Gezi Parkı'nda direnişe polis müdahalesi

Gezi Parkı'nda direnişe polis müdahalesi
Gezi Parkı'nda direnişe polis müdahalesi
Taksim Gezi Parkı'nda gece yarısı başlayan yıkım çalışmalarına karşı, bölgenin kamusal alan olarak kalmasını talep eden ve gece çadır kurarak direnişe geçen gruba polis müdahale etti. Gezi parkının ağaçları tek tek sökülüyor.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL- Taksim Gezi Parkı'nda gece yarısı başlayan yıkım çalışmalarına karşı, bölgenin kamusal alan olarak kalmasını talep eden ve gece çadır kurarak direnişe geçen gruba polis müdahale etti. Eylemcilerle polis arasında uzun süren bir arbede yaşandı ancak polis gazla grubu dağıtarak iş makinelerinin yeniden çalışmasını sağladı. Bu kez de devreye BDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder girdi. Taksim'in de yer aldığı 2. bölgeden milletvekili seçilen Önder, ağaçları sökmek üzere harekete geçen kepçenin çalışmasını, önüne geçerek engelledi.

Çevik kuvvet, Gezi Parkı'ndaki çadırları sökerken, parkta bulunan kalabalık ile polis arasında arbede yaşandı. Polis, güç kullanarak bu grubu dağıttı ve çadırları kaldırdı. Gruptakiler ise ağaçları sökmek için geldiğin isöyledikleri kepçenin önüne geçerek çalışmasına engel olmaya çalıştı. 

Polis bir süre sonra iş makinesini korumaya aldı ve operatör kepçeyi çalıştırarak ağaçları sökmeye başladı. Bu sırada kalabalık ile polis arasında yeniden arbede yaşandı. Kepçe insanların üzerinde durduğu platformu da bu arada yıktı. Yaklaşık 100 kişilik grup iş makinelerini parka sokmamak için bekleyişini sürdürürken bölgeye gelen BDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder, çalışmakta olan iş makinesini önüne geçerek durdurdu.

Önder’in müdahalesiyle, iş makinelerinin bölgedeki yıkımı durduktan sonra polisler de parkın diğer ucuna çekildi. Bu esnada eylemcilerle oturarak sohbet eden Önder, “Neoliberal sistemin dini imanı yok. Burada yapılanı, ‘romantik eylem’, ‘entel özenti’ olarak nitelendirenlerin Allah belasını versin. Garip gurebanın oturacağı bu parktan başka bir yer yok. Rezidans yapacaklarmış… İstanbul’da bunlardan çok var, ama park yok, ağaç yok. Bu hoyratlığa bir dur demek lazım. Özel şirket elemanına zabıta kıyafeti giydiriyorlar, bize saldırıyor. Yarın buraya Karadeniz’den sanatçılar gelecek ve ağaçların söküldüğü yere fidan dikilecek.”

“Bir avuç insan insanlık adına burada” diyen Önder, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün bu yıkımı durdurduk. Ben de her gün burada olacağım. Parti ayrımı yapmadan bütün vekilleri buradaki ağaçlara sahip çıkmaya çağırıyorum. İstanbul Belediyesi’ne sorun, bu ağaçların kesilmesi için Koruma Kurulu’nun kararı, onayı var mı?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de Gezi Parkı’ndaki eylem alanına gelerek eylemcilerle görüştü ve “Kimsenin endişesi olmasın, bu mücadele başarılı olacak” dedi. 
 

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA: AĞAÇ SÖKMÜYORUZ
Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de Taksim Gezi Parkı'nda yapılan çalışmayla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Taksim Meydanı Yayalaştırma çalışması yüzde 70 oranında tamamlandı. Divan Oteli önünde tünel çalışması nedeniyle yol genişletme çalışması yapılıyor. Gezi Parkı'nın Divan Oteli tarafına bakan kısmında yaya geçişini engelleyen duvar yıkılıyor. Çalışma sırasında ağaç kesimi yapılmıyor. Duvar yıkımı ve yol genişletme çalışması nedeniyle 5 adet ağaç sökülerek farklı bir yere taşınıyor. Çalışma kapsamında daha önce yıkılan yaya köprüsü de yeniden inşa ediliyor" denildi.

Taksim'deki çalışmalarında anlatıldığı açıklamada şöyle devam etti:

"Cumhuriyet Caddesi üzerinde, Tarlabaşı-Harbiye yönünde 400 metre, Harbiye-Tarlabaşı yönünde ise 320 metre uzunluğunda, tek tünel olarak inşa edilen Tünel/Altgeçidin; tüm kazı çalışmaları, fore kazık ve tabliye imalatı tamamlandı. Çalışma alanındaki, (İGDAŞ, İSKİ, TÜRK TELEKOM, BEDAŞ) gibi altyapı kurumlarına ait deplase çalışmaları da eş zamanlı olarak sonuçlandırıldı. Çalışma alanı dışında kalan bölgelerde yağmursuyu ve atık su imalatları tamamlanmak üzere. Altgeçit üstü, meydan kaplaması beton çalışmaları devam ediyor. Tünelin yapımının tamamlanmasının ardından, Taksim Cumhuriyet Anıtı etrafındaki araç trafiği, otobüs ve duraklar meydandan kaldırılacak. Gezi Parkı, AKM önü, Talimhane ve İstiklal Caddesi'ne yayalar trafik kesintisi olmadan ulaşabilecek. Araç altgeçidi, Tarlabaşı Bulvarı istikametinde mevcutta bulunan araç otoparkından, Divan Oteli önüne kadar devam edecek. Böylece Taksim, yaklaşık 100.000 m2 'lik yayalaşmış bir meydana kavuşmuş olacak"


EYLEM GECE BAŞLADI
Dün akşam Elmadağ tarafından Gezi Parkı'na girerek parkın duvarını yıkan ve ağaçları sökerek kazıya başlayan iş makinalarını olay yerinde toplanan aktivistler durdurdu. Parkta çadırlar kuruldu, nöbet başladı. Saat 23.30 sıralarında parkta toplantıda olan Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği' üyeleri, iş makinalarının parka girdiğini fark edince olay kısa sürede sosyal medya üzerinden yayıldı. Parka ''Gezi Parkı için Nöbetteyiz'' afişi hazırlandı ve asıldı, parkta sabahlayacaklar iki çadır kurdu.

Çalışmayı Taksim altgeçit projesinin ihalesini alan Kalyon İnşaat'ın taşeronu tarafından yürütüldüğünü belirten bir yetkili, 24 saat çalışma izinleri olduğunu ve parkın yol çalışması kapsamında kazıldığını iddia etti. İsmini vermek istemeyen yetkili, sabah çalışmaya devam edileceğini söyledi. Ancak saat 9:50 itibariyle Cumhuriyet Caddesi üzerinde Ekim ayından beri devam eden altgeçit kazısı dışında bir çalışma yok.

Taksim Dayanışması bileşenlerinden Ayaspaşa Derneği ve Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği sabah İstanbul 2 numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'na bir dilekçe vererek ''Parkın Elmadağ yönüne bakan cephesinde ağaçlar köklerinden sökülmeye, parkın toprağı kazılmaya, duvarlar yıkılmaya başlanmıştır. Parkı yok eden, ağaçları kökünden söken bu çalışmalar kurulunuzca onaylanan imar planı tadilatına ve yol projesine uygun değildir'' dedi ve kurulu çalışmayı durdurması için göreve çağırdı. 


KIŞLA İNŞAATI MI? 

Beyoğlu’ndan sorumlu 2 No’lu Koruma Bölge Kurulu’nun reddettiği, Gezi Parkı'nın yerine yapılacak Topçu Kışlası projesinin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nca geçtiğimiz şubatta onaylaması çok tartışılmıştı. Önceleri proje yürütücüleri kışlanın AVM olmayacağını iddia etse de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , “Kışlanın bir bölümü müze olabilir, ortası yeşil alan. Diğer bölümünde İstiklal Caddesi’nin devamı niteliğinde alışveriş merkezi. Üstü rezidans ve otel...” demişti.