Gezi Parkı'na polis müdahale etti

Gezi Parkı'na polis müdahale etti
Gezi Parkı'na polis müdahale etti
Taksim Gezi Parkı'nda bekleyen eylemcilere saat 05.00'te polis ekipleri biber gazıyla sert şekilde müdahale etti. Dağılan grupların yeniden bir araya geldiği parkta polis saat 10'da ikinci müdahaleye başladı.

İstanbul - Taksim Gezi Parkı'nda bekleyen gruba saat 05.00'te polis ekipleri, TOMA araçları ve biber gazıyla müdahale etti.

Gece geç saatlerde eylemcilere destek vermek için gezi parkına gelen CHP milletvekilleri İlhan Cihaner ve Müslim Sarı'nın konuşma yapacağı alana, eylemcilere müdahale edildiği sırada polis biber gazı attı. Danışmanları, "Burada milletin vekili var" diye bağırınca polis gazı atmayı kesti. İlhan Cihaner ise "Valiyi, emniyet müdürünü aradım, hiçbiri telefonunu açmadı" dedi. Milletvekilleri biber gazı atılmasının durdurulmasını istedi.

Polisler, daha sonra direnen grubu TOMA araçları ve biber gazıyla dağıttı. Eylemciler de polislere şişe, taş ve sopalarla karşılık verdi. Polisler eylemcilerin çadırlarını ve flamalarını toplayarak zabıtalara teslim etti. Zabıtalar da çadırları kamyonetlere yükleyerek alandan çıkardı.

Kaçan eylemcilerden bazıları meydandaki merdivenin beton korkuluklarının devrilmesi sonucu yaralandı. Yaralılar olay yerine çağrılan ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

Daha sonra ikiye ayrılan grubun bir kısmı Harbiye'ye, diğer kısmı ise İstikla Caddesi'ne doğru kaçtı. Peşlerinden giden çevik kuvvet ekipleri ara sokaklara dağılan gruba biber gazı sıktı. Bazı eylemciler gözaltına alındı. Taksim Gezi Parkı'nın etrafında tedbir amaçlı itfaiye araçları ile 112 Acil Sağlık ekipleri bekletiliyor.

Taksim Gezi Parkı'nın etrafını kuşatan çevik kuvvet ekipleri alana girişlere izin vermiyor.

Bu arada, gece geç saatlerde eylemcilerin yanına gelen BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, polis müdahalesinden önce alanı terk etmişti.

GEZİ PARKI'NA 2´İNCİ POLİS MÜDAHALESİ

Taksim Gezi Parkı'nda 4 gündür süren nöbette polis sabah saatlerinde ikinci kez gruba gaz bombası ve su sıkarak müdahale etti. Dağılmak isteyen grupları polisler yaka-paça tutarak parkta çıkardı. Yoldan geçen vatandaşlar atılan gaz etkilendi. Gruplar Harbiye yönüne kaçtı. Polisin gezi parkı etrafındaki geniş güvenlik önlemi sürüyor.

Gezi Parkı içindeki kafeyi boşaltmak isteyen polislerle CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile İlhan Cihaner tartıştı. Kafeden çıkmak isteyen CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yapılan uygulamanın yasadışı olduğunu söyleyerek çevik kuvvet şube müdürüyle tartıştı. CHP Milletvekili Melda Onur da bir polis müdürüne 'insanları içeriye sokmuyorsunuz, elinizde bir belge var mı' diye sorunca Polis müdürü, 'vali beyin emri var' diye cevap verdi.

Parkın girişinde oturmakta direnen bazı göstericiler de çevik kuvvetin müdahalesiyle kaldırıldı.

Çevik kuvvet polisleri fotoğraf çeken basın mensuplarına da müdahale etti. İl müdahaleden sonra çevik kuvvet polislerinin yorgunlukları objektiflere böyle yansıdı. Gezi parkının etrafı polis bariyerleriyle kapatıldı. (ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/1135693113569340

  YORUMLAR
  (40 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gezi Park'ı artık başka bir kulvarda. - çoksaçma

  Doğa sevgisiyle başlayan protestolar artık siyasi bir boyut almıştır.Evinin önünde kesilen ağaca ses çıkarmayan ,hayatında Gezi Parkı'na bir gün gitmemiş bir insanın başka illerden çıkıp taa İstanbul'a kadar gelmesi tuhaf.Taksim'de olanlar artık başka bir kulvardadır.Her ne kadar durum bu açıdan rahatsız edici olsada halkın sebep ne olursa olsun örgütlenmesi umut verici.Olay AKP için de bu noktada çok önemli.Çünkü onlar direnen insanlara pek alışkın değiller.O yüzden AKP işte tam da bu yüzden geri adım atmıyor.Çünkü bu mücadelede kazanan taraf halk olursa akp benzeri durumlarda halkın artık durmayacağını iyi biliyor.Ama kaybederse halk looser psikolojisine girecek.AKP nin istediği bu; Koyun Halk.

  "Kutlariz seni Taksim!..." - Turk

  Taksim; toplanti, fikir... ozgurluklerinin aniti oldu Turkiye icin... Umarim; bu gezi parkinda, cocuklarimizin cocuklari yillar sonra toplanip, istediklerini konusup, istediklerini anlatarak, serbestce, gule oynaya, bugun yaralanan, itilen, gazlananan ninelerini, dedelerini, amcalarini, teyzelerini anacaklar...*** Bu parkda seslerini cikaran, guce karsi cikabilen, konusan, tartisan herkes, ama herkes; Cumhurbaskanlarindan, Basbakandan, milletin vekili olamayan milletvekillerinden... daha yuce, daha buyuk, daha ulviler... Digerleri unutulacak, sizler Istanbul Istanbul kaldigi surece yasayacaksiniz!...

  fasist vali neden suskun - meftun1917

  tayyiban ve onun fasist partisi halka ettiginiz zulümlerin cezasini cekeceksiniz ne oldum delisi oldunuz iktidar budalasi oldunuz hangi patron istedi senden gezi parkini tayyip kaca sattin halkini...

  cahil polis - güneydoğu

  O karşındaki kişi yıllarca okumuş o aşamaya gelmiş siz polislerde ortaöğretim mezunusunuz unutmayın bunu ...karşındaki insana saygı göster nasıl bir ülke de yaşıyoruz kendi kitabını yazan,bilinçli insanları yok eden ülke her zaman geride kalacaksınız ve öyle devam ederse 5 yıl daha ayakta kalmayacak bu ülke ve sizin gibi insanların elindeyse kalmasın işgal edilsin bu ülke !!! suriye,iran bu ülkeye girerse kılımı kıpırdatmam...

  Yükleyiniz - bebebiskuvi

  http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/123926/tomaya-kafa-tutan-eylemci-taksim-gezi-parki Şu videoyu da yükleyiniz. Yükleyin ki Türk Polisi'nin ne kadar vicdanlı olduğu görülsün. Yardım eden insanlara bile su sıkacak kadar şerefli olduğunu da herkes görsün!

  Ey Müslüman kardeşim.!! - Özgürdşnc

  Gece yastığa başını koyduğunda bir düşün. Tek başına düşün. Mavi Marmara da şehit edilen kardeşlerimizin günahı ASLINDA kimin boynuna bir düşün!!! IMF ye borcumuz bitti. Eşine dostuna sor bankaya kredi/kredi kartı borcu olmayan 1 tane tanıdığın var mı? İnandığın din İslam muhakkak ki en hoşgörülü en saygılı dindir. İLAHİ bir dindir. Sevgi dinidir. Fitne fesata adam kayırmaya müsaade etmeyen bir dindir. Not olarak... doğanın insanlığın yaptıklarına karşı vereceği cevap çok ağır olacak. O zaman ne baban Amerika nede bilmem ne güdümlü füzen kurtaracak seni.

  Bu var ya bu - halukaka

  Bu hiç de hafife alınacak bir şey değil. Bu resmen Halkın Uyanışıdır. Gezi Parkında zulme baş kaldıran tüm cesur insanları yürekten kutluyorum. Keşke Türkiye'de olaydım da ben de yanınızda yer alaydım. AKP her ölçüsüz müdahalesinde daha da geniş kitlelerin AKP'nin gerçek yüzünü görmesini sağlıyor. Oradaki arkadaşlar şimdiden koca bir zafer kazandılar. Bravo! Elinize, nefesinize sağlık. Bir kaç gün daha dayanın, eminim AKP'den de (sayısı az olmakla birlikte) vicdan sahibi kişilerden çatlamalar olacaktır.