Gezi Parkı küllerinden doğuyor

Gezi Parkı küllerinden doğuyor
Gezi Parkı küllerinden doğuyor
Sabah 5'te yüzlerce kişinin kaldığı polisin biber gazıyla dağıttığı çadır alanı yeniden toplanıyor. 1 kişi gözaltına alındı, 1 kişi ameliyatta.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Polisin sabah 05.00'te TOMA'lar ve biber gazıyla dağıttığı Gezi Parkı'nda eylemciler tekrar toplanarak çadırlarını kurdu.
Eylemcilerden Hazar Tunca Şişli Etfal Hastanesi'nde ameliyata alındı, Cenk Levi'nin de gözaltına alındığı öğrenildi.

Park gittikçe kalabalıklaşıyor, BDP 'li milletvekili Sırrı Süreyya Önder, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP milletvekilleri Umut Oran ve Çetin Soysal, CHP Parti Meclisi Üyesi Gülseren Onanç parkta.
Sanatçılardan Mehmet Ali Alabora, Mustafa Alabora, Özgür Özgülgün, Şebnem Sönmez, Ömer Uğur, Feryal Öney, Devin Özgür Çınar da eyleme katılıyor. 




Ayrıca eylemciler parkın yıkılmadan önceki halini şeritlerle belirlediler.
Parkta saat 12.30'da bir forum başladı.   


'EZAN VAKTİ SALDIRDILAR'

Mimarlar Odası'ndan Mücella Yapıcı, basın açıklamasında erzak ve çadırların polis tarafından yakıldığını söyledi: ''Medyada eylemcilerin çadırları yaktığı söyleniyor ama arkadaşların çadırlarını polis yaktı. Sadece insan hayatı değil parkın hayatı da tehlikeye atıldı. Sayın büyük yetkili dün buyurdu: 'Ben karar verdim orası kalkacak' dedi ve saat beşte ezan vakti, kurtlar, kuşlar uyanmadan buraya gazla müdahale edildi. Bütün kuralları, evrensel her türlü hukuku kendi inandığı -hiç zannetmiyorum ama- kitabın da kurallarını çiğnedi. O yetkili iyi bilsin biz buradayız ve biz de kararlıyız. Burası artık sadece Gezi Parkı değil Türkiye'nin nefes alma yeridir. Gelin nefesinizi nefesimize katın.''


  http://www.radikal.com.tr/1135555113555514

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kimsenin gezmediği Taksim gezisi - falcon436

  Gezi şimdi kıymetli olduğundan değil hükümeti tenkid edicek dalaşacak birşey bulamadıklarından kullanıyorlar. Orası tarihi hüvviyetine dönmesi güzel olur

  İstanbul'un - anaximenes

  eksik kalmış fethini tamamlıyorlar. Fetih, sana ait olmayanı ele geçirmek demektir. Yağmadır, talandır, katliamı bile göze almaktır. İmparatorluğun son dönemlerine çok benziyor, kendi halkının yağmasına kalan bir devlet..

  @KEKOK - keryil

  sadece klise kullanarak yaptiginiz bu yorumunuzdan dolayi gunun patates yorumu odulunu size veriyorum. o uzun sacli, keci sakalli adamlarin bircogu her bir kentsel donusum eyleminde, her bir talanda eylemdeydi. ya da soyle soyleyeyim, o eylemlerde "normal" genclik bulunmuyor zaten, onlar ya iktidardan korkuyor ya da alkisliyor bu talanlari. gezi parki eylemi ise sadece "uzun sacli" arkadaslarin degil herkesin eylemi oldu. zahmet edip dun aksam internet uzerinden canli yayinlari izleyenler orada ne buyuklukte ve ne amacta bir kalabalik oldugunu da, kimlerin geldigini de gordu. siz de oradaydiniz (gezi parkindan onceki yikimlari kastediyorum) ondan mi ithamda bulunuyorsunuz "seni oralarda goremedim, bir tek gezi parkina gelmissiniz" diye, yoksa konuyla ilgili bilginiz yok, eylemlere gitmisliginiz de yok ama denk gelirse sayginliklari zedelenir diye mi salladiniz boyle bir seyi?

  ne islamı? haçlı zihniyeti. - ahmet59

  bunlar söyledikleri gibi müslüman falan olamazlar. olsa olsa ağacın gölgesi dahilülke zenginliklerini satıp yok eden, talan eden haçlıların soyundandırlar.Ozamandan anadoluda kalan kalıntılarıdırlar.

  doğrusu - KEKOK

  istanbul un her bir metrekaresi yok edilirken bu uzun saçlı,sakallı,sadece etrafa molotof ve taş atmayı bilen arkadaşlar neredeydiniz.sırrı beye gelince sen serapları yakanların,otobüsleri yakanların,güvenlik güçlerini sırtından alçakça vuranların önüne geçebildinmi.dokunulmazlık zırhı ile kepçenin önüne geçmek kolay,cesaretin varsa sırrı, pkk ya terör örgütü de.o insanları öldürüyor.

  tüm istanbulluları destek olmaya çağırıyorum !! - sevgibarış

  kentinize , parkınıza , değerlerinize sahip çıkmanın tam zamanı.genci , yaşlısı , çocuğu tüm istanbullular haydi gezi parkına.bir kişiden ne olur demeyin , yarın çok geç olabilir...

  *** - yldrmklChe

  Kapitalizm, gölgesini satamadığı ağacı keser. (Karl Marx)