Gezi Parkı iddianamesi iade edildi

Gezi Parkı iddianamesi iade edildi
Gezi Parkı iddianamesi iade edildi
Gezi parkı eylemlerinde gözaltına alınan 23 kişi hakkında hazırlanan iddianame, suç delili olarak gösterilen maske, baret, deniz gözlüğü, motorcu kaskı, flama, sirke, solüsyon ve sargı bezinin, yasada belirtilen silahlardan olmadığı gerekçesiyle savcılığa iade edildi.

Gezi parkı eylemelerinde gözaltına alınan 23 kişi hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet etmek ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarından hazırlanan iddianame, İstanbul 50’inci Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianameyi inceleyen İstanbul 50’inci Asliye Ceza Mahkemesi, hangi şüphelinin, hangi suçu ne şekilde, nasıl işlediğinin, atılı suçların unsurlarının nasıl oluştuğunun somut olarak belirtilmediği gerekçesi ile iddianameyi iade etti.

“CEBİR VE TEHDİT ZORUNLU”

Hürriyet'in haberine göre Şüphelilerin, TCK’nin 265. maddesine göre “görevi yaptırmamak için direnme” suçundan yargılanmalarının istendiği belirten iade kararında, bu suçun oluşması için cebir ve tehdit kullanılmasının zorunlu olduğunu hatırlatıldı. Kararda, Polislerce düzenlenen ve dosyada yer alan suç tutanaklarına göre polislerin göstericilere karşı herhangi ihtaratta bulunmadığı belirtildi. Tutanaklarda “memurlarca yapılan kontrollerde hal ve hareketlerinden şüphelenilerek yakalanan” ibarelerin yer aldığı ifade edilerek, “Sanıkların dağılmamakta ne şekilde ısrar ettikleri de anlatılmamıştır. Dolayısıyla deliller ve olaylar açıkça ortaya konulmamıştır” denildi.

“YASADA SİLAH OLARAK GÖSTERİLMİYOR”

Şüphelilerin, yürüyüşe silahla katılmakla da suçlandıkları belirtilen kararda şunlara yer verildi: Emanete alınan herhangi bir silah kaydına rastlanılmamış. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yasası’nın 23’üncü maddesinde yazılı bulunan silahlardan herhangi biri iddianamede gösterilmemiştir. İddianamede yazılı bulunan maske, baret, deniz gözlüğü, motorcu kaskı, flama, sirke, solüsyon, sargı bezi yasanın 23/b maddesinde yazılı silahlardan olmadığından bazı şüphelilerin atılı suçu silahla işlediğine dair delillerin ne olduğu iddianamede yer almamaktadır.”

KANUNA AYKIRI TOPLANTI VE GÖSTERİ YÜRÜYÜŞLERİ

Madde 23 - a) 9 ve 10 uncu madde hükümlerine uygun biçimde bildirim verilmeden veya toplantı veya yürüyüş için belirtilen gün ve saatten önce veya sonra;
b) (Değişik bent: 30/07/1998 - 4378/1 md.) Ateşli silahlar veya patlayıcı maddeler veya her türlü kesici, delici aletler veya taş, sopa, demir ve lastik çubuklar, boğma teli veya zincir gibi bereleyici ve boğucu araçlar veya yakıcı, aşındırıcı, yaralayıcı eczalar veya diğer her türlü zehirler veya her türlü sis, gaz ve benzeri maddeler ile yasadışı örgüt ve topluluklara ait amblem ve işaret taşınarak veya bu işaret ve amblemleri üzerinde bulunduran üniformayı andırır giysiler giyilerek veya kimliklerini gizlemek amacıyla yüzlerini tamamen veya kısmen bez vesair unsurlarla örterek toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılma ve kanunların suç saydığı nitelik taşıyan afiş, pankart, döviz, resim, levha, araç ve gereçler taşınarak veya bu nitelikte sloganlar söylenerek veya ses cihazları ile yayınlanarak,


  http://www.radikal.com.tr/1152888115288810

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  iddia ediyorum bunlar yolu şaşıracak ve kendi kazdığı kuyuda kalacaklar - demlicay2011

  ama şimdi zamanı değil. abd kafayı değiştirince telef olacaklar bilmiyorlar. tabi üst kısımlar değil. onlara bir şey olmaz. onlar için ingiltre fransa almanya şimdiden kucak açmış gibi.

  MİZAH DÜNYASI BOŞUNA MALZEME ARAMASIN. - m.rozbilen

  Mahkemenin iade ettiği iddianamede gösterilen ve maalesef silah niteliğinde gösterilen komik delillerin mizaha konu olacak kadar ciddiyetsizliğini göstermektedir.Acaba iddianameyi hazırlayan savcı zorda kaldığı için mi yoksa hukuk bigisi yetersizliğinden mi yazdı? Bence bunun böyle olacağını biliyordu ama bir yerleri de tatmin etmesi gerekiyordu.Polisin o günlerde su ve limon taşıyanı göz altına almasının ve o maddeleri suç delili görmesinin nedeni anlaşılmıştır.Mesajı alan sayın savcı da ayni yolu izlemiştir.İnsan bu kadar kendini gülünç duruma getirmemelidir. Mizahçıların ekmeği ile oynuyorlar.

  ya diğerleri? - likapa

  çelik bilye,sapan, molotof,parke taşı konusunda bişey dememiş mi mahkeme?

  yandiniz simdi! - Muaddib

  Valla o mahkeme heyet simdi babayi yedi. Adalet bakanligi (kisaca AKP kurumu) simdi sizi AGRI ya surer.Bakin imami nasil surduler!!!

  kız kaçıran - aharasa

  onlara silahsa kız kaçıranlar ve maytaplarla suriye işgal edilebilir.

  Çölde vahalar - Can Ercan

  Gezi olaylarındaki hükümetin/devletin saçmalıkları yavaşda olsa su üstüne resmen çıkıyor.

  bu hakimlerin plakasını alın - ehli-keyf

  sürülürler, başkaları gelir silahları ve yasadışı(yasa içisi polis olsa gerek) terör örgütünü bulup, gerekli cezayı keser.