Gezi Parkı'nda Kandil'li eylem

Gezi Parkı'nda Kandil'li eylem
Gezi Parkı'nda Kandil'li eylem
Gezi Parkı'ndaki eylemde bugün gündem Miraç Kandili oldu. Kandil simidi dağıtılan eylem alanında dua eden yazar İhsan Eliaçık "Zalim Sultan'a karşı, Hakkı haykıran gençleri bu memleketten eksik eyleme" şeklinde dua etti.

Taksim Gezi Parkı'ndaki eylemciler Miraç Kandili nedeniyle alanda toplanan kalabalığa kandil simidi dağıttı.

Taksim Gezi Parkı direnişinin 9'uncu gününde alanda miraç kandili nedeniyle eylemciler sabah saatlerinden başlayarak meydanda toplanan kalabalığa kandil simidi ve börek dağıtmaya başladı. Kandil nedeniyle yoğun kalabalığın yaşandığı Gezi Park'ında eylemciler havayi fişek atıp, halaylar çekerek doyasıya eğlendi.

Taksim Gezi Parkı eylemcilerine destek veren Anti Kapitalist Müslümanlar, Miraç kandili programı yaptı.
Programda, bir kadın tarafından “Yasin Süresi"nden bir bölüm okunurken İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık da Fatiha Süresi okuduktan sonra dua etti. Program sırasında grup üyesi iki kişi yakılmış haldeki bir minibüsün üzerine çıkarak Amerikan ile İsrail bayraklarını yakmaya kalktı.

Ancak diğer eylemcilerin tepkileri üzerine bayrak yakmaktan vazgeçtiler. Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için gelen “Anti Kapitalist Müslümanlar" üyesi bir grup parkta Miraç Kandili programı düzenledi.

Önce kandil simidinin dağıtıldığı programda, grup üyesi Münibe Altıparmak adlı kadın tarafından mealiyle birlikte "Yasin Süresi"nden bir bölüm okundu. İlahiyatçı yazar İhsan Eli Açık da Fatiha Süresini okuduktan sonra, dua etti. Duada Eliaçık, “Yarabbi... 9 gündür bu meydanda direniş içerisinde olan gençlerin seslerini kavli, soluklarını güçlü eyle. Direnirken ölen kardeşimize Allah’tan rahmet, kalanlarına marifet diliyoruz. Zalim Sultan’a karşı, Hakkı haykıran gençleri bu memleketten eksik eyleme" şeklinde duada bulundu.

"SOKAKTA YEŞİL PARKLARIN ARASINDA UYUYANLARIN ARASINDA ÇAPULCU OLMAZ"
Daha sonra eylemcilere hitap eden Eliaçık, “İslam barış demektir. Barış zararsızlık halidir. Kimseye zarar vermeyiniz. Herkese selam veriniz. Sizden farklı olan kişiye giderek selam veriniz. Kardeş olunuz. Sevgi ve merhameti yayınız. Bugün Gezi Parkı’ndan bu sinerji yayılıyor. Allah’ın rahmetiyle beraber Türkiye ’de yepyeni şeyler oluyor. Böyle yerlerde Kuran okunmaz, dua edilmez diyenler bir kez daha yanılıyor. Yan tarafta çukurlar açtılar. Çukurlar nasıl çöktüyse ön yargılarda inşallah öyle yok olup gidecek. Bize diyorlar ki: Orada sarhoşlar var, ne işiniz var orada. Bizde diyoruz ki: Sarhoş olsun anlaşırız, yeter ki kalleş olmasın. 
Bize diyorlar ki: Onlar çapulcu. Diyorlar ki, onlar çete. Bizde diyoruz ki: Sokakta yeşil parkların arasında uyuyanların arasında çapulcu olmaz. Çapulcu, devletin 40 tane odası vardır. Her bir odasında 40 tane fırıldak çevrilir. Çapulcular yağma yapanlardır, makam odalarında oturur, kravatlarıyla dolaşır. Çapulcular yağma yiyenlerdir." dedi.

Program sırasında grup üyesi iki kişi yakılmış haldeki bir minibüsün üzerine çıkarak Amerikan ile İsrail bayraklarını yakmaya kalktı. Ancak diğer eylemcilerin tepkileri üzerine bayrakların bayrak yakmaktan vazgeçtiler.

BDP ’LİLER GEZİ PARKI’NA GELDİ
BDP üyesi bir grup da, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara ilişkin eylem yapanlara destek için Taksim Meydanı'nda bir araya geldi.

Burada grup adına konuşan BDP Milletvekili Kürkcü, Taksim Gezi Parkı'nın özgürleşmesini, gece, gündüz ayırt etmeden parkta nöbet bekleyen gençlere ve kadınlara borçlu olduğunu anlattı.

Mücadeleyi hiçbir politik güç ve akımın durduramayacağını söyleyen Kürkcü, "Her unsurun bu mücadelede payı var. Burada herkesin, her kavga edenin payı var. Her bir genç kadının, adamın, öğrencinin, öğretmenin, işsizin, aşçının, garsonun payı var. Sadece insanların değil, hayvanların da payı var. Kargaların, serçelerin, köpeklerin, kedilerin ve karıncaların..." diye konuştu.

Kürkcü, halk hareketi olarak başlayan eylemin ülkenin tamamında özgürlük mücadelesi halinde yürüdüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

"Taksim mücadelesinin nasıl sonuçlanacağına, nerede duracağımıza, nereden çekileceğimize siz karar vereceksiniz. Taksim, Türkiye'nin tamamının sorumluluğunu üstüne almış durumda. Taksim, Türkiye'nin demokrasi ve özgürlük mücadelesinin kaderini ele aldı. O nedenle büyük bir sorumlulukla, ciddiyetle sonucuna kendi karar verecek."

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de ülkede demokrasi, özgürlük ve ekolojik bir yaşamı savunanlar olarak güzel bir Türkiye’yi halklara emanet etmek için mücadele edeceklerini bildirdi.

Direnenlerin mutlaka kazanacağını dile getiren Tuncel, "Biz bunu çok önceleri, kendi mücadelemizde gördük. Direneceğiz ve kazanacağız" dedi.

Ufuk Uras ise halkların kendi kendini yönetmek istediğini vurgulayarak, "Biraz önce arkadaşlar, 'Her yer Taksim, her yer direniş' dediler. Bugün aynı zamanda Miraç Kandili. O zaman 'Her yer kandil, her yer direniş. Her yer kandil, her yer özgürlük" ifadelerini kullandı.

EYLEMCİLER 'NEŞELİ GÜNLER'İ İZLEDİ
Gezi Parkında toplanan eylemciler akşam saatlerinde hep birlikte projeksiyon cihazı ile alanda 'Neşeli Günler' adlı filmi izleyerek keyifli dakikalar yaşadılar.

Akşam saatlerinde yoğun kalabalığın yaşandığı Gezi Parkında eylemciler alanda kurduğu projeksiyon sistemi ile beyaz perdede sinema keyfi yaşadı. Yoğunluk nedeniyle yer bulmakta zorlanan eylemciler sinema alanında hep birlikte 'Neşeli Günler' adlı filmi izleyerek keyifli dakikalar geçirdi. (ajanslar)

 


  http://www.radikal.com.tr/1136463113646317

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Rüya görmeye devam edin siz... - hamdialkan

  Bence üçüncü köprünün adı "Kemal" olsun. Çünkü biz öylede böylede "Kemal Kılıçdaroğlu'nunda" "Kemal Atatürk'ünde" üzerinden geçecez...

  Çok beklersiniz - hamdialkan

  Bu bir futbol maçına döndü resmen... AKP 3-0 önde (3 genel seçim). Ama adamlar doymuyor. Fenerbahçe'nin Galatasaray'ı 6-0 yendiği gibi CHP'yi tarihi bir hezimete uğratmak istiyorlar. Durmak yok, yola devam parolasıyla CHP'yi kendi yarı sahasına hapsetmiş, baskı altında tutuyor. Fark yememek için CHP'nin oyun kurucusu (Kemal Kılıçdaroğlu) kaleye geçiyor. Baskı altında kaleciye geri bir pas gidiyor. Tabii bunu tutamıyor Kemal bey ve kendi kalesine gol oluyor. Ne anlar o futboldan. Durum 4-0. Siz devam çabalayın durun, bu "Gezi Parkı" eylemi sizden güç alıp AKP'ye verdi. Yaptığınız tersine gidecek göreceksiniz. Yani kendi kalenize gol attınız.

  INSALLAH - Secret Garden

  hukumetci akpci sunniler bu insanlara zerdust demezler.malum doguda namaz kilan adamlara ve imamama bile zurdust demislerdi bu sunni takimi.fasiszmin din ile ortbas edilecegini saniyorlardi bu irkcilar

  bu memleket sevilir - ashti2011

  polisin. sultanin/ sistemin zulmune karsi direnen her kes, ister dini inac adina ister demokrasi adina ister sosyalizm adina olsun takdir edilir. bir daha ne Serzan Kurt ne Abddulah Comert vurulsun. dayanisma noktasi ancak insan hayatinin paha bicilmez degerinde aranmali.

  Demekki - surrealist_tr

  Demekki devlet otoritesi olmadan insanlar gerçekten mutlu oluyorlar.Kendi otoritelerinin adını özgürlük koyuyorlar.Birlikte karar alıp uyguluyorlar.Kimse kimseye karışmıyor.Kaosda yok,cinnette.Demokrasinin aslında ne olduğunu gördük.

  Amin - huberhirsch

  Bir ateist olarak ben de amin dedim o gece. Müslüman kardeşlerimin de özgür olmaları, üniversitelere, meclise, kamu hizmetine başörtüleriyle özgürce girebilmeleri için yanlarındayız. Hepimizin özgürlüğü için amin.

  Zoru başaran çapulcular - karçiçekleri

  Bu gençlerin birleşmeleri, dayanışmaları, ileriye dönük fikirleri, kardeşçe aş ekmeklerini bölüşmeleri, yüksek iradeli direnişleri, şiddeti bir araç olarak kullanmamaları benim gözlerimi yaşarttı. Geleceğin Türkiye' sine altın harflerle isimleri yazılacak olan Gezi Parkı kahramanlarını saygıyla selamlıyorum. Onların çabaları ülkenin çehresini ülke insanına yakışır bir şekilde değiştireceğine inanıyorum. Ekonomik gelişmenin yanında ekolojik yapının korunması, özgürlüklerin, adaletin,evrensel hukukun yer almasıyla halklar mutluluğa kavuşurlar. Bunu da başaracaklar bu çapulcular.