Çelik, “Heyettekilerin, Başbakanın bu gençleri anlaması ve onları kucaklaması yönünde telkinleri oldu” diye konuştu.
Çelik, Başbakan’ın ise heyettekilere ‘referandum yapalım’ şeklinde yeni bir öneri sunduğunu söyledi. Çelik şöyle devam etti: “Bu toplantıdan çıkan somut sonuç, biz İstanbul halkına bunu referandumu götürebiliriz. Bir referandum seçeneğini ilgili kurullarımıza götürebiliriz. Bizim en üst karar organımız MKYK’dır; burada değerlendirilir, bu konuda buradan çıkan görüş de Hükümet kararı haline getirebilir. İstanbul halkına ‘Siz burada olup biteni kabul ediyor musunuz etmiyor musunuz; yapılmasını istiyor musunuz istemiyor musunuz’ diye sorulabilir.”
Orantısız güç inceleniyor
Çelik, referandumun sadece İstanbul ile sınırlı olacağını ancak, İstanbul’un geneli ya da Beyoğlu sınırlanabileceğini söyledi. Çelik, toplantıya katılanların da referandum seçeneğine destek verdiğini ifade ederken, Gezi Parkı’ndakilere “Parkı boşaltın” çağrısı yaptı. Çelik, Başbakan Erdoğan’ın, gösteriler sırasında orantısız güç kullanan emniyet mensupları hakkında inceleme başlatıldığını, incelemenin ardından suçlu bulunmaları halinde cezaların verileceğini söylediğini de aktardı. Çelik, bir soru üzerine referandumun AKM’yi kapsamayacağını ifade etti.


Akpınar: Bize sorulmadı

İpek Akpınar ise görüşmenin ardından heyet adına şu açıklamayı yaptı: “Bizler kimsenin sözcüsü, temsilcisi değiliz. Bireyler olarak, sorumlu vatandaşlar olarak buradayız. Gezi Parkı’nın park olarak kalmasını, şiddetin durdurulmasını ve sorumluların soruşturulmasını vazgeçilmez olduğunu düşünüyoruz.” Akpınar, gazetecilerin referandum konusunu hatırlatmaları üzerine “Bu konu bize sorulmadı” dedi.
Erdoğan: Hemen boşaltılsın
Görüşmeye katılanlar ise Erdo-ğan’ın turizm ve gelir kaybı açısından parkın hemen boşaltılmasını istediğini belirterek, “Erdoğan, Gezi Parkı’ndaki şiddete bulaşmamış kişilerle görüşebileceğini söyledi” bilgisini verdiler.


Taksim Dayanışması: Hukuk ihlal ediliyor

Taksim Dayanışması’nın bileşenlerinden Şehir Plancıları Odası İstanbul Başkanı Tayfun Kahraman, hükümetin referandum teklifine tepki gösterdi: Halihazırda Kışla projesine dair alınmış bir yürütmeyi durdurma kararı olduğuna vurgu yapan Kahraman, “Meselenin bu şekilde masaya koyulması hu-kuğu görmezden gelmektir. Şehircilik bilimsel bir konudur, bu kanserli bir hastayı tedavi etmek gibi bir konuda referanduma gitmeye benzi-yor... Taksim Dayanışması’nın talebi bellidir, Gezi Parkı’nın park olarak kalacağı deklare edilmelidir” dedi.


Tarhan Erdem: Bunun için kanun gerekli


“Gezi Parkı’na yapılacaklarla ilgili olarak bir proje halka sunulacak. Bunun için bir kanun gerekli. Çünkü bizim kanunlarımızda bu şekilde halk oylaması tanımlanmıyor. Çünkü ilk kez oluyor. Mamafih kanun olmadan da YSK da buna benzer şeyler yapıbilir. Ama bence bir kanun yapılacaktır. Bu projeyi kim sunacak, kim tanıtacak? Bir resmi organın onu ortaya koyması lazım. Projeden çok daha önemli olan halka böyle bir konunun kabul edilip edilmeyeceğinin ilk kez sorulacak olmasıdır. Bunun bir meclis iradesi haline de gelmesi lazım.”


Başbakan heyeti kesintisiz dinledi

Gezi Parkı eylemleriyle ilgili Başbakan’a mektup gönderen ve mektubu Radikal’de yayımlanan heyet üyelerinden Bülent Peker, görüşmeyi şöyle anlattı: “Başbakan yaklaşık 5 saat boyunca kesintisiz sonuna kadar bizi dinledi. Bu süre içinde söylenebilecek her şey söylendi. Söylenecek her şeyi aktarmak açısından görüşme bizi tatmin etti. Biz elimizden geleni yaptık. Karar alma, karar verme gibi bir pozisyonda değiliz. Hükümet Hüseyin Çelik aracılığıyla görüşlerini dile getirdi. Biz de ortak bir metinle açıklamamızı yapacağız.


11 kişilik liste


Başbakan Erdoğan Gezi Parkı olaylarını konuşmak üzere Selva Gürdoğan, Ahmet Mümtaz Taylan, Hale Çıracı, Kutluğ Ataman, Nil Eyüpoğlu, Rümeysa Kiger, Zehra Öney, Zülfikar Kürüm, İpek Akpınar, Bülent Peker ve Betül Tanbay ile bir araya geldi.


  http://www.radikal.com.tr/1137397113739715

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hangi Demokrasi? - Clear

  Demokrasi mi güzelmiş,yoksa çoğunluğun referandumla azınlığa dayatmasımı,diyor aklı evvellerden biri,hala gene....Yok,yok,asıl güzel olan(!) çeşitli bahanelerle azınlığın çoğunluğa dayatması(!)...Size "son çare ve tek söz sahibi sine-i millet(referandum ve seçim) olan" DEMOKRASİYİ böyle mi öğrettiler? Kim öğretti? Yanlış öğretmiş.Ters öğretmiş.Ya da siz,arkanızdaki o kişiden kopya çekerken,kağıdına yukardan yani tersten baktığınız için,ters okuyup,ters öğrenmişsiniz.

  Referandum - bakis acisi

  Referandumun demokrasiyle falan alakasi yok. Devlet bu kafayla yonetilmez. Yonetilirse de sonradan cikip ben herkesin basbakaniyim filan demeyin. Demokrasi mi guzel yoksa cogunlugun her istegini referandum adi altinda azinliga dayatmasinin dayanilmaz hafifligi mi? Yasam tarzlarina direk mudahaleyi mesrulastirmak icin referandum diyorsunuz. Bu mu demokrasiden anlasilan!? Vergileri kaldirmak icin de referandum yapsaniza, asgari ucreti 4 katina cikarmak icin, kendi maaslariniz icin... Ya da dokunulmazliklar icin mesela, milletin vekilinin haklari icin duzenlediginiz kendinize ozel kiyak tasarilari mesela. Bunlari da halka sorsaniza. Kendinize kiyak tasari yapma hakkini size kim verdi? Her seyi gectim boyle referandum olur mu? Parki yikip yerine ne yapicaksiniz siz kendiniz bile bilmiyorsunuz. Bir dediginiz digerini tutmuyor. Ya da bize soylemiyorsunuz. Kim yapicak nasil yapacak, kime rant kapisi olacak hicbir detay bilinmeden, bilincsiz insanlardan istersen yuzde 99 oy al referandumda ne fark eder. Referanduma gelen kisilere bir kagit bir kalem verin bir paragrafta tercihlerinin nedenlerini yazsinlar. Burada mesele hangi tarafa oy verdikleri degildir. Burada mesele insanlarin neye oy verdiklerinin farkindaligidir.

  Algi Tutulmasi. - Devrim12_Yildirim

  Evet Sayin Basbakanimiz bir gurupla görüstü ve orda müthis bir fikir atti ortaya.Referanduma götürelim diye.Bu referandum konusuna gelmeden önce su görüstügü isimlere bakalim:Polat alemdar,yani basbakan cözemedigi bu olayi cakallar vadi´sine havale etti.bizim toplumun cogunlugunun politik bilgisi sadece kurtlar vadisi oldugundan ( hani dis mihraklar,ülkeyi karistiranlar.)bu olayi daha iyi kavramis oldu böylece.gelelim referanduma; Basbakan ya anlamiyor,yada Anlamak istemiyor.Gezi parkindaki olayin baslangic sebebi Agaclar ise,Bunu büyüten ve bu hale getirense Türk toplumunun (Basbakanin deyimiyle) %50 sinin kendini ifade edememesi.Yani cogunlugun,azinliga uyguladigi baski.Peki durum böyleyken referandum neyi cözecek?? yine cogunluk,azinligi ezmeyecekmi?peki bu azinlik gördügünüz insanlar kendilerini nasil ifade edecekler???Demokrasi cogunlugun azinliga tahakkümü degildir basbakan.Demokrasi herkesin fikrini ifade edebildigi,ifade edemiyenlerinse Kanun ve Hukukla korundugu bir sistemdir.

  Danıştay başkanı buna cevap verdi - farika

  Yargı yürütmeyi durdurmuş, Başbakan nasıl referandum öneriyor?? 4.5 saat 11 kişiyi dinleyip sonra orada hiç konuşulmamış birşeyin (Heyetten biri çıkışta TVlere söyledi) sonuç olarak çıktığını söylemek ise zekamıza hakaret

  Referandum Şehir Planlaması İçin Değil. - Clear

  Referandum bir halk kararı olacak.Şu yapılsın mı ya da yapılmasın mı,karar verilecek.Yapılsın kararı çıkarsa devreye yine şehir planlamacıları girecek.Ha,ülkemin "en ala solcuları" misali,"en ala planlamacı" biziz,bizden başkası anlamaz psikozu varsa,açıklayın bilelim.

  Referandum ve Faşizm. - Clear

  Referandum yani Türkçe karşılığıyla "Sine-i millet" bir faşizm yöntemiymiş.Bugüne dek,antik çağdan beri,demokrasinin değişmez temel prensibi olan ve halen tüm demokratik ülkelerin olmazsa olmazı olan bu yöntem,son 12 gün içinde artık faşizan(!) bir yöntem oluvermiş.Ayyy! Bayılacam şimdi.Siz insanı öldürür,pardon güldürürsünüz.

  Gezi parkı - Tarafsızz

  Hani sözde park savunucuları vardı ya şimdi neden referanduma karşılar anlayamıyorum. Amaçları dış güçlerin ve bazı siyasi partilerin sözcülüğüne soyunmak mıymış Ülkemin yıllarca kazanamadığı itibarı kazandığından rahatsızlık duyan bir kesimin temsilcileri olarak değerlendiriyorum. Şayet samimi olsalardı gezi parkı Tüm Türkiye de yaşayanların parkı olduğuna inanıp işgal etmezlerdi. Kusura kalmayın Bu ülkenin her cm kare toprağını koruyacak 80 000 000 milyon var siz orayı işgal etmekle orayı kimse veremez size. O işgal ettiğiniz yer 80 Milyona tapulu anca payınıza düşen kadarına sahip olabilirsiniz Oda Gezi parkı/80 milyondur. Bırakın işgali de herkes rahatça gezsin.. Tabi ki iyi niyetli iseniz.