Gezi Parkı'nda inşaat için yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı

Gezi Parkı'nda inşaat için yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı
Gezi Parkı'nda inşaat için yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı

Kısa sürede ülke çapında yaygınlaşan Gezi Parkı protestoları, 27 Mayıs'ta park içinde dozerlerle inşaata girişilmesi üzerine başlamıştı.

Gezi Parkı'nda 'Topçu Kışlası' yapılmasına olanak tanıyan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu kararı için verilen yürütmeyi durdurma kararı Bölge İdare Mahkemesi tarafından kaldırıldı.

Taksim Gezi Parkı’na 'Topçu Kışlası süsü verilen AVM yapılmasına olanak tanıdığı' öne sürülen Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu kararının iptali amacıyla açılan davada, 6. İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararını Bölge İdare Mahkemesi oybirliği ile kaldırdı.

Hürriyet gazetesinden Ali Dağlar’ın haberine göre, Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine açtığı davada mahkemenin verdiği, itirazın da reddedildiği yürütmeyi durdurma kararına Bakanlık, Bölge İdare Mahkemesi’nde itiraz etmişti. 

Öte yandan 1. İdare Mahkemesi’nin, Taksim Yayalaştırma Projesi’nin dayanağı olan 1/1000 ve 1/5000 imar planlarını iptal ettiği karar da Danıştay aşaması olduğu için henüz kesinleşmedi. 

Gezi Parkı ile ilgili hukuki süreç devam ediyor.


YÜRÜTMEYİ DURDURMADA İKİ KARAR
İstanbul 6’ıncı İdare Mahkemesi’ndeki davayı Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği açtı. Dernek, Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine açtığı davada, “Topçu Kışlası süsü verilen alışveriş merkezi” yapılmasına olanak tanıdığı öne sürülen 27/02/2013 tarihli Koruma Yüksek Kurulu kararının iptalini ve yürütmenin durdurulmasını istedi. Dernek, Gezi Parkı’na polisin sert müdahalesinin geldiği ve olayların ülke çapına yayıldığı 31 Mayıs’ta mahkemeye başvurarak, parktaki ağaçların kesilmeye başlandığı gerekçesiyle derhal yürütmeyi durdurma kararı verilmesini istedi. Mahkeme aynı gün oy çokluğuyla yürütmeyi durdurdu.

Davalı Bakanlığın yürütmeyi durdurma kararına yaptığı itiraz mahkemece 2 Temmuz’da yine oy çokluğuyla reddedildi. Bakanlık geçen hafta Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu ve yürütmeyi durdurma talebinde bulundu. Dosya, itirazın incelenmesi için Bölge İdare Mahkemesi’ne gönderildi. Bölge İdare Mahkemesi bu kez Bakanlık lehine karar verdi ve 6. İdare Mahkemesi’nin aldığı yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı.


'GEZİ PARKI'NA ÇİVİ DAHİ ÇAKILAMAZ'

bianet'ten Nilay Vardar'a konuşan Mimarlar Odası avukatı Can Atalay ise bu kararın hukuken bir anlamı olmadığını 1. İdare'nin kararı nedeniyle Gezi Parkı'na bir çivi dahi çakılamayacağını söyledi. 

"1. İdare Mahkemesi Gezi Parkı'nda yapılaşmanın önünü açan imar planını iptal etti. Bölge İdaresi'nin kararı ise yüksek kurul kararının yürütmesinin durdurulmasının iptali ile ilgili.
"Hukuken etkili bir sonucu yok; o bölgede yapılaşma için imar planı gereklidir, o plan da iptal edilidi. Gezi Parkı'na hukuken çivi dahi çakılamaz" diyen Atalay, şu anda Taksim Meydanı'nda devam eden trafiğin yeraltına alınması çalışmalarının imar planlarının iptali nedeniyle hukuka aykırı olduğunu belirtti. 

Mimarlar Odası 15 Temmuz'da bu inşaatlarla ilgili de suç duyurusunda bulunmuştu.