@ismailsaymaz

Gezi Parkı'nda 'laik' genç: Artık sivil!

Gezi Parkı'nda 'laik' genç: Artık sivil!
Gezi Parkı'nda 'laik' genç: Artık sivil!
Bilgi Üniversitesi'nin yaptığı anketteki yüzde 82'yi bulan "özgürlükçü" ve yüzde 64'e ulaşan 'laik' genç artık memur değil, sivildir.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi Parkı’nda, sırtına geçirdiği Atatürk silüetli “İzmir tipi” Türk bayrağı ile BDP ’li gençlerin 'lorke'sine ayak uyduran Kemalizm’in, Atatürkçülük smokinini çıkarıp attığı, boynuna poşu doladığı, gençleştiği ve “sivilleştiği” günlerden geçiyoruz. Bir vakitler hakim oldukları devlet katından, mahkeme kürsüsünden ve üniversite amfisinden sokağa, Taksim’e, Gezi Parkı’na itildiler. Yeni 5 TL’lerde olduğu gibi bıyıkları dudak üzerinden kesilmiş Atatürk’ü devlete bırakıp yanlarına 'Mustafa Kemal’i aldılar. Şimdi onlar 'Atatürkçü devlet'e karşı barikat kurmakla meşguller.

Komplo teorilerine pek düşkün sağın çok sevdiği deyimle, “Evet biz bu filmi daha önce gördük.” Hem de iki kez gördük. İlki 12 Mart’tan sonraydı. 27 Mayıs’tan itibaren devlette söz sahibi olan Kemalist elit, 12 Mart’tan sonra tüm kamusal alanlardan tasfiye edilmişti. Mümtaz Sosyal’ın ifadesiyle “her şafakta uyanan” Kemalistler, umut bağladıkları darbenin "Atatürkçü" sillesini yemiş, Ziverbey’de işkenceden geçirilmiş ve askeri cezaevlerine tıkılmıştı. Bu an, Kemalizmin tarihteki ilk sivilleşmesiydi. Devrin Atatürkçüsü, yakası yıldızlı paşalar, Kemalisti ise koltuğunun altına Cumhuriyet gazetesi sıkıştırmış genç öğretmenlerdi. “Doğu Meselesi” adını verdikleri Kürt sorununu tartışıyor, 'sınıfla'rla tanışıyor, TÖB-DER kongrelerinde Kürtçe eğitim kararları alıyorlardı. Ecevit, bu sokağı arkasına almıştı.

ATATÜRK'E KARŞI MUSTAFA KEMAL
Kemalizm’in ikinci zoraki 'sivilleşmesi', 12 Eylül’le başladı. 'Atatürkçü' cunta, komünistlerin yoldaşı ve suç ortağı olarak gördüğü 'Kemalistler'i de cezalandırmaktan çekinmedi. Onlar Aydınlar Dilekçesi girişiminden İHD’yi kurmaya varıncaya dek, bulundukları her platformda Atatürkçü otoriteye başkaldırdılar. Bu dönemin Kemalisti avukattı, yazardı, gazeteciydi. Doğu’da “b.k yedirilen” köylünün omuz başında vardılar. İşkence mağduruna ve içeri düşene uzatılmış eldiler. SHP, işte bu rüzgarla 90’lara uzandı.

Türkiye’de, çağdaş bir sosyaldemokrat harekete evrilme dinamikleri de içeren Kemalist sivilleşme, 28 Şubat’ta despotluğa dönüştü. Kemalist imge yeniden “paşa” oldu. Dindarların kamudan tasfiyesi, halk iradesi üzerinde askeri vesayetin inşaası, bildirilerle hayatı tanzim etme gayreti, Kürt sorununda “inkar ve imha” politikası ve 'balo elitizmi'nin sonu, hezimet oldu. Adeta bir parti gibi hareket eden 28 Şubat, hayat karşısında yenildi ve AKP , Kasım 2002’de iktidara geldi. Bunun karşısında “paşalar” iktidarı yıpratma ve gerekirse alaşağı edebilmenin yollarını aradı. Ne var ki rüzgar, ters yönden esiyordu. Haziran 2007’den itibaren dalga dalga gelen Ergenekon, Balyoz ve türevi operasyonlar Kemalistleri kamudan tasfiye etti. Son kale olarak gördükleri, TSK ve HSYK’daki hakimiyet son bulurken, akademideki etkinlikleri de kırıldı. Ve üçüncü kez sokağa itildiler.

CUMHURİYET BARİKATI 
Artık Kemalizm, Gezi Parkı’nda olduğu gibi, sırtına, Atatürk silüetli Türk bayrağı geçirmiş o gençle temsil ediliyor. O genç, 29 Ekim’i stadyumlarda kutlayan 'Atatürkçülük smokini'ni AKP’ye terk ederek, kaldırımlarda Türk bayraklarıyla “Cumhuriyet” barikatı kuruyor. Sınava girmenin anlamsızlaştığı ve liyakatin değersizleştiği bir kadrolaşma karşısında devlette tutunabileceklerine dair tüm inançlarını yitirdi. Bu yüzden sivil olan her alanda birikiyor, biriktiği her alanı kazanıyor. Bir mahkeme kürsüsünü kaybedip bir baroda çoğunluğu sağlıyor. O gencin tercih ettiği gazeteler tiraj artırıyor. Okuduğu kitaplar “en çok satanlar” listesini oluşturuyor. Çok okuyor, çok tartışıyorlar.

Gezi Parkı, sivilleşmiş Kemalizmin rehabilitasyon merkezidir. O genç Taksim’de kışla inşaasına karşı birlikte direndiği BDP’li gençlerin “Sayın Öcalan” diye başlayan söylevini kulak kabartarak dinliyor. Miraç Kandili’nde, “Müslüman devrimcilerle” dua ediyor. Gay ve lezbiyenlerle ortak yaşam alanına erzak taşıyor, feministlerle omuz omuza küfürlü sloganları siliyor. Solun “birleştirici” şemsiyesi altında otoriteye kafa tutuyor.

O genç artık memur değil, sivildir. Bilgi Üniversitesi’nin yaptığı anketteki yüzde 82’yi bulan “özgürlükçü” ve yüzde 64’e ulaşan 'laik' genç işte odur. Artık hayatın her alanındadır. “Özgürlüğüme karışma” diye bağırıyor. Ellerindeki Türk bayrağı 'daha çok özgürlük' için dalgalanıyor. “Convers”in yeni sahibi odur.

Genç de odur, sivil de, rahatsız olan da...


  http://www.radikal.com.tr/113678711367879

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  2013 yılının Türkiye'sinde okuduğumuz yazıya bak. "Bize okutturulan desem" de olur; çünkü önümüze başka bir şey servis edilmiyor. Kitapçıların "çok satanlar" bölümünden geçiyorum: korku tüneli gibi: Emin Çölaşan, Vural Savaş, Tuncay Yılmaz vs.nin bugün var - yarın yok kitapları. 2013 yılında hala sol'un devrim kadrosu sorunlarıyla uğraşıyoruz. Sayın yazar size kötü bir haberim var: o tanımladıklarınız var ya, sivilleşmiş Kemalistler, BDP'li genler, Müslüman devrimciler, gay, lezbiyen ve feministler, Convers'in yeni sahipleri... Maalesef bildiğimiz "sol" bunlar gene. Başka bir şey değil. Bu ülkenin farklı bir siyasal kategori ürteceğine neden inanalım? Kemalizm, BDP'nin lorke'sine çoktan ayağını uydurdu zaten. Bildiğimiz piyasa sol'unun referansları dışında kendini tanımlayacak integral bir ideoloji değil Kemalizm. Tıpkı, Kürt bağımsızlıkçıları gibi. Her ikisi de sol piyasadaki referanslara atıf yapmak zorundalar. Aradaki farklılıklar önemsiz: Dersim'in "CHP bizi kesen parti mi yoksa bizi temsil eden parti mi" sorusundaki kadar önemsiz. CHP nasıl Dersim'in partisi ise ve kalan sorular teferruatsa, sonuçta BDP'nin ayrılıkçı Kürtleri ile Kemalistler arasındaki bütün farklar teferruat. CHP ve BDP aynı sol'a ait (gay atraksiyonunu Meclis'te ikisi yapıyor), Convers'in yeni sahipleri de. İzmir'e de tavsiyem, bağımsız bir devlet olması, hazır bayrakları ve marşları da var. Aynı, önderleri ve bayrakları olan Kürtler gibi. İsterlerse aralarında konfederasyon kurabilirler. Fena da olmaz.

  sivil mi? - yankeegreen

  isim değiştirmekle sivil olunuyor mu? sokaklarda insanlar taciz ediliyor AKP' li diye bu mu sivillik? Taksim Platformu üyesi yaş ortalaması 55 olan bir grup eski sosyalist mi sivil gençlik? Madem bu kadar sivil, insinler sokağa şiddeti tacizi engellesinler. Binlerce insanın ekmeğiyle oynuyorlar, kimse iş yapamıyor 10 gündür, umurlarında mi? 10 bin ağaç kesilen Koç Üniversitesi için "diren koç" diyorlar, bu mu sivil? Bence sadece ne yapacaklarını bilemeyen, belirsiz bir öfke ile kendilerine kimlik bulmaya çalışan bir topluluk, o kadar. İngiltere'de Fransa'da ne kadar etkileri olduysa o kadar olur. Bu arada sayelerinde AKP %60 alır. En ufak eleştiriye bile açık değiller, hep haklılar. Küfürleri, saldırıları hatırlatsan "bizden değil, desteklemiyoruz" diyorlar. Nerden biliyorsun, senin hareketinden olduklarını söylüyorlar. Boş tweet atmakla bitmiyor, gidip engelleyeceksin küfürleri, saldırıları, tacizleri. Tweet atmayan insanlar sabrediyor,neden tahrik ediyorsunuz?

  eufemizmden kim olmus - HDI

  ataturku birakip mustafa kemali almislarmis, da "sayin ocalan" diye baslayan aciklamalari efendice dinliyorlarmista, al birini vur otekine. mustafa da ocalan da despotik kulturun temsilcileridir. demokrasi ile serbest dusunce ile alakasi olan her hangi bir kurd veya trk bu iki kisinin ve sactigi kulturlerden fersah fersah uzakta konumlanmali ve zihnini bu kisilerin etrafa sactigi kulturden temiz tutmali. bir kurd olarak kemalistlerin de ocalancilarin da benzeri bir zihinsel suru kavrayisi icinde demokrasinin beslenme kayanagi olan serbest dusunme kulturune vurduklari darbenin hadi var hesabi yok. ozelikle kurdlerin bu sahtekar eufemisme karsi aklini kullanmasinda yarar var. ataturk u biakip mustafa kemal e sarilyorlarmis, sayin ocalan denince azmiyorlarmis...hey allahim su mantiga bakin..

  HÜKÜMET ORTAK BİR YOL BULMALI - pispor

  aksi halde eskiden asker sadece hükümeti devirir siyasi partileri kapatır yada başkanlarını hapsederdi sıkıyönetim sonunda seçim ve yeniden parlamenter sisteme geçilirdi Bu defa öyle olmayacak bu sivil darbe olursa sistemde değişir halklar çatışır bölünme yaşanır yani kısaca ipin ucu kaçmadan hükümet ortak bir yol bulmalıdır ha erken seçimde uzlaştırmaz

  Sivil mi? - Meersalz

  Kemalist kesim herzaman Kemalist kalmıştır ve kalacaktır. Yaşlı, genç hep aynı ideolojı. Kemalizm demokrasiye aykırdır. Çünkü kökünde ayrımcılık vardır. Demokrat ve özgürlükçü olmak varken, neden Kemalizmi tercih edeyim? Demokrasi ile Kemalizm uyuşmamakta. Atatürk bayrakları tutan genç kesim aynı zamanda, Facebook üzerinden isimlerin önüne T.C. koyanlardır. Ayrımcı olmaz olsalar bunu yaparlar mı? Hayır sadece laikliği ve kemalizmi demokrasi olarak görenlerin yeri faşizmden uzak değildir. Saygılarla

  izmir taifesi - emrahadilcan

  ne yazık ki buradaki eylemciler henüz bu bilinç düzeyine erişmiş değil. umutluyuz "kitleler eylemlilik içinde öğrenir" diyoruz ama, izmirde, gündoğdu'da bile, bırakın esmer kardeşlerini dinlemeyi, cinsiyetçi sloganlar atmayı bırakalım çağrısına "istediğim gibi küfür ederim" diyen bir kemalist çoğunluk var. bunlara göre tüm sosyalistler provakatör, tüm esmerler terörist hala...

  Tebrikler - denizayaz

  Ulusalcı öcüsünün gösterilip her türlü usülsüzlüğün ve hakkaniyetsizliğin gerçekleştirildiği son on yılın ardından, Atatürk yahut Mustafa Kemal imgesinin arkasındaki kalabalıkların, o imgede birbirinden farklı onca şey gördüğünü yavaş yavaş anlamaya başlıyoruz sanki.