Gezi Parkı tekrar halka açıldı

Gezi Parkı tekrar halka açıldı
Gezi Parkı tekrar halka açıldı
Yaklaşık bir ay süren olayların ardından halka kapatılan Gezi Parkı tekrar açıldı.

Gezi Parkı’nda 28 Mayıs’ta başlayan olayların ardından 15 Haziran’daki polis müdahalesinin ardından halka kapatılan Gezi Parkı bugün tekrar açıldı.

Parkta sabah saatlerinden itibaren hummalı bir çalışma yapıldı. Alanda konuşlu polisler parça parça çekilirken, belediye işçileri de son hazırlıklarını yaptı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun dün yaptığı açılış duyurusunun ardından bugün sabah saatlerinden itibaren kalabalıklar park önünde toplanmaya başladı.

Saat 13:00 sularında İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir Gezi Parkı'na gelerek incelemelerde bulundu.

 

Gezi Parkı açıldı

Vali Mutlu, Gezi Parkı'nın açılışını yaparken dışarıda da protesto vardı. Islık çalan bir grup, ''Her yer Taksim her yer direniş'' sloganları attı.

İncelemelerin ardından Vali Mutlu bir açıklama yaparak parkın artık halka ait olduğunu ve burada izinsiz gösterilere müsaade etmeyeceklerini açıkladı.

Vali Mutlu şöyle konuştu:

Gezi Parkımızda Büyükşehir belediyemiz tarafından yapılmış olan son düzenlemeleri görmek üzere yerinde bir tespit incelemeler yaptık. Yapılmış olan çalışmaların ne kadar mükemmel olduğunu gördük.Büyükşehir belediyemize yürekten teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Ağaçlarla çiçeklerle fıskiyelerle süslü bu park cennet İstanbulumuza yeni bir cennetten köşe hediyesi oluyor. Ümit ediyoruz halkımız tarafından da bundan sonraki süreçte İstanbulluların hizmetine girecek.

Eksiklikler olabilir bundan sonra da eksik yerler tamamlanır. Aileleriyle çocuklarıyla halkımız gelecek parkları kullanacak. Parklar çocuklar aileler yaşlılar gençler içindir.

(Parka iftar çadırı kurulması konusunda) Bu konuda çok fazla spekülasyon yapılıyor. Belediye kurmayacak. Ama belediyenin burada Ramazana mahsus bir faaliyeti olacak. Ama bu sürekli bir çadır ya da faaliyet şeklinde olacak. Bu aktiviteler iftar saatlerinde olacak.

(Taksim Dayanışması’nın forum çağrısı hakkında) Hedefimiz nedir burada halkımızın parkı kullanması. Parklar halkındır. Bu insanlar arasında en ufak bir ayrım söz konusu değildir. İstanbullu hemşerilerimiz parklarımızın sahibidir. Halkımıza ait olan parkları halkın giremeyeceği, gösteri alanına dönüştürülmesi halka eziyettir.

İstanbul halkı halk olarak parkına sahip çıkar. Gösteri yapmak isteyenlere yasalarda var olan bize müracaat ederlerse bu hakların kullandırılmasını sağlarım. Bazı gruplar Bu park bize aittir diyerek bir grup kendini bu halkın yerine koyarak buranın sahibi halk değil bizleriz derse buna müsaade etmeyiz.

Park konusunda mahkeme tarafında verilmiş bir karar yoktur. Bu kararın Gezi Parkı ile hiçbir alakası yoktur. Bu karar plan tadilatlarıyla ilgilidir. Bugüne kadar haklı bir davaları varmış da bu kararla haklı oldukları ortaya çıkmış gibi bir durum yaratmaya çalışıyorlar.

Vali Mutlu, 'Parkta eşimle öpüşebilecek miyim' diye soran genç kadına, 'Neden olmasın' dedi.‘PARKTA ÖPÜŞEBİLECEK MİYİZ?’

Bu sırada genç bir kadını Vali Mutlu’ya ‘Parkta eşimle öpüşebilecek miyim?’ diye sorması Parkta bulunanlar arasında gülüşmelere neden oldu. “En çok merak ettiğiniz soru bu mu? Bu sizin gönlünüzden geçen bir şey." diye soran Vali Mutlu kendisinin de bir hukukçu olduğunu hatırlatarak ‘hukuk yazılı kanunların yanı sıra yazılı olmayan örf ve ananelerden de beslenir. Siz eğer böyle bir şey yapmak istiyorsanız ve toplumdan da tepki gelmezse neden olmasın’ dedi.

FORUMLAR GEZİ'YE TAŞINIYOR
Taksim Dayanışması da Gezi Parkı’nın halka kapatılmasına ve Cumartesi günü yaşanan olaylara tepki göstermek amacıyla diğer parklarda yapılan forumları Gezi Parkı’na taşıma kararı aldı. Açıklamada “Bugün saat 19.00’da kendiliğinden yeşererek yalnızca İstanbul’a değil tüm Türkiye’ye bir demokrasi örneği olarak yayılan forumlarımızın ışığını Gezi Parkı’na da taşımaya kararlıyız. Bütün dünyaya örnek olan dayanışmamızdan, taleplerimizden ve kazanımlarımızdan vazgeçmedik ve asla vazgeçmeyeceğiz” denildi.