Gezi Parkı'nda 'kırmızı çarpı' kalmadı

Gezi Parkı'nda 'kırmızı çarpı' kalmadı
Gezi Parkı'nda 'kırmızı çarpı' kalmadı
Gezi'de Antikapitalist Müslümanlar dün ilk cuma namazını kıldı. Bostana eylemde ölen Abdullah Cömert'in ailesinin yolladığı defne fidanları dikildi.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

2012’nin Ocak ayında Gezi Parkı ağaçlarının üzerinde kırmızı çarpılar belirmişti. Bugün aynı ağaçların üzerinde o kadar çok afiş ve poster asılı ki kırmızı çarpılar gözükmüyor. Yeni afişlerin diğerlerini kapamayacak şekilde asılmasına dikkat edilmiş... Aralarından ‘ Türkiye çapulcu kıpırdanması’ başlıklı bir bildirgeye göre: ‘Genel merkez: yok, Başgan: yok, Üyelik: yok, Sinirlenme: yok, İsteklerimiz: Hak arama yollarına lavabo aç dökülmesi...’
Her gün yeni bir ilkin yaşandığı parkta dün de topluca cuma namazı kılındı. Antikapitalist Müslümanlar, protestolarda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Basının ilgisini özellikle ‘sol görüşlü gençlerin’ namaz kılanların etrafında koruma çemberi oluşturması çekti.
Parkın Harbiye tarafındaki bostana ise Hatay’daki gösterilerde ölen Abdullah Cömert’in ailesinin gönderdiği defne fidanları da dün dikildi. Bostanda çalışan permakültürcülerden biri “Toprağı kazdıkça gaz çıktı, herkesin ağzı gözü yandı. Toprağı gazdan temizledik, öyle ektik bitkileri’’ diyor. Tam teşekkülü kütüphanesi, reviri ve yemekhanesi olan parkta çadır kuracak yer neredeyse kalmadı. Bostan için gübre getireceğini söyleyen bir iç mimara göre park bu haliyle yaşamalı: “Artık her gün buradayım, bence burası açık hava müzesi gibi korunmalı.’’

Dayanışmadan 3 karar

80 bileşenli Taksim Dayanışması, yarın saat 16.00’da ortak talepleri seslendirmek için meydanda kitlesel miting çağrısı yaptı. Dayanışma ayrıca parkta giderek kalabalıklaşan öğrenci nüfusu için de bir karar aldı: ‘SBS’ye karşıyız ama öğrencilerin yanındayız!’ diyen Dayanışma, bugün sınav saatinde sessizlik çağrısı yaptı. İlk heyetinde kadın bulunmadığı için eleştirilen Dayanışma ayrıca bundan sonra görevlendirilen tüm heyetlerde cinsiyet açısından eşit temsiliyet kararı aldı.