@ismailsaymaz

Gezi Parkı'nda 'baret operasyonu': Üç esnaf da gözaltında!

Gezi Parkı'nda 'baret operasyonu': Üç esnaf da gözaltında!
Gezi Parkı'nda 'baret operasyonu': Üç esnaf da gözaltında!
Gezi Parkı'nda bugün yaşanan 'baret operasyonu' sırasında gözaltına alınan üç esnafın polis ifadesi: Talep vardı satışa geldik, örgütlerle ilişkimiz yoktur...
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın dün yaptığı Gezi Parkı toplantılarında söylediği belirtilen 'kurunun yanında yaş da yanar' sözlerinin örneklerinden biri bugün Gezi Parkı civarındaki 'baret operasyonları'nda yaşandı: 3 esnaf gözaltında!

İstanbul Emniyeti, Taksim ve Gezi Parkı çevresinde, çoğu baretli, gaz ya da tıbbi maskeli 42 vatandaşı gözaltına aldı. “Baret Operasyonu” kapsamında, Gezi Parkı girişinde satılmak üzere 365 baret ve 960 deniz gözlüğünü Perşembe Pazarı’ndaki dükkanından getiren iki esnaf ve bu ürünleri parkta satacak olan bir seyyar satıcı da yakalandı. “Malları arabadan indirirken” operasyona uğrayan üç kişi, “Amacımız eylem değil, ticaretti” dedi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, iddiaya göre dün Gezi Parkı çevresinde kimlik kontrolü işlemi yaptı. Polisler Gezi Parkı’na gelen, parktan ayrılan ya da işine gitmekte olan, yarısından çoğu baretli, gaz maskeli veya tıbbi maskeli 42 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden Ali Biricik ve Serkan Göksel’in Karaköy’deki Perşembe Pazarı’nda güvenlik malzemeleri sattığı, Tarık Yorom’un da seyyar satıcı olduğu anlaşıldı. Biricik ve Göksel’in, Gezi Parkı girişinde satılmak için getirdiği baret ve gaz maskelerini Yorom’a teslim ettikleri sırada her üçü de gözaltına alındı.

Esnaf Serkan Göksel, Gezi Parkı’ndaki gösteriler nedeniyle 15 gündür baret ve çapak gözlüğü satışlarının patladığını belirterek, “Benden telefonla sipariş istendi. Komşum Ali Biricik’le birlikte bir arabaya 365 inşaat bareti ve 960 deniz gözlüğümüzle yola çıktık. Polis Taksim’de el koydu. Ayrıca aracımızı da bağladı. Yasadışı örgütlerle ilgim yoktur. Amacım ticaret yapmaktı. Suçlamayı kabul etmiyorum. Ayrıca satılan malların faturasını da kesmiştik. Gerekirse ibraz ederiz” dedi. Komşusu Serkan Göksel de aynı ifadeyi yineledi. Biricik ve Göksel’in baret ve gözlükleri satın alırken yakalanan işportacı Tarık Yomak ise park çevresinde su sattığını belirterek, şöyle devam etti:

“15 gündür Gazi Parkı alanında su satıyordum. Dün (önceki gün) bir arkadaş inşaat bareti ve deniz gözlüğü satmamı söyledi. Ben de Taksim’deki polisin devamlı gaz sıkması nedeniyle bunlara talep olduğunu bildiğim için Serkan Göksel’in arabayla getirdiği 365 adet baret ile 960 adet deniz gözlüğünü arabadan alırken polisler tarafından yakalandım. Benim örgütlerle bir ilişkim yoktur.”


  http://www.radikal.com.tr/113746811374686

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - Kara Budun

  terör örgütüne yardım ve yataklıktan hapis cezası da verin tam olsun.

  Siz yeğen değilsiniz - BurhanFelek

  Yeğen olsaydınız tahliye olurdunuz.

  BÜYÜK SUÇ - UYİ35

  Eyyyy baret satanlar! Siz nasıl benim polisimin eylemcilerin kafasına gaz kapsülü atarak komaya sokma özgürlüğünü engellersiniz?

  Şaka gibisiniz? Ama Biz Gülmüyoruz!!! - Ufuk Lazım

  Ya senelerce "bize aynı yerde otluyorsunuz" deniyordu. Ama Başbakanı ile, Valisi ile, İçişleri bakanı ile sizler aynı çayırlarda dolaşıyorsunuz galiba. 12 Eylül'ü anlatan Ferhan Şensoy filmlerine benziyorsunuz. Bıyığınız ile, donuk bakışlarınız ile, hamasetiniz ile. Ama sıkıntı işportacılarda, sizin gibi Gezi Parkını, Taksimi, bu şehrin her santimini peşkeş çekerken suç üstü yakalanmadılar. Baret satarken, gözlük satarken suç üstü yakalanmışlar. BIRAKIN ADAMLARI YAHU.

  baret-deniz gözlüğü? - metinc

  Baret ve deniz gözlüğü satmak ne zamandan beri suç oldu? Olan biten Filistinliler silah yaparlar diye inşaat malzemelerinin filistin topraklarına girişine engel olan İsrail'in tutumuna benzemiyor mu?

  daha yeni başladılar... - GiantRobot

  Az bile bunlar(!) Baret,Talcid,Toz maskesi,Şnorkel benzeri göz koruyucu ekipman satışı bakanlık kontrolünde olmalı. Satın almak isteyenler Valiliğe adli sicil belgesi, dilekçe ve harç yatırıldığına dair makbuz ile başvurmalı. Yada boşverin hepsini. Eve biber gazı borusu çekin. Herkes kullandığı kadar ödesin..