Gezi Parkı yara sardı

Gezi Parkı yara sardı
Gezi Parkı yara sardı
Gezi Parkı, 16'ncı gününe gaz ve tarhana kokusuyla başladı. Kürt gençlerin uyuyanları uyandırmamak için sessiz sessiz halaya başladığı görüldü!
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi Parkı dün güne bir önceki günün yaralarını sararak başladı. Parktaki 16’ncı günde de müdahale bekleniyordu ama park giderek kalabalıklaştı, mutfakta tarhana pişti, ücretsiz yağmurluklar dağıtıldı..
Gezi Parkı direnişin 16. gününe karışık duygularla uyandı. Bir gün önce neredeyse 24 saat devam eden polis müdahalesinin travması ağır... Gece parktan ayrılmayanlar 02.30 civarında büyük havuzun etrafına toplantıklarını ve orada polis müdahalesinin sona ermesini beklerken uyuyakaldıklarını anlatıyor.
Polis meydan tarafından içeri girmiş, sabaha kadar da dışarıdan içeriye doğru gaz, su ve plastik mermiyle müdahale etmiş. Parkın her yerinde içi kirli su dolu bidonlar var, içeri düşen gaz bombaları bu bidonların içine atılarak etkisiz hale getirildi. Rüzgârla ara ara gaz kokusu geliyor...
Kürt gençlerin sabahın erken saatlerinde -uyuyanları uyandırmamak için sessiz sessiz- halaya başladığı görülmüş, espriler havada uçuşuyor. LGBT blok çadırları önünde gökkuşağı bayraklarıyla bir grup darbuka eşliğinde hareketlenmeye başlamış bile. Çadırların önündeki standlarda taze simitler ve kahvaltılıklar beliriyor. 

Revir hedef oldu 

Parkın en büyük revirinde çalışan sağlık görevlilerinin anlattığına göre revir önceki akşam Cumhuriyet Caddesi’nden sıkılan gaz ve suyun hedefindeydi. Bir otel de yanındaki seyyar revir gaz bombası altında kalınca hastalara kapısını açtı. İlaçlar burada toplanıyor. Parkta birkaç ayrı noktada revir var. Hepsinin ortak şikâyeti gaz bombalarının yan başlarına isabet etmesi. “Kaç kere megafonla anons ettik, revir afişini astık ama değişen yok” diyorlar. İhtiyaçları: Gönüllü sağlık çalışanı ve doktorlar için gaz maskeleri.

‘Parkı kuğulara bırakın’

Ankara ’da Kennedy Caddesi’ndeki eylemcilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale eden polis, dün sabaha karşı 04.00’ten itibaren de Kuğulu Park’ta çadır kuran eylemcilere “Bu park artık kuğulara ve çocuklara bırakılsın” anonsu yaptı. Bazı vatandaşlardan parktaki eyleme ilişkin şikâyet aldıklarını söyleyen polis ekipleri parka girerek çadırları ve pankartları topladı. Toplanan malzemeler kamyona yüklendi. CHP milletvekilleri Aylin Nazlıaka, İzzet Çetin, Orhan Düzgün, Bülent Kuşoğlu da eylemcilere destek olmak için parka gelirken, Nazlıaka ve Çetin polisle tartışma yaşadı.
Polisin müdahalesinden sonra oturma eylemine geçen eylemciler, “Çadırlarımızı alsanız da battaniyelerle yine burada kalırız” dedi. Eylemcilerin “Burayı korumak isteyen gelip bizimle oturabilir” çağrısı üzerine Kuğulu Park’taki kalabalık gün boyunca arttı. Çok sayıda vatandaş parka gelerek eylemcilerle oturdu. Çevik Kuvvet ise gelişmeleri biraz uzaktan izlemeyi tercih etti.
Öğle saatlerinde Kuğulu eylemcilerine semt sakinlerinden ‘destek yemeği’ geldi. {AYŞEGÜL DURSUN/ANKARA}

Gezi dünyada yine manşetlerde

Taksim ve Gezi Parkı dünya gündeminden düşmüyor. CNN International önceki günkü müdahaleyi 7 saat boyunca yayımladı. İngiliz TV kanalları müdahaleyi Türkiye ’deki muhabirlerine canlı bağlanıp ana haberlerde verirken İngiliz gazeteleri de manşetlerinde Taksim Meydanı’na yer verdi.
Financial Times: ‘Karşı gelinen Erdoğan sert konuşurken Türk polisi Taksim Meydanı’na saldırdı’ manşetli yazısında bir barikat arkasında korunmaya çalışan gaz maskeli göstericilerin fotoğrafını yayımladı.
The Times: Dumanlar içindeki gaz maskeli bir göstericinin fotoğrafını manşet yaptı.
The Independent: ‘Türkiye protestoları bitirmeye kalkışırken Taksim Meydanı Muharebesi’ manşetli haberinde polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandıktan sonra korunmaya çalışan göstericileri ön plana çıkardı. {LONDRA/DHA}

‘Kırmızılı kadın’ İtalya meclisinde

Polisin doğrudan yüzüne biber gazı sıkarken görüntülendiği fotoğraf karesiyle Gezi Parkı eylemlerinin sembolü olan Ceyda Sungur, İtalyan milletvekillerine de ilham kaynağı oldu. 8 kadın vekil, parlamentoda kürtaj hakkına ilişkin bir yasayı görüşmeye, kırmızı ceketler giyerek gitti. Milletvekillerinden Titti Di Salvo, “İstanbul’da yaşanan değişimin sembolü haline gelen ve şiddete karşı mücadele veren kalabalığın arasında dimdik durmayı başaran o kırmızılı kadın bizi çok etkiledi. Kadın haklarına ilişkin böyle bir tartışmada, İstanbul’da kadın ve erkeklerin hakkını savunan bir kadın fotoğrafından esinlenmek gayet doğal” diye konuştu. {ROMA/DHA}