Gezi Parkı'nda neler oluyor?

Gezi Parkı'nda neler oluyor?
Gezi Parkı'nda neler oluyor?
Taksim'de polis müdahalesinin başlamasının ardından Gezi Parkı'ndaki herkes son derece gergin ve kızgın...
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Taksim'de polis müdahalesinin başlamasının ardından Gezi Parkı 'nın içinde de gerilim var.
Parkın hemen yanına ve etrafına gaz bombaları atıldı. Park içerisindekiler gaz maskesi ve gözlükleri taktı. Parkın içerisine yaralılar taşınıyor. Gezi Parkı'nda herkes son derece gergin ve kızgın. Taksim'de polis müdahalesi sürerken Gezi Parkı'nda bulunanlar, "Her yer Taksim her yer direniş" sloganları atılıyor. Parktaki kitlenin sayısı giderek artıyor. İnsanlar şu anda olan biteni izliyor. Panik yok ama gerginlik var. Gezi Parkı'ndakiler tedirgin bir şekilde bekleyişini sürdürüyor.

Gezi Parkı'nda sokaktaki çatışmaya katılanlar da var, parkta kalıp yaralılara yardım edenler de... Parkta bir yandan slogan atılıyor, diğer yandan da yakın noktalardan taş atanları uyaranlar var, "Taş atmayın buraya da müdahale edilecek diye. Aşağıdaki gruplar ise Gezi Parkı'ndakilere 'Pikniği bırakın buraya gelin" diyor. Meydanda bir insan zinciri oluşturulması için çağrı yapılıyor. Şu anda parkın çoğunluğu yaralılara yardım etmekle meşgul. Çok sayıda insan da gaz altında kalmayan Mete Caddesi tarafında bekliyor. 

MEDYAYA KARŞI KIZGINLIK HAKİM

Parkın Divan Oteli tarafında hala uyuyanlar var. Bir yandan insanlar grup halinde konuşuyor ve durum değerlendirmesi yapıyor. Medyaya büyük bir tepki ve kızgınlık var. Özellikle kameramanlar parka girerken zorluk yaşıyor ve tepki ile karşılanıyor. Çünkü medyanın sadece taş ve molotof atma görüntülerini çektiği görüşü hakim. "15 gündür neden kimse molotof atmadı da bugün atılıyor" diyor eylemciler. Polisin bizzat bu görüntülere vermek üzere molotof atanları bu bölgelere yerleştirdiğini düşünüyorlar.

YENİ GAZ MASKELERİ YAPILIYOR

Parktakiler tarafından yeni gaz maskeleri yapılıyor ve dağıtılıyor. Gaz maskelerinin içinde ise sirkeye batırılmış hijyenik ped var. Gezi Parkı sakinleri acil olarak Talcid ve sargı bezi ihtiyacı olduğunu ve bu yönde yardımda bulunulması çağrısını yapıyor.
 


  http://www.radikal.com.tr/113712811371283

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Gına geldi artık solun şu Taksim Komününü denemelerinden. Geçmişte bir devrim yapamadılar, acısını hepimizden çıkarıyorlar. İzmir'e bağımsızlık versek de Taksim'i oraya bağlasak nasıl olur? Hiç olmazsa kendi içlerinde istedikleri kadar devrim yaparlar; sabah erken kalkan bir devrim yapar mesela. Birbirimizi rahat bırakmış oluruz, artık bundan sonra böyle şeyleri "dış haberler" kategorisinde dinleriz. Kuzey Kore'de ağlayan kitlelerden sonra Taksim'de coşan kitleleri seyrederiz.

  BİLDİĞİ DİLDEN KONUŞMA - m.rozbilen

  Bu saatten sonra Gezi parkı platformu temsilcileriyle görüşmenin anlamı kalmadı.Zira ne görüşülecek? Yarını bakleyemediler.Devletin aciliyeti var savulun.Halkın da desteklediği ve alkışladığı gezi parkı direnişçileri konuşmaya değer görülmedi mi yoksa? Öyle olmalıki müdahalede beis görülmüyor.

  TURKIYE BIZIM - 14Bernard

  Turkiye Isteyenin istedigini yapacagi bir ulke olamaz ve de olmadi.Gezide olan bu.90 li Y Gencleri herkes seviyor.Yeter ki siz ortaligi karistirmayin tarafsiz yazin.