@ismailsaymaz

Gezi silahları: Baret, maske, sprey

Gezi silahları: Baret, maske, sprey
Gezi silahları: Baret, maske, sprey

Gezi Parkı nda eylemciler müdahale olasılığına karşı deniz gözlüğü ve baretleri yanıbaşlarında uyuyor.

Gezi Parkı eylemlerinde tutuklanmaları istenen 18 kişiden 'suç unsuru' olarak gözlük, baret, maske, sprey, kask, sirke ve eldiven çıktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

“Üzerimde bulunan, deniz gözlüğüm ile annemin hazırlayıp çantama koyduğu limon ve solüsyonlardır. Evimizin karşısındaki arsayı temizlerken çantamda kalmış olan eldiven bulundu. Hatta çim parçaları bile vardır.”
Bu sözler, 19 yaşındaki Barış Akdoğan’a ait. Gezi Parkı çevresinde gözaltına alınan Akdoğan hakkındaki tek delil buydu. Akdoğan’la birlikte tutuklanmaya sevk edilen 18 kişi de ondan farklı değildi. Gençlerden elde edilen ‘örgütsel malzemeler’ şunlardı: Deniz gözlüğü, kayak gözlüğü, baret, gaz maskesi, toz maskesi, boya spreyi, kask, sirke, solüsyon, boş gaz fişeği, eldiven ve bir tutam çim. Üç baret satıcısı ve 15 genç tutuksuz yargılanmak üzere bırakıldı.
Gezi Parkı ve Taksim çevresinde baret, gaz maskesi ve deniz gözlüğü bulundurdukları ve sattıkları savıyla gözaltına alınan 42 kişiden 18’i ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ve memura direnme’ suçundan tutuklanmaları istemiyle İstanbul 35. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Bu 18 kişiden ikisi güvenliği malzemesi satan iki esnaf, biri de onlardan mal alan bir seyyar satıcıydı. Diğer 15’i ise eylemci ya da sıradan yurttaştı.
Barış Akdoğan, “Üzerimde bulunan deniz gözlüğüm ile annemin hazırlayıp çantama koyduğu limon ve solüsyonlardır. Evimizin karşısındaki arsayı temizlerken çantamda kalmış olan eldiven bulundu. Hatta çim parçaları bile vardır” dedi. Elif Alçınkaya da “Bulunduğum yerde tek başımaydım. İki sivil karşıma dikildi. GBT’me bakacaklarını söylediler. Üzerimde baret, deniz gözlüğü ve maske vardı. Kendimi korumak için almıştım” sözleriyle gözaltına alınışını anlattı. Engin Kenan ise “Polise direnmedim. Çantamda eldiven, beyaz boya spreyi ve siyah boya spreyi vardı. Ağaç dikim dersi için eldiven bulunduruyordum” diye konuştu. İbrahim Öztekin de “Sadece motor kaskım ve deniz gözlüğü ile toz maskesi ile olası bir müdahale durumunda kendimi korumak için toz bezi vardı” diye ifade verdi. Hâkim Gülhan Kıtay, sorguladığı şüphelilerin tümünü bıraktı.

SDP’lilere müebbetlik iddia

SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan’ın verdiği bilgilere göre Taksim’de molotofkokteyli atma eylemine katıldıkları iddia edilen 58 SDP’li ise İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. SDP’liler için emniyet fezlekesinde, ‘Anayasal düzeni alaşağı etmek’, ‘ Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs’, ‘halkı isyana teşvik’ başta olmak üzere 20’ye yakın suç yöneltiliyor. Bu suçlar ‘en az iki kez ağırlaştırılmış müebbet’ gerektiriyor.