Gezi Parkı'nda 2 gösterici yaralandı

Gezi Parkı'nda 2 gösterici yaralandı
Gezi Parkı'nda 2 gösterici yaralandı
Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nda akşam saatlerinden itibaren toplanmaya başlayan kalabalık gruplara gece polis müdahale etti. Çıkan arbedede 2 kişi 5 metre yüksekliğindeki duvardan düşerek yaralandı.

Radikal.com.tr - Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nda sabahtan bu yana nöbet tutan gruplar bekleyişlerini sürdürürken, akşam saatlerinden itibaren yeni gruplar da eylemcilere katılmaya başladı.

Çoğunluğu gençlerden oluşan kalabalıklar ayrı ayrı Taksim'e geliyor. Gezi Parkı tamamen doldu. Meydanda da hareketlilik arttı.

İşte bu akşam İstanbul Beşiktaş , Taksim ve Gezi Parkı'nda yaşananlar:00:30 - Kapsüllerden çıkan gaz rüzgarın da etkisiyle Taksim Gezi Parkı tarafına yayıldı. Gazın, göstericileri etkilemesi sonucu Gezi Parkı'nda kargaşa yaşandı. Bu sırada eylemcilerden biri Askerocağı Caddesi'nde inşaatı devam eden alt geçidin yaklaşık 5 metre yükseklikteki duvarından beton zemine kafa üstü düşerek ağır yaralandı. Yaralı, çevredeki sağlık ekipleri ve vatandaşların da yardımıyla ambulansa taşındı.

25 yaşındaki İlkan isimli eylemci ambulansla Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Aynı dakikalarda göstericilerden biri de yaşanan panik nedeniyle düşerek kalça kemiğini kırdı.

00:10 - Dolmabahçe Gezihane Caddesi üzerinde konuşlanan Çevik Kuvvet ekipleri saat 23.00 sıralarında İnönü Stadyumu'nun üst tarafında bulunan eylemcilere gaz bombaları fırlattı.

23:50 - Gümüşsuyu'nda göstericilerle polis arasında çatışma çıktı.

23:30 - Beşiktaş çarşıda bekleyen kalabalık grup, polisin engelleri kaldırmasıyla Taksim’e ulaştı.

23:00 - Taksim ve Gezi Parkı'ndaki kalabalıklar sakin bekleyişini sürdürüyor. Eylemcilerden bir grup Erdoğan'ın yıkılacağını açıkladığı AKM'nin çatısına çıktı. İstiklal Caddesi'nde de yoğun bir kalabalık var.

22:30 - Taksim Meydanı'na girmek isteyen gruplara izin verildi. Bu sırada Gümüsuyu'nda bir gruba polis müdahale etti. Taksim'de havai fişekler atılıyor.

21:55: Harbiye'den Gezi Pparkı'na giden bitin sokakların sokak lambalarının kapalı olduğu görülüyor. Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'na da karanlık hakim. Meydan bu saatlerde atılan havai fişeklerle aydınlandı.

21:50 - Beşiktaş çarşısında toplanan grupla polis arasında diyalog kuruldu. Çarşı içinde toplanan gruplar Başbakanlık ofisine yürümeme konusunda polisle anlaştı. Çarşı girişini kapatan polisler de bu anlaşma üzerine geri çekildi ve toplanan gruplara müdahalede bulunmayacaklarını açıkladı. Göstericilerin Dolmabahçe'de kurmuş olduğu barikatlar, polis tarafından iş makineleri ve kamyonlar yardımıyla kaldırılıyor.

21:15 - Dolmabahçe'deki kalabalık dağıldıktan sonra Beşiktaş çarşı içinde yaklaşık 500 kişilik bir grup toplandı. Polis Başbakanlık çalışma ofisi ile çarşıda toplanan grup arasında abrikat kurdu. Gurpların Başbakanlık ofisine yürümesi engelleniyor. İnönü Stadı'nın yıkımında kullanılan ve eylemciler tarafından gasp edilen bir iş makinesi, Dolmabahçe Sarayı'nın yanına getirilerek ateşe verildi. İş makinesi, olay yerine gelen operatörü tarafından, vinç yardımıyla bir tıra yüklenerek götürüldü.

21:00 - AKM binasına çeşitli bayrak ve afişler asan göstericiler sık sık 'Tayyip İstifa' sloganları atıyor.

20:36 - Gezi Parkı'ndaki gruplara oradaki eylemciler tarafından bir anons yapılarak Taksim'de polis müdahalesi olmadığı, gazın polis helikopterinden atılmış olabileceği duyuruldu.

20:00 - Taksim'de toplanan gruplar yoğun bir gaz bulutu altında kaldı. Gaz bulutunun Ceylan Otel tarafndan geldiği görüldü. Gezi Parkı ve Taksim meydanında polis ekipleri bulunmuyor.

19:30 - Dolmabahçe önüde büyük bir kalabalık toplandı. Polis ekipleri kalabalığa gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale etti.

Öğle saatlerinde ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait UH-1H tipi askeri bir helikopter meydan üzerinde tur attı.