Gezi Parkı'nda bahar temizliği

Gezi Parkı'nda bahar temizliği
Gezi Parkı'nda bahar temizliği

Aktivistlerin bir kısmı gece boyunca yangın riskine karşı yanan araçların başında nöbet tuttu, sabah ise Taksim baharı temizliği başladı.

Gezi Parkı ilk defa bu kadar temiz oldu, atmosfer ilk günlerdeki gibi barışçıl ve yapıcı. Miting otobüsü üzerinden sürekli 'Bayrakları indirin' anonsu geçiliyor. Herkes gönüllü, her şey bedava!
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi Parkı’nda her şey 27 Mayıs Pazartesi gece yarısı makinalarını durduran 20 kişinin kurduğu iki çadırla başladı. Beş gündür parka geri girebilmek için polisle mücadele eden halk, dün günü parkta bahar temizliğiyle geçirdi. Göstermelik değil, tam anlamıyla ince temizlik! Herkesin elinde eldivenler, cam kırıkları teker teker toplanıyor. Kaldırımların arasında birikmiş toprak bile temizleniyor. Lavanta diken de var, biberiye de... Parkta yaşayan kedi ve köpekler için ağaçların altına mama bırakılıyor...

Lütfen bayrakları indirin gülümsemenizi görelim’
Cumartesi akşam parka girildikten sonraki isyan hali, yağmurla birlikte ilk günlerdeki barışçıl ‘sivil itaatsizlik’ ruhunu tekrardan yakalamış. İşgali başlatan aktivistler, gece boyunca uğraştı. Saatlerce ters çevrilmiş araçların, camları kırılmış otobüslerin başında nöbet tutularak yangın çıkmasını ve parka zarar gelmesini önlemeye çalışıldı. Dün sabah ise artık ortam sakin. Nöbeti ‘herkes’ devralmış: yere sigara izmariti atan bile anında uyarılıyor!
Miting otobüsü üzerinden sürekli anons geçiliyor: ‘‘Bu bir halk direnişidir. Lütfen flamaları temsili seviyeye çekelim, bayrakları indirelim. Gülümsemelerinizi görmek istiyoruz!’ Gerçekten de herkesin yüzünde kocaman bir gülümseme var.”
Bir grup da imece usülü altgeçit inşaatından toplanan parke taşlarıyla toprağa ‘Taksim halkındır’ yazıyor. Parkta ilk günkü çadırları kuran aktivistlerin anlatmak istediği tam da bu aslında...
Her şeye rağmen parktakiler hâlâ polis müdahalesine karşı önlemi elden bırakmıyor. Taksim’e çıkan tüm yollar hâlâ barikatlarla kapalı. Parktaki bir çay bahçesi de sağlık birimine dönüştürülmüş. Onlarca doktor ve tıp öğrencisi polis müdahalesi olasılığına karşı burada. Astım ilaçlar ve antiasit solüsyonları hazır bekliyor...
Parkta pazartesi günü ilk çadırların kurulduğu noktada da bedava yemek, içecek, temizlik malzemesi ve kıyafet dağıtan seyyar standlar kurulmuş. Standlar polisin parktan çekilirken bıraktığı barikatlardan yapılmış. Burada herkesin getirdiği malzemeler toplanıyor ve isteyene bedava dağıtılıyor.
İstanbul ’un en çeşitli kahvaltısı da burada: patatesli börek mı istersiniz, limonata mı? Bir gönüllü de seyyar satıcılığa girişmiş: ‘Gezi Parkı pidesi geldi’ diye bağırıyor. Önünde ‘2013 gezi parkı modası’ afişi olan standda yağmurluk, temiz tişört, şapka dağıtılıyor. Temizlik Cihangir’den Gümüşsuyu’na kadar uzanıyor. Her köşe başında gönüllüler çöp topluyor....


  http://www.radikal.com.tr/113597611359765

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SİZİNLE ÖVÜNÜYORUZ GÜZEL İNSANLAR - m.rozbilen

  Sizi seviyoruz güzel ülkemin güzel insanları.Örnek davranışınızla insanlık dersi veriyorsunuz.Direnişinize hak veriyor saygıyla karşılıyoruz.Hepinize sağlıklar diliyorum.

  Dikkat burada medya (Radikal dahil) eleştirisi var. - esfırtına

  Herkesin temizlenmesi gerekiyor. En başta medya. Yerli medya. Neredeyse kalemi kağıdı, kamerayı bırakıp sözde Türk Baharı'nın öncülüğünü yapacak hale geldi. Bu onun Arap Baharı'nı okuyamadığını gösterir.Yabancı medya da yanıltıldı. Bu tür şeyler zincirleri dışında kaybedecek şeyi olmayanlarla yapılır. İsyancı (!) kitle bir grup fırsatçı anarşistin dışında hepsi temiz orta ve üstü ailelerin çocuklarıydı. Umarım aralarında travmatik şeyler yaşayanların sayısı çok olmamıştır. Ki çocuklarına bu şanlı direnişi (!)zevkle anlatırlar. İktidara gelince. Eminim gerekli dersi almışlardır. Muhalefet mi dediniz? Bizde muhalefet sınırsız sorumsuz olur. Onlar da bu yönde gerekeni yaptılar.

  ülkemin güzel insanları - ali bakmaz

  işte böyle ülkemin güzel insanları, sizi seviyoruuummm....(medya ise sınıfta kaldı herzamanki gibi. bakalım kaç yazar istifa edecek me4rak ediyoru)

  helal olsun size - jooma

  gerçek demokrasi bu işte. sen vermezsen kendimiz alırız. demokrasiden ne anladığında kabak gibi ortaya çıktı zaten. akp

  siyasi intihar - sabahattinali

  ırmakları gölleri dağları denizleri aşıp 1 karış suda boğulmak bu olsa gerek.korkudan panikten şaşkınlıktanmı bilinmez siyasi iktidar hata üstüne hata yapıyor bir anlamda intihar ediyor.şişen balonun küçük bir toplu iğne başıyla patlaması bu olsa gerek. kibir ve dalkavukların gerçekleri perdelemesinin siyasi sonuçlarını önümüzdeki yerel seçimlerde hep birlikte göreceğiz. dilerim halkla inatlaşılmayacağını en iyi bilmesi gereken iktidar sağduyu ve akıl çizgisine gelir..