Gezi Parkı'nda cümbüşlü eylem

Gezi Parkı'nda cümbüşlü eylem
Gezi Parkı'nda cümbüşlü eylem
Yerine Topçu Kışlası yapılmak istenen Gezi Parkı'nda 'Ayağa Kalk' eylemi festival gibi geçiyor. Konserler gece 12'ye kadar devam edecek
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Taksim'de yerine Topçu Kışlası yapılmak istenen Gezi Parkı'nda bugün büyük bir kalabalık var. 'Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği'nin organizasyonu olan dayanışma festivali sabah 12'de başladı, gece 12'ye kadar devam edecek. Etkinliği yüzlerce gönüllüyle organize eden dernek, basın açıklamasında '' 'Taksim yaşanan değil gelip geçilen bir yerdir' bahanesine sığınanlara cevaben, Taksim'in nasıl yaşadığını gösterecek bir festival düzenledik'' dedi.

Organizasyon sorumlularından aldığımız bilgiye göre gün içinde zabıta sözlü olarak akşamki sahne programına izin verilmeyeceği yönünde talimat alındığını belirtti. Valilikten emniyete bütün mercilere gerekli bildirilerin yapıldığını aktaran sorumlular zabıtadan yazılı bir tebliğ talep ettiklerini ve sonrasında bir müdahale ile karşılaşmadıklarını söyledi.

Dernek, basın açıklamasında ''İçinde yaşayan tüm canlıları hiçe sayarak, yaşam alanlarını yok etme pahasına gerçekleştirilmek istenen projelere, doğal olarak karşı duruyor; meydanımıza, parkımıza, sinemamıza,pastanemize,tarihimize, doğamıza sahip çıkıyoruz. Bu parka, belki de adımını bile atmamış insanların, bu parkın yok edilmesine dair aldıkları kararı da biz reddediyoruz. Parkı korumak için şimdiye kadar 80 bin imza toplanıldı. Kışla'nın yapılması halkın sesini duymamak, hakkını gasp etmek anlamına gelir '' dedi.

12'ye kadar buradalar
Akşam 6'dan sonra Bulutsuzluk Özlemi ve Büyük Ev Ablukada gibi grupların sahne alacağı akşam programı başlayacak .