@ismailsaymaz

Gezi Parkı'nda 'baret operasyonu': Üç esnaf da gözaltında!

Gezi Parkı'nda 'baret operasyonu': Üç esnaf da gözaltında!
Gezi Parkı'nda 'baret operasyonu': Üç esnaf da gözaltında!
Gezi Parkı'nda bugün yaşanan 'baret operasyonu' sırasında gözaltına alınan üç esnafın polis ifadesi: Talep vardı satışa geldik, örgütlerle ilişkimiz yoktur...
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın dün yaptığı Gezi Parkı toplantılarında söylediği belirtilen 'kurunun yanında yaş da yanar' sözlerinin örneklerinden biri bugün Gezi Parkı civarındaki 'baret operasyonları'nda yaşandı: 3 esnaf gözaltında!

İstanbul Emniyeti, Taksim ve Gezi Parkı çevresinde, çoğu baretli, gaz ya da tıbbi maskeli 42 vatandaşı gözaltına aldı. “Baret Operasyonu” kapsamında, Gezi Parkı girişinde satılmak üzere 365 baret ve 960 deniz gözlüğünü Perşembe Pazarı’ndaki dükkanından getiren iki esnaf ve bu ürünleri parkta satacak olan bir seyyar satıcı da yakalandı. “Malları arabadan indirirken” operasyona uğrayan üç kişi, “Amacımız eylem değil, ticaretti” dedi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, iddiaya göre dün Gezi Parkı çevresinde kimlik kontrolü işlemi yaptı. Polisler Gezi Parkı’na gelen, parktan ayrılan ya da işine gitmekte olan, yarısından çoğu baretli, gaz maskeli veya tıbbi maskeli 42 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden Ali Biricik ve Serkan Göksel’in Karaköy’deki Perşembe Pazarı’nda güvenlik malzemeleri sattığı, Tarık Yorom’un da seyyar satıcı olduğu anlaşıldı. Biricik ve Göksel’in, Gezi Parkı girişinde satılmak için getirdiği baret ve gaz maskelerini Yorom’a teslim ettikleri sırada her üçü de gözaltına alındı.

Esnaf Serkan Göksel, Gezi Parkı’ndaki gösteriler nedeniyle 15 gündür baret ve çapak gözlüğü satışlarının patladığını belirterek, “Benden telefonla sipariş istendi. Komşum Ali Biricik’le birlikte bir arabaya 365 inşaat bareti ve 960 deniz gözlüğümüzle yola çıktık. Polis Taksim’de el koydu. Ayrıca aracımızı da bağladı. Yasadışı örgütlerle ilgim yoktur. Amacım ticaret yapmaktı. Suçlamayı kabul etmiyorum. Ayrıca satılan malların faturasını da kesmiştik. Gerekirse ibraz ederiz” dedi. Komşusu Serkan Göksel de aynı ifadeyi yineledi. Biricik ve Göksel’in baret ve gözlükleri satın alırken yakalanan işportacı Tarık Yomak ise park çevresinde su sattığını belirterek, şöyle devam etti:

“15 gündür Gazi Parkı alanında su satıyordum. Dün (önceki gün) bir arkadaş inşaat bareti ve deniz gözlüğü satmamı söyledi. Ben de Taksim’deki polisin devamlı gaz sıkması nedeniyle bunlara talep olduğunu bildiğim için Serkan Göksel’in arabayla getirdiği 365 adet baret ile 960 adet deniz gözlüğünü arabadan alırken polisler tarafından yakalandım. Benim örgütlerle bir ilişkim yoktur.”