Gezi Parkı küllerinden doğuyor

Gezi Parkı küllerinden doğuyor
Gezi Parkı küllerinden doğuyor
Sabah 5'te yüzlerce kişinin kaldığı polisin biber gazıyla dağıttığı çadır alanı yeniden toplanıyor. 1 kişi gözaltına alındı, 1 kişi ameliyatta.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Polisin sabah 05.00'te TOMA'lar ve biber gazıyla dağıttığı Gezi Parkı'nda eylemciler tekrar toplanarak çadırlarını kurdu.
Eylemcilerden Hazar Tunca Şişli Etfal Hastanesi'nde ameliyata alındı, Cenk Levi'nin de gözaltına alındığı öğrenildi.

Park gittikçe kalabalıklaşıyor, BDP 'li milletvekili Sırrı Süreyya Önder, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP milletvekilleri Umut Oran ve Çetin Soysal, CHP Parti Meclisi Üyesi Gülseren Onanç parkta.
Sanatçılardan Mehmet Ali Alabora, Mustafa Alabora, Özgür Özgülgün, Şebnem Sönmez, Ömer Uğur, Feryal Öney, Devin Özgür Çınar da eyleme katılıyor. 
Ayrıca eylemciler parkın yıkılmadan önceki halini şeritlerle belirlediler.
Parkta saat 12.30'da bir forum başladı.   


'EZAN VAKTİ SALDIRDILAR'

Mimarlar Odası'ndan Mücella Yapıcı, basın açıklamasında erzak ve çadırların polis tarafından yakıldığını söyledi: ''Medyada eylemcilerin çadırları yaktığı söyleniyor ama arkadaşların çadırlarını polis yaktı. Sadece insan hayatı değil parkın hayatı da tehlikeye atıldı. Sayın büyük yetkili dün buyurdu: 'Ben karar verdim orası kalkacak' dedi ve saat beşte ezan vakti, kurtlar, kuşlar uyanmadan buraya gazla müdahale edildi. Bütün kuralları, evrensel her türlü hukuku kendi inandığı -hiç zannetmiyorum ama- kitabın da kurallarını çiğnedi. O yetkili iyi bilsin biz buradayız ve biz de kararlıyız. Burası artık sadece Gezi Parkı değil Türkiye'nin nefes alma yeridir. Gelin nefesinizi nefesimize katın.''