Gezi Parkı öğrencilerin

Gezi Parkı öğrencilerin
Gezi Parkı öğrencilerin

Gezi Parkı na gelenlerin sayısı artarken bayrak ve flamaların sayısı azaldı. Dün gelenleri Kim olursan ol gel pankartı karşıladı.

Gezi, öğrenci akınına uğradı. Parkı gece-gündüz terk etmeyenler çimenlerde uyurken ağaçlarda 'Sakin kal ve polise saldırma. Direnişe devam!' afişi asılı.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi Parkı haftaya sakin başladı. Sabah saatlerindeki uyku mahmurluğunu üzerinden çabuk atan park, öğleden sonra lise öğrencilerinin akınına uğradı. Bir yanda davul zurna eşliğinde halaylar çekildi, diğer yanda şiltelerde uyuklayanlar vardı. Genci yaşlısı solcusu ulusalcısı muhafazakârı yine parktaydı. Düne kıyasla parkta çok daha az bayrak ve flama vardı. Sol gruplar flamalarıyla çoğunlukla parkın Taksim Meydanı’ndaki girişindeki konuşlanmıştı. Parktan içerilere doğru gittikçe bayrak ve flamalar seyrekleşiyor, yerine iki ağaç arasına asılmış ‘Ne olursan ol gel’ (Mevlana) afişi alıyor. Türk bayrakları taşıyanlar da var. Parktaki dayanışma atmosferi gittikçe kuvvetleniyor.

Roboski ve Reyhanlı kayıpları ağaçlarda yaşıyor

Parkta dün kurulan seyyar büfelere bir de ‘Devrim Market’ eklenmiş. Burada her türlü atıştırmalık bedava dağıtılıyor. Bunun yanında bugün herkese dağıtılmak üzere yemek de pişirilecek. Pirinç, mercimek, bulgur ve nohut gibi bakliyat yardımı yapılması yönünde çağrı yapılıyor. Ayrıca polis müdahalesi ihtimaline karşı hazırlanmış yüzlerce şişelik solüsyon hazır bekliyor. Esnaf artık Türk bayraklarının yanında 2,5 liraya ‘Orijinal’ gaz maskesi satışına başlamış. Gün içerisinde ağaçlara Roboski ve Reyhanlı’da hayatını kaybedenlerin fotoğrafları ve isim listesi de asıldı.
Parkın içindeki öğrenci sayısı giderek artıyor. Akşamüstü Üsküdar Amerikan Lisesi, İstanbul Kabataş Erkek Lisesi ve Cağaloğlu lisesi öğrencileri de alana geldi. Parka çıkan bazı yollardaki barikatlar hâlâ yerinde duruyor.

‘Öfke hâlâ yerini bulmadı’

Gezi Parkı’nda bulunan aktivistlerin Başbakanlık Ofisi önünde gelişen olaylara tepkisi farklı farklı. Fakat ortak tepki, Başbakan’ın açıklamaları ve devam eden polis şiddetine odaklanıyor. Aktivistlere göre öfke hâlâ yerini bulmuş değil. Vermek istedikleri mesajın muhattaplarınca hâlâ ciddiye alınmadığını düşünüyorlar. Kimi aktivistler eylemlerin pasif direniş boyutunda kalmasını istiyor, kimisi de şiddet, şiddeti doğurur diyor ve olanları anlayışla karşılıyor. Birleştikleri ortak nokta “Polis şiddete son vermedikçe, Başbakan açıklamalarını yumuşatmadıkça olaylar devam edecektir.” Aslında işgali başlatan aktivistlerin mesajını bugün parktaki ağaçlarda beliren bir afiş özetliyor; “Sakin kal ve polise saldırma. Direnişe devam!” Mesajın üzerinde ağzında zeytin dalıyla uçan bir barış güvercini var…


  http://www.radikal.com.tr/113614611361462

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ulusal direniş... - Mevan-misafir

  Hepimiz, (Beyni tek taraflı çalışanlar hariç) Bu Haklı direnişi desteklemeliyiz. "Hak geldi, Batıl Zail oldu" (Bu ayet, 1400 yıl önce gelmişti.) "Doğru, aleyhine olsa bile söyleyin" Doğruluk, Hazinedir. ve bir Türk ata sözü; (günümüze uygun) "Doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar" hal böyle iken, maneviyatçıların yaptıkları da böyle, malesef. Ele verir talkını, Kendi... Direnişçilere Selamlar, Saygılarımla.

  Bir garip his - metinc

  Yahu bunlar ne güzel, nasıl pırıl pırıl gençler. 30 yaşındayım, bu gençlerle aynı kuşaktayım; yıllar sonra umudum var, yıllar sonra coşkum var, yıllar sonra cesaretim var. Bu arkdaşların ellerinden, gözlerinden, yanaklarından, ayaklarından öpmek lazım.