@hakki_ozdal

Gezi Parkı'ndaki polisler ne okuyor?

Gezi Parkı'ndaki polisler ne okuyor?
Gezi Parkı'ndaki polisler ne okuyor?
24 gündür çeşitli biçimlerle süren Gezi Parkı protestoları, sadece Türkiye'de değil, dünyada da yankı uyandıran görüntülere sahne oluyor. Daha bir kaç gün öncesine kadar Taksim semalarını gaza boğan polislerin birden 'munis okurlar'a dönüşmesi de bunlardan biri...
Haber: HAKKI ÖZDAL - hakki.ozdal@radikal.com.tr / Arşivi

24 gündür çeşitli biçimlerle süren Gezi Parkı protestoları, sadece Türkiye 'de değil, dünyada da yankı uyandıran görüntülere sahne oluyor.

Cumartesi ve pazar günleri boyunca, Gezi Parkı ve çevresine yönelik sert polis müdahalesi ve tüm gösteri girişimlerine biber gazı, tazyikli su ve boyalı plastik mermiyle müdahale edilmesinin ardından, pazartesi akşamüstü saatlerinde tek bir kişiyle başlayan ve hızla yaygınlaşan 'duranadam' eylemi bunlardan biri. Eylem o kadar etkili oldu ki 2 gün sonra 'duran adam'ların karşısına bizzat aynı eylemle çıkmak isteyenler oldu: Duran adamlara karşı duran adamlar! Elbette yaratıcılıktan yoksundular ve bekledikleri etkiyi yaratamadan meydandan uzaklaşmak zorunda kaldılar.

Az sayıda eylemcinin bir tür 'ağaç nöbeti' tuttuğu protestoların ilk günlerinde, kitap okumak da bir 'eylem' biçimi haline gelmişti. Aslında Gezi Parkı içindeki uzun ağaç nöbetini 'verimli' geçirmek istemişti belki eylemciler; ama bu bir süre sonra orantısız polis müdahalelerine karşı barışçıl bir direniş enstrümanına dönüştü. Müdahale hazırlığı yapan, kask giyen, kalkan tutan, maske takan polislerin önüne kitap okuyarak geçen insanlar eylemlerinin barışçıl içeriğini kamuoyuna yansıtmayı başardılar.

Başbakan ve hükümetin gösteriler karşısındaki sert tutumu değişmedi. Ama 29-30 ve 31 Mayıs sabahları Gezi Parkı içine, 31 Mayıs'tan itibaren gösteri olan hemen her yere yapılan sert müdahalelerin polise karşı bir öfke yarattığının farkına varmış olmalılar. Zaten direnişin zirveye çıktığı 31 Mayıs günü Taksim'e akan insanların üzerinde en çok durduğu konu polis şiddetiydi. Bu şiddet, Taksim'de bir müddet görünmedi belki ama kısa süre sonra artarak geri döndü ve görüntüleri tüm ülkede, hatta dünyada yankılandı. İnsanların kolay unutamayacağı türden görüntüler... Çocukların, engellilerin, yaşlı insanların bulunduğu barışçıl kalabalıklara ilaçlı tazyikli su sıkmalar, yakın mesafeden gaz bombası atmalar... Park içinde oluşturulmuş kampın, ilkel bir savaşın galipleri fetih turu atarcasına talan edilmesi...

İşte bu görüntülerin yarattığı tahribatın farkında olmalı hükümet ve polis yetkilileri... Taksim'de "Gezi Parkı'na kimseyi sokmamak" üzere konuşlanmış polislerin 'duranadam' eylemi yapan protestoculara öykünerek kitap okuması da bu kapsamda görülebilir. Sanki, Emniyet içinde bir 'imaj çalışması' ihtiyacı hissedilmiş. Polislere bir miktar kitap dağıtılmış ve 'görünür şekilde okumaları' istenmiş. Polisler ise bu 'görevi' de yerine getirmek üzere birer kitap seçip sandalyelere dizilmiş. Birçoğu, mizanseni ele verecek şekilde alaycı gülümsemeyle bakıyor objektiflere... Sayfaları dikkatsiz ve ilgisiz gözler tarıyor...

Peki ne okuyorlar? Mehmet Akif Ersoy'dan Safahat, Refik Halid Karay'dan öyküler, yazarı belirsiz bir 'kişisel gelişim' kitabı "Aşk Böyle Yaşanır"... Ama bu kitaplardan biri var ki sosyal medyanın dikkatinden kaçmıyor yine. Krizin başından beri hata üstüne hata yapan ve 'Gezi ruhu'nun mizah TOMA'larına oluk oluk malzeme akıtan 'yetkililer' yine bir açık vermiş. Bir polisin dikkatsizce okuduğu kitabın üstünde "Beynine Format At" yazıyor. Barış Muslu'nun Doğan Kitapçılık'tan çıkan kişisel gelişim kitabı "Beynine Format At", arka kapağında kendisini şöyle tanıtıyor: "Biz şimdi birlikte bambaşka bir şey yapacağız. Gerçek bir temizlik operasyonuyla 'ilkel' programlarından bir türlü vazgeçmek istemeyen beynimize format atacağız..."

Polisler böyle 'görüntü için' kitap okuyarak 'kişisel gelişim' sağlayabilir mi? Üstelik her yeri gaza boğan ve göstericilerin canına okuyan bir görüntü hafızalara böylesine kazınmışken...  http://www.radikal.com.tr/1138392113839212

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  oku - eburak

  Fransa Mayis 68'de 9 milyon greve gidince Paris'te kitap satislari %40 artmis. Insanlar sikintidan okumaya yonelmisler. Sayilar ve motivasyon farkli olsa da bizde de bir artis olmustur herhalde diye umut ediyorum. Polis te istatistiklere ufak katki yapmistir bugun. Yalandan da olsa..

  Bravo - firat1729

  Gezi eylemleri taraftar toplamakta bu kadar başarılı olduysa bunun nedeni kendi gibi olmayanları ötekileştirmemesiydi. Ama şu satırların yazarının göstericilere destek veren havadaki yazısını yazarken hiç böyle bir derdi yok belli ki. Yazı özgünlükten uzak karşıt görüşlüler, umursanmadan okunurmuş gibi yapılan kitaplar, alaycı gülümsemeler ve formatlanması mümkün olmayan beyinler üzerine kurulu. Tabi yazar tek değil, sosyal medyada mizah veya eleştiri diye yapılan şeylerin de önemli bir kısmı elitizim, ötekileştirme ve çarpıtma dolu. İnsan malzememiz buyken bundan böyle şiirsel bir direniş çıkaranlara hayranlığım daha da artıyor.

  Emredersin amirim - mavi ve beyaz

  Amir:Eline kitap al...Polis:Emredersin amirim...Amir: Kitap okuuu... Polis:Emredersin amirim...Gökten üç elma düştü üçü de çürük çıktı.

  bakın böylede para kazanılabiliyor - demlicay2011

  darısı tüm millete. takiyenin alası ama karşılığı boş değil.

  Muzır neşriyat okuyorlar... - moeztas

  ...ve oturma eylemi yapıyorlar, kamu görevlisi polisler. "Çadır kurmak, yürümek, durmak, düşünmek vs. vs." kanununa muhalefet ediliyor. Amirleri uyuyor mu?

  Sahne Kes,Olmadı! - Kayzer1420

  Yapmayın şunu çok komik oluyorsunuz.Kendinize biraz saygı gösterilmesini istiyorsanız birazcık insan olun lütfen bu yeterli.Bunu beceremiyorsanız o zaman kendinizi gülünç duruma düşürmeyin.

  samimiyet lutfen - sjay

  sacma buluyorum. eger polisler boyle egitilseydi protestocunun aynı zamanda vatandas oldugunun bilincinde olurdu ve uluslararası normlara sadık kalmayı okudukları insan hakları sozlesmesinden ogrenirlerdi ve boylece kisisel entellektuel gelismeleri, toplumdaki farklı duran ve dusunenlere olan farkındalıklerını artırırdı. ama ben bunların hicbirini gormrdim.