Gezi Parkı'nda inşaat için yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı

Gezi Parkı'nda inşaat için yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı
Gezi Parkı'nda inşaat için yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı

Kısa sürede ülke çapında yaygınlaşan Gezi Parkı protestoları, 27 Mayıs'ta park içinde dozerlerle inşaata girişilmesi üzerine başlamıştı.

Gezi Parkı'nda 'Topçu Kışlası' yapılmasına olanak tanıyan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu kararı için verilen yürütmeyi durdurma kararı Bölge İdare Mahkemesi tarafından kaldırıldı.

Taksim Gezi Parkı’na 'Topçu Kışlası süsü verilen AVM yapılmasına olanak tanıdığı' öne sürülen Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu kararının iptali amacıyla açılan davada, 6. İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararını Bölge İdare Mahkemesi oybirliği ile kaldırdı.

Hürriyet gazetesinden Ali Dağlar’ın haberine göre, Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine açtığı davada mahkemenin verdiği, itirazın da reddedildiği yürütmeyi durdurma kararına Bakanlık, Bölge İdare Mahkemesi’nde itiraz etmişti. 

Öte yandan 1. İdare Mahkemesi’nin, Taksim Yayalaştırma Projesi’nin dayanağı olan 1/1000 ve 1/5000 imar planlarını iptal ettiği karar da Danıştay aşaması olduğu için henüz kesinleşmedi. 

Gezi Parkı ile ilgili hukuki süreç devam ediyor.


YÜRÜTMEYİ DURDURMADA İKİ KARAR
İstanbul 6’ıncı İdare Mahkemesi’ndeki davayı Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği açtı. Dernek, Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine açtığı davada, “Topçu Kışlası süsü verilen alışveriş merkezi” yapılmasına olanak tanıdığı öne sürülen 27/02/2013 tarihli Koruma Yüksek Kurulu kararının iptalini ve yürütmenin durdurulmasını istedi. Dernek, Gezi Parkı’na polisin sert müdahalesinin geldiği ve olayların ülke çapına yayıldığı 31 Mayıs’ta mahkemeye başvurarak, parktaki ağaçların kesilmeye başlandığı gerekçesiyle derhal yürütmeyi durdurma kararı verilmesini istedi. Mahkeme aynı gün oy çokluğuyla yürütmeyi durdurdu.

Davalı Bakanlığın yürütmeyi durdurma kararına yaptığı itiraz mahkemece 2 Temmuz’da yine oy çokluğuyla reddedildi. Bakanlık geçen hafta Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu ve yürütmeyi durdurma talebinde bulundu. Dosya, itirazın incelenmesi için Bölge İdare Mahkemesi’ne gönderildi. Bölge İdare Mahkemesi bu kez Bakanlık lehine karar verdi ve 6. İdare Mahkemesi’nin aldığı yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı.


'GEZİ PARKI'NA ÇİVİ DAHİ ÇAKILAMAZ'

bianet'ten Nilay Vardar'a konuşan Mimarlar Odası avukatı Can Atalay ise bu kararın hukuken bir anlamı olmadığını 1. İdare'nin kararı nedeniyle Gezi Parkı'na bir çivi dahi çakılamayacağını söyledi. 

"1. İdare Mahkemesi Gezi Parkı'nda yapılaşmanın önünü açan imar planını iptal etti. Bölge İdaresi'nin kararı ise yüksek kurul kararının yürütmesinin durdurulmasının iptali ile ilgili.
"Hukuken etkili bir sonucu yok; o bölgede yapılaşma için imar planı gereklidir, o plan da iptal edilidi. Gezi Parkı'na hukuken çivi dahi çakılamaz" diyen Atalay, şu anda Taksim Meydanı'nda devam eden trafiğin yeraltına alınması çalışmalarının imar planlarının iptali nedeniyle hukuka aykırı olduğunu belirtti. 

Mimarlar Odası 15 Temmuz'da bu inşaatlarla ilgili de suç duyurusunda bulunmuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1142823114282317

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İki yüzlülük nedir? - mona_noyan

  İki yüzlülük "parka ağaç diktik bak" diye propaganda yapıp sonra da park hakkındaki mahkeme kararını kaldırmaya çalışmaktır. Neyse o parkı size yedirmezler.

  Adaletsiz kuvvet zalim olur - mavi ve beyaz

  Hiç bir zulüm sonsuza kadar devam edemez iken zulmedenler de ölümsüz değildir.Hukukun otorite tarafından kendi çıkarları doğrultusunda yorumlanması geçici bir üstünlük sağlasa da halkın iradesini asla yok edemez. Yıllarca birçok ülkede, baskıcı yönetimler, halkların siyasi görüşlerine, ideolojilerine, bilimsel, sanatsal çalışmalarına, dinlerine, mezheplerine baskı yaptılar, bayramlarını engellediler. Kendileri gibi olmayanları hiç tereddütsüz inkâr ettiler, görmezden geldiler. Gün geldi otoriteler, adaletin terazisiyle oynadılar, zayıflar ve ötekiler haksız, güçlü yandaşlar, yardakçılar haklı çıkarıldılar. Ancak bir gün devranın döneceği gerçeğini yok saydıklarından dolayı bildiklerinin yanlış, uyguladıklarının zulüm olduğunu görmediler duymadılar ve hep susmayı tercih ettiler. Ancak haksızlığa uğrayan, nefretle aşağılanan insanların öteki insanlara aynı şiddette ve hatta misliyle karşılık vermesini tarih bir çok sayfasında yazar.. İnsan doğasıdır: İtilip kakıldıkça içinde biriktirdiği kin katlanarak büyür. Ve ortamını bulunca, patmasının şiddeti, baskılandığı ölçüden misliyle büyük olur. Fakat gücü ele geçirenler, gördükleri baskıların intikamını, aynı baskıcı yöntemlerle almaya başlayınca, bu sefer saat tersine işler.Kısacası ?Mazlum? gücü ele geçirince zalimleşir.

  tek adam - gumgumok

  koca ülke yargısıyla, eğitimiyle, medyasıyla hep bir adamın kafasına göre hareket ediyor. bu hareketin içindeysen sorun yok. ama eğer karşısındaysan polise şiddet uygularken(!) ölerek bulabilirsin kendini

  mücella yapıcı hanımefendinin sözleri. - sktk60

  radikal gazetesi mücella yapıcı hanımefendinin savunmasını yayınlamıştı şöyle diyordu üzerime kayıtlı hiçbir mal mülk yok 62 yaşındayım yaşamak için çalışmak zorundayım şu zamana kadar mideme bir lokma haram girmedi biz şehir planlamacıları olarak gezi parkını beklenen büyük istanbul depreminde vatandaşların sığınma yeri olarak ayırmıştık bunu belediye başkanıda biliyor hükümetin başıda burayı akp.hükümeti birilerine yedirmesin diye bunun mücadelesini verdik bu yüzden içeri atıldık hakim efendi diyor ve mahkemece serbest bırakılıyor. ben şimdi burdan soruyorum bölge idare mahkemesi karar veren hakimleri istanbulun neresinde oturuyor? deprem olduğunda ailece zarar görme ihtimalleri nedir? memleketleri neresidir?istanbul'u ne kadar tanıyorlar? hakimler ve yargı arasındaki bu bölünmenin sebebi nedir?başka mahkemenin verdiği hakim kararlarına bölge mahkemesi hakimleri oy çokluğuyla neden reddeder? bu görev yapan hakimler kanunları yasaları bilmezlermide birbirleriyle anlaşamıyorlar?adaletteki bu mahkeme kararları niye vatandaşta şüphe uyandırıyor şimdi bölge mahkemesi verdiği bukararla ya allah bismillah allahuekber demiştir istanbul'u ve türkiye'yi karanlık günler bekliyor allah doğru insanların yardımcısı olsun.

  Yasama yürütme yargı=İktidar - Kayzer1420

  Eylemler başladıktan kısa süre sonra Toplu Kışlası yapılmasının durdurulma kararını muhtemelen birçok kişi, karanının geçici olduğunu,eylemleri bitirmek maksadıyla verilmiş bir karar olduğunu düşünmüştür. Sizi bilmem ama ben mahkemenin vermiş olduğu durdurma kararı aldığı zaman da söyledim.'Bu tamamen eylemleri bitirmek için verilmiş bir karardır' diye.Şimdi ne oldu peki? Ortalık hazır sakinken bu kez de verilen durdurma kararını iptal ettiler.Gel de Türkiye'de adaleti ara! Halk tepki gösterince durdurma kararı veriyor;iktidar tepki gösterince durdurmayı iptal ediyor.Görülüyor ki Türkiye'de ayrı bir erk olması gereken yargı bunu bir türlü beceremiyor.Sonra çıkıp da kimse,Türkiye'de adalet var,demesin!

  Şenlikler devam edecek desenize - ilbeg

  O sloganı hepimiz çok sevdik : Her yer Taksim her yer direniş ! #Direngezi! 'Ben istediğimi yaparım' anlayışına karşı durmaktır işin özü.

  Ah gezi.. - alkim13

  Yine başlıyoruz..