Gezi Parkı olaylarında 13 kişi tutuklandı

Gezi Parkı olaylarında 13 kişi tutuklandı
Gezi Parkı olaylarında 13 kişi tutuklandı
İzmir'de Gezi Parkı eylemlerini yönettikleri, provokatörlük yaptıkları ve terör örgütlerine üye oldukları suçlamasıyla adliyeye sevk edilen 14 kişiden 13'ü tutuklandı.

İZMİR - İzmir'de, Taksim Gezi Parkı protestolarına verilen destek sırasında kamu ve özel binalarına zarar verip, molotofkokteyli saldırı düzenleyerek halkı kışkırttıkları iddiasıyla gözaltına alınan 14 şüpheliden aralarında savcının talimatıyla polis kontrolünde LYS-2 sınavına giren üniversite öğrencisi S.Ö.'nün (23) de bulunduğu 13 kişi tutuklandı.

İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kentteki Gezi Parkı protestolarında bazı terör örgütleri adına eylemde bulunup, kamu ve özel binalara zarar vererek, molotofkokteylli saldırı düzenleyip halkı kışkırttıkları iddia edilen şüphelilere yönelik önceki gün operasyon düzenlemişti.

İzmir, Ankara ve Tunceli'deki 15 ayrı adrese düzenlenen eş zamanlı baskınlarda, MKP, TKP-ML ve DSİH üyesi oldukları ileri sürülen C.B.Ç., Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri E.K., İ.U., K.İ., H.P., S.Ö., Ege Üniversitesi öğrencisi D.D., emlakçı E.İ., İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde staj yapan Ç.K. ile İ.K., A.H.A., O.A., V.Y., ve A.I. gözaltına alındı.

Operasyonla ilgili O.Ö. adlı kişinin aranmasına devam edilirken, şüphelilerin evlerinde ve gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda, çok sayıda örgütsel döküman, bilyeler ve sapanlar ele geçirildi.

Zanlıların, kentte, ilk üç günkü protestolarda polisle girilen çatışmalarda etkin rol aldıkları iddia edildi.

13 KİŞİ TUTUKLANDI
Emniyette işlemleri tamamlanan zanlılardan S.Ö. dışındaki 13 şüpheli, dün sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencisi S.Ö.'nün polislere, LYS-2 sınavına girmek için başvurması üzerine, konu savcı ile görüşüldü. Görüşme sonrası S.Ö.'nün sınava katılmasına karar verildi. Polis nezaretinde sınav yeri Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi'ne götürülen S.Ö. de, yaklaşık 2 saat 15 dakikalık sınavın ardından adliyeye götürüldü. Mahkemeye sevk edilen 14 kişiden sınava giren S.Ö. ile birlikte 13 kişi hakkında tutuklama kararı çıktı.

Şüphelilerden Ege Üniversitesi öğrencisi olan D.D.'nin tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldığı bildirildi.

DHA - Kadir ÖZEN


  http://www.radikal.com.tr/113876411387645

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  lys 5 - hale

  sevgili radikal, basın bu konuda sessiz kaldı ama 54 bin kişinin mağdur edildiği bir durum var şu an. lys 5 sınavı soruları açıklanmıyor ve osymden de herhangi bir açıklama yok bu konuyla ilgili. keşke siz haber yapabilseniz bunu

  ///// - Al Capone

  Bu adamlarin Suçu ne ??? Katil ? Bombaci Terrorist ? Hayir hiç biri, ama sanki Dunyanin en Kötu adamlari gibi gosteriyorlar - Adalet Nerdesin ? bu showlari artik kimse inanmazz

  han-123 bilincini aç, tv'yi kapa - pippabacca

  Sevgili başbakanınızdan mı öğrendiniz benim malım demeyi zira o da böyle konuşur. Benim malım, benim polisim, benim kürt kardeşlerim.

  hakkımı almazsa devlete verdiğim vergiler haram olsun - han123

  bu devlet, ağacın arkasına saklanarak benim malıma mülküme zarar verenlerden, tek kuruşuna varıncaya kadar almazsa devlet değildir. bu gibi devletin malına zarar verenler, yetimin malını yiyenler üniversitede okusa kaç yazar. anadolunun garip insanları okusun bunlar yerine

  yazıklar olsun! - Kara Budun

  bu kare türkiye'nin rezaletinin bir göstergesidir. göz göre göre öğrenciler tutuklanıyor. yok terör örgütüne üyeymiş. gerçek terör örgütü sizin kurduğunuz diktatörlük, gerçek teröristler de sizlersiniz. kimi kandırıyorsunuz? bir ülkede öğrenciler, aydınlar cezaevine sokuluyorsa bu, o ülkenin ayıbıdır. başbakan görsün, eğer birazcık haysiyeti varsa kendinden utansın.