Gezi soruşturması savcısı: "Eylemciler Taksim'e yüzmeye gitmedi"

Gezi soruşturması savcısı: "Eylemciler Taksim'e yüzmeye gitmedi"
Gezi soruşturması savcısı: "Eylemciler Taksim'e yüzmeye gitmedi"
"Deniz gözlüğü ve gaz maskesi silah değil" diyerek iddianameyi iade eden mahkemeye, savcıdan "Eylemciler Taksim'de havuza yüzmeye gitmedi" cevabı geldi. İddianame bu kez mahkeme tarafından kabul edildi.

 

İSTANBUL - Gezi eylemleri sırasında gözaltına alınan 23 kişi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame Eylül ayında İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Ancak iddianame mahkeme tarafından ‘suçun nasıl işlendiği ve suç delillerinin ne olduğu somut olarak belirtilmediği’ için iade edildi.

İADE GEREKÇESİ : MASKE, DENİZ GÖZLÜĞÜ, KASK SİLAH DEĞİL

Mahkeme iade gerekçesinde, “Maske, baret, deniz gözlüğü, motorcu kaskı, flama, sirke, solüsyon, sargı bezi silah değildir. Bazı şüphelilerin atılı suçu silahla işlediğine dair delillerin ne olduğu iddianamede yer almamaktadır" dedi.

SAVCI GERİ GÖNDERİLEN İDDİANAMEYİ YENİDEN DÜZENLEDİ

Mahkemenin iadesi üzerine iddianame, soruşturma savcısı Nazmi Okumuş’a gönderildi. Savcı Okumuş iddianameyi yeniden düzenledi. 23 şüpheli hakkındaki iddianamede savcı Okumuş, şüphelilerin hukuki hak arama yollarının dışına çıkarak yasa dışı eylemler düzenlediklerini belirtti. İddianamede şüphelilerin Gezi Parkı’nı işgal ettiği, kamu ve özel mallara zarar verildiği, kolluk kuvvetlerine sopa, molotof, ses bombası ve sapan ile saldırıldığı belirtildi.

SAVCI: TAKSİM'DE HAVUZ YOK. EYLEMCİLER DE YÜZMEYE GİTMEDİ

İddianamede, mahkemenin ‘deniz gözlüğü ve gaz maskesi vb. eşyalar silah değildir’ gerekçesine savcı  şöyle yanıt verdi: "Şüphelilerin deniz gözlüğü ve gaz maskeleri ile Taksim’de bulunan bir havuza yüzmek amacıyla gelmedikleri amaçlarının olay çıkarıp güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya girme amacı taşıdığı dosyanın içindekiler ile yapılan eylemlerden bellidir."
İddianame yeniden İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’ne yeniden gönderildi. İkinci kez gönderilen iddianame mahkemece kabul edildi. (DHA)