Gezi parkı sorusu görevinden etti

Gezi parkı sorusu görevinden etti
Gezi parkı sorusu görevinden etti
Öğrencilerine Gezi Parkı eylemleriyle ilgili soru soran Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ömer Faruk Kırnıç, YÖK'ün açtığı soruşturma sonucunda görevden alındı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde öğrencilerine Gezi Parkı ve Taksim eylemleriyle ilgili soru soran öğretim görevlisi Ömer Faruk Kırnıç, “Öğrenciyi kendisi gibi düşünmeye zorlamak, yasaklanmış her türlü yayını veya siyasi amaçlı bildiri, afiş, pankart, bant ve benzerlerini basmak, sözlü ideolojik propaganda yapmak’’ suçlamalarıyla görevinden atıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Ömer Faruk Kırnıç, 2012-2013 öğretim yılı bahar dönemi bütünleme sınavında öğrencilerine, “Gezi ve Taksim olaylarının türevlerini inceleyerek minimum ve maksimum noktalarını belirleyiniz” şeklinde soru sordu. İddiaya göre, bir öğrencinin hakkında şikâyette bulunması üzerine YÖK tarafından Kırnıç’a soruşturma açıldı. YÖK’ün, “Öğrenciyi kendisi gibi düşünmeye zorlamak, yasaklanmış her türlü yayını veya siyasi amaçlı bildiri, afiş, pankart, bant ve benzerlerini basmak, sözlü ideolojik propaganda yapmak” suçlamalarıyla açtığı soruşturma sonucunda Kırnıç’ın üniversitedeki görevine son verildi.

SINAVA GİRMEYEN ÖĞRENCİLER DE ŞİKAYETÇİ OLMUŞ!

Kırnıç’ın görevine geri dönmesi için hukuki yollardan mücadele edeceklerini söyleyen Eğitim -Sen Çanakkale Şubesi konuya ilişkin şu açıklamada bulundu: “3-5 öğrencinin satır, paragraf, içerik açısından ifadelerinin bir örnek olması -ki bu ifadelerin soruşturma açıldıktan, üyemizin soruşturma konusunu öğrenmek için yaptığı başvurudan sonra alındığı bilinmektedir- dikkat çekicidir. Soruşturma açıldıktan sonra dilekçe alınan öğrencilerden o gün o sınava girmeyen öğrencilerin de olması manidardır. Bu korku Gezi isyanının sorgulanmasını isteyen üyemizin ihracının istenmesine neden olmuştur. Aynı korku daha önce Gezi isyanını destek amacıyla kitap okuyan üyelerimizi cezalandırmaya çalışmıştır. Sendika olarak üyemize, üyelerimize yapılan her türlü hukuksuzluğa karşı üyelerimizin yanında olmaya onlara destek vermeye devam edeceğiz. Üyemizle ilgili olarak Sendika Genel Merkezimiz hukuk yoluna başvurmuş olup, yapılan tüm usulsüzlükler yargı önünde ispatlanacaktır.” SEÇKİN SAĞLAM-ÇANAKKALE


  http://www.radikal.com.tr/120032312003233

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Memlektimizin IQ'su - user402554

  Daha birkaç gün önce ortaya çıkan araştırmaya göre neden IQ'muz düşük anlayabiliyor musunuz şimdi? Bu ülkede hiç kimseden eleştirel düşünmesi, analiz, sentez, değerlendirme yapması beklenmez. Beklendiği takdirde ise 9 köyden kovarlar. E hal böyle olunca zeka nasıl gelişebilir ki?

  Sömürge yurttaşları soru sormaz. - Su Cemre Sim

  Güncel sorunlar,toplumsal sorunlar hiç konuşulmazsa unutulacağı sanılıp,olamamış gibi davranılıyor.Evet Gezi Olaylarında olağanüstü bir toplumsal itiraz yaşandı.Üniversiteler bu yolda kafa patlatmazsa,başka ve daha ağır bir kalkışmanının içinde kendimizi bulmamız kaçınılmazdır.O zaman dönüşü olmayan yolda olabiliriz.

  Gezi korkusu - Muba

  Abdülhamit de 130 yıl önce burun (kendininki büyük diye) ve yıldız (yıldız köşkünde oturuyordu) kelimelerini yasaklamıştı.. Gezi korkusu akp'yi sansürün duayenleri yaptı.