Gezi soruşturması savcısı: "Eylemciler Taksim'e yüzmeye gitmedi"

Gezi soruşturması savcısı: "Eylemciler Taksim'e yüzmeye gitmedi"
Gezi soruşturması savcısı: "Eylemciler Taksim'e yüzmeye gitmedi"
"Deniz gözlüğü ve gaz maskesi silah değil" diyerek iddianameyi iade eden mahkemeye, savcıdan "Eylemciler Taksim'de havuza yüzmeye gitmedi" cevabı geldi. İddianame bu kez mahkeme tarafından kabul edildi.

 

İSTANBUL - Gezi eylemleri sırasında gözaltına alınan 23 kişi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame Eylül ayında İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Ancak iddianame mahkeme tarafından ‘suçun nasıl işlendiği ve suç delillerinin ne olduğu somut olarak belirtilmediği’ için iade edildi.

İADE GEREKÇESİ : MASKE, DENİZ GÖZLÜĞÜ, KASK SİLAH DEĞİL

Mahkeme iade gerekçesinde, “Maske, baret, deniz gözlüğü, motorcu kaskı, flama, sirke, solüsyon, sargı bezi silah değildir. Bazı şüphelilerin atılı suçu silahla işlediğine dair delillerin ne olduğu iddianamede yer almamaktadır" dedi.

SAVCI GERİ GÖNDERİLEN İDDİANAMEYİ YENİDEN DÜZENLEDİ

Mahkemenin iadesi üzerine iddianame, soruşturma savcısı Nazmi Okumuş’a gönderildi. Savcı Okumuş iddianameyi yeniden düzenledi. 23 şüpheli hakkındaki iddianamede savcı Okumuş, şüphelilerin hukuki hak arama yollarının dışına çıkarak yasa dışı eylemler düzenlediklerini belirtti. İddianamede şüphelilerin Gezi Parkı’nı işgal ettiği, kamu ve özel mallara zarar verildiği, kolluk kuvvetlerine sopa, molotof, ses bombası ve sapan ile saldırıldığı belirtildi.

SAVCI: TAKSİM'DE HAVUZ YOK. EYLEMCİLER DE YÜZMEYE GİTMEDİ

İddianamede, mahkemenin ‘deniz gözlüğü ve gaz maskesi vb. eşyalar silah değildir’ gerekçesine savcı  şöyle yanıt verdi: "Şüphelilerin deniz gözlüğü ve gaz maskeleri ile Taksim’de bulunan bir havuza yüzmek amacıyla gelmedikleri amaçlarının olay çıkarıp güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya girme amacı taşıdığı dosyanın içindekiler ile yapılan eylemlerden bellidir."
İddianame yeniden İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’ne yeniden gönderildi. İkinci kez gönderilen iddianame mahkemece kabul edildi. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1163469116346912

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  su tabancası - gncy

  Tabi biz deniz gözlüğü gibi ağır silahlarla gelmiştik, sizde su tabancasıyla Ethem'i öldürdünüz dimi...

  deniz gözlüğü ve bıçak - han350

  Mesela o savcı bıçaklı bir kişinin karşısında silah olarak deniz gozlüğü ile çıkmayı kabul eder mi ?

  Onlar su topu milli takımı oyuncuları. - korel dolunay

  Hayır efendim onlar su topu milli takımı oyuncularıdır . İtalyan Yokuşunda idman yaptıktan sonra gözlükleri çıkarmayı unutunca göremedikleri için yanlışlıkla Taksime çıkmışlar . Valla ben de başkasının yalancısıyım .

  ... - noelon

  hadi bizler yüzmek için çıkmadık meydnlra... peki devlet cenk etmeye mi geldi?

  - - interstellar5555

  Demokratik haklarını kullanarak protesto yapmaya gittiler, polis tarafından kör edilmemek için deniz gözlüğü, öldürülmemek için baret taktılar.

  Mahkemin ayıbı - ozturk

  Yüzmeye gitmemişlermiş. Elbette yüzmeye gitmediler, protesto etmeye gittiler. Deniz gözlüğünü ne için kullanıldı? Polisin anayasaya aykırı biçimde engellemeye çalıştığı gösteri hakkını kullanırken atılan biber gazından etkilenmemek için. Deniz gözlüğü silahmış..... Böyle savcılara meslektaş demeye utanıyorum. Emniyet istatistikleri yayınladı. Kaç kişinin gözü deniz gözlüğü ile çıkarılmış acaba? Palaya silah diyemeyenler, deniz gözlüğünden kitle imha silahı çıkartmaya çalışıyor. Mahkeme de bu açıklamayı kabul edip iddianameyi kabul etmiş ha. Ayıp.....

  evet - schatten

  Sayin Savcim, Senin Polisinin yaratmis oldugu gazli Sunni Havuzda Zorunlu olarak Yüzmeye geldik de.... Tabi suclu olan kim; sen dahi Bilmiyorsan Pehhhh...