Gezi Parkı'nda gündem nazar!

Gezi Parkı'nda gündem nazar!
Gezi Parkı'nda gündem nazar!

Gezi de kalabalık artarken direnişçiler, sivillere Taş atma , polise Gaz atma pankartlarıyla seslendi.

Gezi Parkı, 'müdahale' beklerken kalabalığa rehberli turist kafileleri de karıştı. Gündem 'nazar boncuğu'ydu.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi Parkı’nda dün akşam polis müdahalesi beklerken dalgıç gözlükleri ve inşaat baretleriyle piyano konseri dinleyen park sakinleri, dün güne rahat başladı. Sabah saatlerinde parkta gaz maskelerinin yanına kıvrılmış uyuyanlar da var, erken kalkıp bostanda çapa yapan, bedava yağmurluk dağıtan, gitarlarla şarkı söyleyen de...
Önceki gece ilk defa parkta sabahlayan bir çift, “Evimiz Beyoğlu’nda, yer tutmayalım diye çadır kurmamıştık. Ama artık durum ciddileşti, buradayız’’ diyor. Bir grup Avrupalı turist, rehberlerinin “Benden ayrılmayın” uyarıları eşliğinde parkı geziyor. Park sakinleri “Yiyecek-içecek bedava, devrim turizminde her şey dahil” diye dalga geçiyor.

‘Parkın park kalması, bir kent hakkıdır’

Park gündeminde referandum meselesi ön sıralarda – ama Kurtlar Vadisi’nden Necati Şaşmaz’ın “Bize nazar değdi” açıklaması üzerine parkın bir duvarında beliren devasa nazar boncuğu afişi de bir o kadar gündemde... Sabah Gezi Radyo’nun çadır-stüdyosunda Ekümenopolis belgeselinin yönetmeni İmre Azem de “Parkın park olarak kalmasını savunmak bir kent hakkıdır. Aynı eğitim ve sağlık hakkı gibi bu hak da referanduma tabi tutulamaz. Biz burada çoğunlukçu değil hak temelli bir demokrasinin mücadelesini veriyoruz. Referandum kesinlikle reddedilmesi gereken bir tekliftir. Tam da iktidarın kurmak istediği, çoğunluğun tüm ülkeye hükmettiği, dayatmacı yönetimin bir aracıdır. Referandum ve çoğunlukçu demokrasi anlayışı insanları kutuplaştırıyor, ‘biz ve onlar’ ikilemini pekiştiriyor’’ diyor.
Tozkoparan’dan Ataşehir’e birçok mahalle derneğinin örgütlendiği ‘Kent Hareketleri’ grubundan Cihan Baysal da “Her kararın referanduma gitmesi demokratik olması demek değildir, hele hele ki insan hakları, çevre hakları gibi alanlarda referanduma gidilemez’’ diye konuşuyor.

Acil çıkışa çiçek ekmeyiniz

Şişli Belediyesi’nden gelen bir araç parkın ortasındaki havuzu dolduruyor, bir çalışan “Su gazın etkisini azaltıyor” diyor. Havuzun içindeki bir park sakini fırsattan istifade gömleğini yıkatıyor. Divan Otel karşısındaki bostanda gönüllüler çiçekleri acil durum çıkışı bırakarak yeniden ekiyor. Kısacası parkta kalanların 24 saatte ayrılmaya niyeti yok gibi gözüküyor.