Gezi Parkı'na polisten şafak baskını

Gezi Parkı'na polisten şafak baskını
Gezi Parkı'na polisten şafak baskını
Taksim Gezi Parkı'nda üç gündür ağaçlar kesilmesin diye eylem yapan gruba polis sabahın ilk ışıklarıyla birlikte biber gazıyla müdahale etti.

Çevik kuvvet ekipleri sabah saat 05:00 sıralarında TOMA aracıyla Taksim Gezi Parkı'na girerek 3 gündür burada eylem yapan göstericilere müdahale etti. Slogan atarak direnen göstericilere polis biber gazı sıktı. Polisler eylemcilerin çadırlarını alandan toplayarak uzaklaştırdı.

Bazı çadırlar yandı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri yanan çadırları söndürdü. Atılan biber gazlarından çevredeki vatandaşlar ve basın mensupları da etkilendi.

Eylemcilerden Erdem Demir yaşananları Radikal’e şöyle anlattı: Polis müdahalesi sabah saatlerinde, 4:30 gibi başladı. Polis geliyor diye bağırdılar. Biz de çadırlardan çıktık. Ayakkabımızı dahi giydirmediler. 5 adet kameraları vardı. Çok güçlü ışıklarla bizi çektiler. Her şey film gibi başladı. Yere çömelmiş oturuyorduk, oturan insanlara gaz sıkarak oturma eylemini kırdılar.

Bir başka eylemci ise polisin önce bir grubu böldüğünü ardından saldırdığını, grup üyelerine düşmanca davrandığını söyledi.

YIKIMA BAŞLANDI
Polisin eylemcileri dağıtmasının ardından iş makineleriyle parkta çalışma başlatıldı. İş makinesinin önüne yatan bir eylemci güçlükle kaldırıldı. Polislerin güvenlik çemberine aldığı alanda 3 adet iş makinesi çalışmalara devam ediyor.

GERGİNLİK SÜRÜYOR
Eylemciler tekrar Gezi Parkı'nın etrafından toplanmaya başladı. Çevik Kuvvet ekipleri ise parkın etrafın güvenlik önlemleri aldı. Slogan atan eylemcilerle polis arasında zaman zaman gergin anlar yaşanıyor. 

 

 

 


  http://www.radikal.com.tr/1135540113554020

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AKp yeşile karşı değilmiş - janusmanus

  Akp vicdana adalete eşitliğe karşı bir zafer kazanmıştır.Gezi pakı ne olur bilmem ama bütün gündem gezi parkı ile meşgulken milyonlarca ağacın ölümüne yol açacak üçüncü köprü resmen temellendi. Suriyede akan kanın sponsorlarından biri akp ve bizim vergilerimizdir. Taksimdeki neredeyse tek yeşil alan katledilirken yandaşlık için yırtınan insanlar görmek gerçekten mide bulandırıcı. Bence 2013 yılı öngördükleri değişimi resmiyete geçime yılları olacak ve hem insanlık tarihinde hem de türkiye tarihinde karanlık ve iğrenç bir saltanatın zirve yılı olarak tarihe geçecek. AKP elbet birgün geldiği yere, üç kuruş için mahalle muhtarına yaltaklanan din kültürüne, geri dönecektir ama devletin artık her yerine beton gibi gibi oturmuş cemaatten kurutlmak hiç kolay olmayacak... Ne yazık ki ülke bir cemaatin hinterlandına dönüştü ve bütün siyaset bu gerici güçlere çalışıyor...Sonumuz hayrola

  siyasi - sonbahar

  ak parti hükümeti yeşile karşı değil en çok önem veren parti diyorum bence insan yeşildende önemlidir bugün suriyede bir katliam var devlet olarak kucak açtık böyle bir vicdanı ağaca gömemezsiniz.... vicdan yetimlerde öksüzlerde suriyeden gelen insanlarda arkandaki hayvan yerine koyulmayan insanlarde vicdanınız buralarda iş yaptımı

  Yazıklar Olsun İstanbul Sakinlerine... - fantoma

  Bir avuç gence bırakmışlar 15 milyondan fazla kişinin yaşadığı mega kentin akciğerlerini savunmayı. Çok değil, şöyle 100 bin İstanbul sakini de orada olup da kendi şehirlerinin yeşil doğasını savunamıyorlar. O halde müstahaktır size beton cehennem diyeceğim, ama gözüm orada yedikleri biber gazına dayanıp yerlerini terketmemeye çalışan bir avuç gencin fotoğrafına takılıyor, boğazıma bir yumru oturuyor, konuşamıyorum...

  Yanmadı! Yakıldı!!! - asli.tuncer

  Bazı çadırlar ne kendiliğinden yandı ne de eylemciler tarafından yakıldı. Olanları olduğu gibi yazabilen kaynaklarda polisin sert müdahalesi çok rahatlıkla ve ne yazık ki her olaydaki gibi tüm sertliğiyle görülüyor! https://www.facebook.com/photo.php?v=592257980807331

  dürüst, samimi gazetecilik - özgür dalga

  lütfen göz göre göre sessiz kalmayın! çadırları yakanların polis oldukları video görüntüleriyle apaçık ortadayken insanlıktan, dürüstlükten, gazetecilikten bihaber olan medya organlarının yaptıklarını siz yapmayın. ülkede kalan nadir gazetelerden olduğunuza inanarak polisin yaptığı insanlık dışı müdahaleleri açıkça korkusuzca yazmanızı, gazetecilik yapmanızı rica ediyorum.

  Ver Gazı Ver Coşkuyu! - oz6e

  BDP 'li milletvekili Sırrı Süreyya Önder, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP milletvekilleri Umut Oran ve Çetin Soysal, CHP Parti Meclisi Üyesi Gülseren Onanç ve eyleme katılmayı düşünen ama henüz harekete geçmemiş bilumum insan bir şekilde ''gaz maskesi'' üreten firmalardan biriyle iletişime geçip teminini sağlasa; öyle görünüyorki eylemler ve gaz devam edecek. O maskeler daha çok eylem görür!

  gaz ve cop - sakar47

  kendi halkından korkan bir hükümet şimdiye kadar görülmedi, düşünün bir başbakan 200 kişilik koruma ordusuyla geziyor ve çevre illerden takviye güvenlik kuvvetleri de cabası, halkını coplayan, gazlayan, içeri tıkan bir hükümet hala yüzde 50 oy alacak yanlışlık kimde halkta mı hükümette mı