@omererbil

Gezi Parkı raporu: Dokunamazsınız

Gezi Parkı raporu: Dokunamazsınız
Gezi Parkı raporu: Dokunamazsınız

Gezi Parkı na şafak vakti düzenlenen polis baskınında parkı terk etmeyen eylemciler gazla dağıtıldı.

Gezi Parkı'nı da içeren imar planı hakkında bilirkişinin 'Böyle plan olmaz' raporu verdiği ortaya çıktı. Mahkeme rapora uyarsa, Gezi Parkı'nın mevcut haline müdahale imkânsız hale gelecek.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Taksim Yayalaştırma Projesi ile Gezi Parkının ‘Taksim Kışlasına’ çevrilmesinin önünü açan 17.01.2012 tarihli 1 / 5000 ve 1 / 1000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Plan tadilatlarına Şehir Plancıları, Peyzaj Mimarları ve Mimarlar Odası İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı. Mahkemece belirlenen 3 kişilik bilirkişi heyeti yerinde keşif ve inceleme sonucunda plan tadilatlarının şehircilik, planlama ve koruma ilkelerine aykırı olduğu kanaatine vardı. Bilirkişi, plan tadilatında ‘çevre, kültürel ve doğal miras, sosyal kültürel ve ekonomik yapı, ulaşım, dolaşım sistemi açısından uygun olmadığı, yeşil alanların ne şekilde etkileneceğinin belirsiz olduğu’ sonucuna vardı. Eğer mahkeme bilirkişi raporuna uyarsa Gezi Parkı’nın mevcut haline müdahale edilmesi imkansız duruma gelecek.

1 / 5000 ölçekli Beyoğlu Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı batı ve kuzey yönünde bulunan araç yolları yayalaştırılarak meydan olarak fonksiyon verilmesi 21.05.2009 tarihinde onanmıştı. Ancak 1 / 5000 ve 1 / 1000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım ve uygulama imar planları üzerinde 17.01.2012 tarihinde plan tadilatı yapıldı.
Şehir Plancıları, Peyzaj Mimarları ile Mimarlar Odası bu plan tadilatlarının yasaya uygun olmadığını belirterek dava açtı. Dava başvurusunda ‘1940’lı yıllarda yıkılan kışla yapısının korunması söylemi altında yeşil alanın kışla fonksiyonundan farklı şekilde ticaret fonksiyonuna hitap eden bir yapı haline gelmesinin ulaşım ve alt yapı tesislerini zorlayacağı” vurgulandı.

‘Korunmalı çünkü...’

İtirazda ‘‘Taksim Gezi Parkı İstanbul’un en erken Cumhuriyet dönemindeki ilk ve en kapsamlı şehircilik uygulamasının bir belge niteliği taşıyan en önemli ögesi olduğu, kent planlaması için davet edilen Henri Prost tarafından planlanmış olduğu’’, Taksim Gezi Parkı’nın korunması gereken kültür varlığı olduğu da belirtildi.

Mahkeme, davalı Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İBB’den savunmalarını istedi. Bakanlık savunmasının özetinde, ‘‘Topçu Kışlası’nın bir kültür varlığı olarak tescilinin yapıldığını, Taksim Gezi Parkı ile ilgili olarak ise parktaki peyzaj düzenlemesi ve yetişkin ağaç dokusunun bulunmasından dolayı durumun ilgili Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu’nca değerlendirilmesi gerektiği’’ belirtildi. İBB de “Odaların davayı açmakta menfaat yokluğu nedeniyle ehliyetlerinin olmadığı, dava konusu imar planlarının ise belde halkının iyi yaşam düzeni ve koşullarını sağlamak amacıyla hazırlandığı” savunuldu.

Prof. Dr. Hüseyin Cengiz, Doç. Dr. Darçın Akın, Y. Doç. Dr. M. Lütfi Yazıcıoğlu’ndan oluşan bilirkişi heyeti ise yerinde keşif ve dosya üzerinde yaptığı inceleme sonucu hazırladığı raporunu 13.05.2013 tarihinde mahkemeye teslim etti. Raporun Gezi Parkı ve Taksim Kışlası ile ilgili bölümlerinde, ‘‘Korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilen Taksim Kışlası, ‘kentsel tasarım projesi ile bir bütünlük içersinde değerlendirilebilecektir’ dendiği halde planlarda bununla ilgili herhangi bir belirtinin olmadığı” tespit edildi.

Raporun sonucunda özetle, dava konusu Koruma Amaçlı İmar Planı değişikliklerinin çevre, kültürel ve doğal miras, kültürel ve ekonomik yapı, teknik altyapı, sosyal donatı, yapı ve sokak dokusu, mülkiyet yapısı, ulaşım, dolaşım sistemi, şehircilik, planlama ve koruma ilkelerine uygun olmadığı, söz konusu planın sadece Taksim Alanı yayalaştırma projesi gibi görünmekle birlikte plan notlarında Taksim Gezi Parkı’nı da içerdiği ve plan onama sınırı içindeki bir alanın planlamasının sonradan düzenlemek üzere ayrılarak belirsiz bırakıldığı belirtildi. 

AVM yapılmayacak, ağaç katliamı yok

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 3. köprüden dolayı ağaç ve doğa katliamı olacağı eleştirilerinin doğru olmadığını söylerken güvence verdi:
“Köprü güzergâhında içme suyu havzası, biyolojik hayat etkilenmeyecek. Ağaç kesimi asgari düzeyde olacak. Taşınabilen ağaç taşınacak. Toplam 381 bin ağaç kesilecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile de kesilen her ağaca karşılık en az 5 ağaç dikileceğine ilişkin protokol yaptık.” İstanbul’a son 10 yılda 36 milyon fidan dikildiğini, AK Parti ’nin Türkiye ’nin ‘gelmiş geçmiş en çevreci hükümeti’ olduğunu savunan Eroğlu, Gezi Parkı’na da AVM yapılmayacağını söyledi. Eroğlu, “AVM yapılmayacak. Tarihi eserin aynısı yapılacak. Bu mekân Taksim Meydanı ile bütünleşen bir yer değil. Burada geçmişte muhteşem bir tarihi eser vardı; biz bunu ortaya çıkaracağız. Altını çizerek söylüyorum inşaat bittikten sonra herkes ‘ne kadar güzel, muhteşem bir yer oldu’ diyecek” diye konuştu. ÖMER ŞAHİN / ANKARA

Polis tekmeleri ameliyatlık etti

Gezi Parkı’nda dün saat 05.00 sularında gazlı polis müdahalesi sırasında sökülmek üstenen bir ağaca sarılarak direnen 23 yaşındaki Hazar Büyüktunca bu sırada aldığı tekme darbeleri sonrasında hastaneye kaldırıldı. Testislerinde yırtık oluşan İÜ Arkeoloji Bölümü öğrencisi Büyükhazar, dün Şişli Etfal Hastanesi’nde ameliyat geçirdi. Daha önce Emek sineması için yapılan eylemde gazlı tazyikli sulu müdahale sonrasında gözaltına alınan Büyüktunca’ya bu olayla ilgili olarak tazyikli 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Sosyal medyada şafak baskınını duyunca parka gelmeye çalışan Greenpeace Akdeniz Nükleer Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi de gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Levi serbest bırakıldı. SERKAN OCAK/İSTANBUL 


Yine iş makinelerini durduran BDP’li Önder, “Ben bu bölgenin
vekiliyim. Görevimi yapıyorum” dedi.

BDP İstanbul milletvekili Önder yine ‘nöbet’teydi

Taksim Gezi Parkı’nda iş makineleriyle yapılan çalışmalara karşı 3 gündür nöbet tutan gruba polis ‘şafak basını’ düzenledi. Çevik kuvvet ekipleri saat 05.00 sıralarında TOMA eşliğinde parka girerken çadırlarda kalan aktivistler birbirlerine kenetlenerek dağılmamaya çalıştı. Slogan atan gruba polis gaz bombaları atarak müdahale etti.
Bu sırada belediye görevlisi olduğu öne sürülen gaz maskeli kişiler çadırları, masaları ve grubun eşlarını toplayarak ateşe verdi. Bu sırada atılan biber gazlarından basın mensupları da etkilendi. Polisin eylemcileri dağıtmasının ardından iş makineleriyle parkta çalışma başlatıldı. Sabah saatlerinde parka gelen BDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder, iş makinelerinin önünde durarak bir kez daha çalışmaları durdurdu. İş makinelerinin çekilmesinin ardından basın toplantısı düzenlendi. Taksim Dayanışması adına Mimar Mücella Yapıcı Gezi Parkı’nda yapılan çalışmaların ‘kaçak’ olduğunu vurgulayarak “Burası artık sadece Gezi Parkı değil Türkiye’nin nefes alma yeridir. Gelin nefesinizi nefesimize katın’’ çağrısında bulundu. ELİF İNCE/RADİKAL


  http://www.radikal.com.tr/1135658113565820

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  nedir bu şehirleri beton yığını yeşili yok etme hevesi. - okkes cavus

  insanların barınma ihtiyacı kadar yeşil alana ve mesire yerlerine çok ihtiyacıvar. yeşil alanlar şehrin ak ciğeridir. rant uğruna verilen mücadele kadar, insanların temiz oksijen almasınada insani açıdan düşünerek büyük parklar büyük yeşil alanlar ve temiz su havuzları fiskiyeler yaptırın. şehirler bunalmış insanlar ailece rahatca otura bileceyi bir yeşil alana hasret kalmış. helede istanbul gibi 15 milyonluk bir şehirde küçücük kalmış yeşil alanlarıda yok ettirmemek için, duyarlı olan insanları yeşiline sahip çıkmak isteyenleri terörist yok hükümet karşıtı yok darbeci gibi sözlerle karalayıp suçlu ilan edilmesi hiç mantıklı olmuyor. yeşil ve doğa herkese lazım herkes doğaya ve yeşil alanlara sahip çıkmalı ormanlar ve yeşil alanlar talan edilmemeli.......

  sonsuz aşk - noname99

  "Cunta"lardan bu kadar çekmiş bir iktidarın "kışla" inşaa etme aşkı...

  Henri Prost. - Clear

  Efendim neymiş? Taksim Gezi Parkı,şehir planlamacısı Henri Prost tarafından planlanmış mış.Yalanınızı yesinler! kelime oyunlarınızı sevsinler(!).Açın o çok sevdiğiniz "Vikipedi" bile ne diyor okuyun da gerçekleri hiç olmazsa sevdiğiniz yerden de olsa bir öğrenin.Kendinizi en azından sürü psikolojisinden kurtarmış olursunuz.Dünkü haberde okuduğunuz "Van'daki 100 koyundan" bir farkınız olsun.1940 yılında zamanın İstanbul valisi ve aynı zamanda belediye başkanı yetkisine sahip kişi,3.Selim zamanında yapılmış muhteşem bir tarihi eser olan(fotoğraflarını görün ve ortalığı ayağa kaldırdığınız Emek Sineması'ndan da,İnci Pastanesi'nden de daha az değerli olmadığını da gözlerinizle görün)Topçu Kışlasını,KONUT VE SOSYAL TESİS(acaba bu sosyal tesis ne anlama geliyor,lojman falan olmasın sakın) yapmak amacıyla yıktırıyor.Sonra da henri Prost'a bir plan yaptırmak istiyor ama her ne sebeptendir bilinmez,bu planlama yarıda kalıyor ve yerine bugünkü Gezi Parkı yapılıyor.Şimdi aynı kışlanın benzeri oraya bir tarihe telafili bir saygı anısı olarak yeniden inşa edilmek isteniyor.Direnişçiler bütün bunları biliyor mu? Yoksa sadece AVM'ye mi odaklattırıldılar,sürü psikolojisi mi uyguluyorlar? 1940'tan beri aktivistlerin neden hiç sesi çıkmadı? Marmaray'da bulunan çanak çömlekler kadar,Osmanlı tarihi'nin yani kendi atalarımızın değeri yokmuydu?

  AKP'ye Oy Vermek - user1107643

  Bu ülkede oyunu AKP'ye veren %50'lik kesim kendini cok akilli saniyor. Aynen 1933'teki secimlerde kendini cok akilli zanneden %43'lük Alman kesim gibi (Hitler'e oy verenler). Sizce daha ne kadar dayanabilir sokaklar, caddeler bu savas görüntülerine? Bu adam bu ülkeyi cok karanlik bir sona dogru itekliyor vargücüyle. Bunun isaretlerini bugün Gezi Parki'nda olanlardan cikartamayanlar, yarin kendilerini o karanlik günlerin yaratacagi karanlik cukurun en dibinde bulacaklar!

  !!!!! Radikal lütfen bunu dikkate alın !!!!!! - emr-91

  Esenyurt'ta da aynı durum var. Lütfen bunu da dikkate alın radikal, Esenyurt!ta 10-15 senelik bir yeşil vadi adında park alanı vardı hem spor kompleksi hem yeşillik insnlar mangalını falan yapardı belediyeye ait olmasına rağmen hiç bakım yapılmadı ve şu an oradaki o ağaçların hepsini kesip oraya koskoca 6 katlı bir avm kültür merkezi yapılıyor gezi parkın en az 5 katı büyüklüğünde olan yeşil vadinin o güzel ağaçlarını kesip oraya koskoca bir beton yığını dikilmiş lütfen radikalden bu hassasiyeti de bekliyoruz lütfen orayı da görün sadece taksim değil esenyurt yeşil vadi de aynı durum orayı da iki satır haber yapın lütfen arabanıza atlayın ve bir görün o yeşil vadi ne hale gelmiş daha önce de aynsını yaptı başkan necmi kadıoğlu esenyurtun merkezinde yine çok eksi bir park vardı orayı da yıkıp yerine ESKULE AVM yaptı lütfen bunları da görün

  Gezi Parki, Iktidar ve Sirri Onder - saricizmeli

  Gecen sene Ankara'da Cankaya'da gordum Sirri Sureya Onder'i, oturdugum cafe'ye geldi, cayini sigarasini iciyordu rahatsiz etmedim ama bir elini sikayim hocam dedim. Aslinda soracagimiz sorular da yok degildi, basta Adiyaman tutunu :-)..Umarim cabuk iyilesir bu sahici insan. Ilerde Gezi Parki Turkiye'de iktidar degistiren park olarak anilacak, ozellikle `2 ayyasin yaptigi yasa mi muteber dinimin emrettigi mi` sozleri AKP'nin niyetinin demokrasi donusumu degil kendi dunya gorusleri dogrultusunda bu ulkeyi donusturmek oldugunu iyice aciga vurdu. Artik baska kapiya gitsinler..

  biktik - ozgueler

  Suriye halkını Esad'dan "kurtaracakmış".... yahu bizi senden kim kurtarsın?