@omererbil

Gezi Parkı'na dokunulamaz

Gezi Parkı'na dokunulamaz
Gezi Parkı'na dokunulamaz
Bölge İdare Mahkemesi'nin Gezi Parkı'daki inşaat çalışmaları için verilen 'yürütmeyi durdurma' kararını iptal etmesi, park içinde inşaat çalışmaları yeniden başlayabilir mi tartışmalarına yol açtı. Ancak bu şimdilik hukuken imkansız...
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Bölge İdare Mahkemesi'nin Gezi Parkı'daki inşaat çalışmaları için verilen 'yürütmeyi durdurma' kararını iptal etmesi, park içinde inşaat çalışmaları yeniden başlayabilir mi tartışmalarına yol açtı. Ancak 1. İdare Mahkemesi’nin daha önce aldığı bir kararla, Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılmasına onay veren 1 / 5000 ve 1 / 1000 ölçekli imar planlarını iptal etmesi bunu olanaksız hale getiriyor...

Gezi Parkı’nda Topçu Kışlası için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Mimar Halil Onur’a yaptırdığı ve içinde buz pateni pisti olan projeyi İstanbul 2. Nolu Kültür Varlıkları Koruma Kurulu reddetmişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu gelişme üzerine ‘retlerine ret veririz’’ açıklaması yapmış ve akabinde Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu, İstanbul 2 Numaralı Koruma Kurulu’nun kararını redderek, Halil Onur’un projesini onaylamıştı. 

Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği bu karara İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme 1. İdare Mahkemesi’nin plan notlarını iptal eden kararını atıfta bulunarak yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu kararın plan iptalleri ile alaka kurulmasına itiraz ederek, "Projenin bir avan proje olup uygulama projesi olmadığını, avan proje ile uygulama yapılamayacağını, iptal kararı verilen planlar avan projenin dayanağı olmadığını’’ belirterek Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etti. Mahkeme bakanlığı haklı bularak yürütmeyi durdurmayı kaldırdı.

Ancak 1. İdare Mahkemesi’nde Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılmasına onay veren 1 / 5000 ve 1 / 1000 ölçekli uygulama imar planlarında yapılan değişikliklerin hukuka aykırı olduğunu düşünerek iptal ettiği karar varken, avan projenin onaylanmasının uygulama noktasında hiçbir geçerliliği yok. Çünkü avan projenin uygulama projesi olabilmesi için imar planlarının buna izin vermesi gerekiyor. Plan olmadan uygulama yapmak mümkün değil. Lakin Danıştay 1. İdare Mahkemesi’nin iptal kararını onamaz ise o noktada avan projenin İBB için bir önemi olacak. Avan proje dayanak gösterilerek uygulama projesi yapılarak, Koruma Kurulu’na sunularak, kurulun onayı durumunda kabul edilen imar planı ile proje hayata geçirilmiş olacak. Hali hazırdaki son durum, Gazi Parkı’na Topçu Kışlası yapılması mümkün değil. Çünkü kışlanın yapımına onay veren imar planları yasal olarak iptal edildi. 


Gezi Parkı'nda inşaat için yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı


  http://www.radikal.com.tr/1142853114285310

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mahkeme Kararı. - Clear

  Bazı yorumcular mahkeme kararını geçersiz kabul ediyorlar.Hatta biri "halkın isteği mahkeme kararının üstündedir" diyor.Ben bu KIVIRTMALARA bayılıyorum.Olaylar,mahkemenin yürütmeyi durdurma ve sonra da iptal kararına dayandırılarak başlatılmadımıydı? Daha sonra da "referandum ve plebisit" söz konusu olunca da,"yargı kararını ne referandumun ve ne de plebisit bozamaz" denmiyormuydunuz? Ee, şimdi ne oldu? Mahkeme kararı,halkın nezdinde -daha doğrusu sizin nazarınızda- kadük mü oldu? ne güzel kıvırtıyorsunuz,canlarım(!) benim...

  birileri bunları yeşil meraklısı yapmış. - demlicay2011

  nerde görseler üzerine atılyorlar orman arazi göl kenarı farketmez. yeterki yeşil olsun. ne tuhaf bir huy. aynı zamanda kazançı ve çıkarlı bir huy. dava için olsa gerek. sıkıysa o çok sevdiğiniz laf peynirlerinden edeyim. 2 metrelik çukurada götürecek misiniz o yeşil paraları pardon ağaçları.

  Gecersiz kararlar - Ari Zerdüst

  Mahkemenin aldigi karar gecersizdir.Cünkü halk oranin yesil alan olarak kalmasini istiyor.Halkin istemine aykiri olan hic bir kararin ahlaken ve vijdanen bir gecerliligi bulunamaz.

  şaşkın - Bartu Han

  sinirden gülüyorum. gülünce yanlış anlaşılanlardınım. öyle olduğunda da olaylar karşısında şakınım. çoğunluk öyle... iktidara inandık ne oldu ? gördük ! ben de 'sevinsem mi üzülsem mi' demekten bıktım. hayırlısını da diledik. gördük !

  BEN DİYORUMKİ - pispor

  Gezi parkı bundan sonra okullarda ders olarak anlatılsın çünkü orada bir Milat yazıldı o kalabalığın kısa bir zaman içerisinde bir araya gelmesi ve o dayanışma o birliktelik bir daha olabilir mi onu bilmem ama Gezi direnişini bundan böyle Siyasal bilimlerde ders olarak geçmelidir çünkü gezi direnişi tam üç dönemdir yüzde elli oyla sandıktan çıkan ak parti hükümetine sen çok ileri gidiyorsun vatandaşın özgürlüğünü yaşam tarzını kadınlar üzerindeki hakimiyetin özel yaşam üzerindeki hakimiyet kurmana dur diyorum sandık her şey değildir halkın iradesi üstündür hakimiyet kayıtsız ve şartsız halkındır

  Mahkeme kararı yanlıdır. - kemalinbeykoz

  Sonuçta mahkeme kararları öyle de olsa böyle de olsa önemi ikinci plandadır. Esas olansa, halkın vicdanı Gezi ile ilgili kararını çoktan vermiş, bu uğurda can/canlar verilmiş, ayrıca gözünü kaybedenler ve sayıları binleri aşan yaralılıar olmuştur. Mahkeme ne derse desin, hükümet ne karara varırsa varsın, Halk bu kışlayı yaptırmayacaktır, kararını çoktaaaaan vermiştir.

  mücadeleye devam - Amedia

  Direnişe devam. taaki Doğa kazanana kadar.... modern kapitalism Yenilene kadar