Gezi sürecinde fotoğrafçılar hedef oldu

Gezi sürecinde fotoğrafçılar hedef oldu
Gezi sürecinde fotoğrafçılar hedef oldu
Fotoğraf Vakfı raporuna göre, 31 Mayıs-8 Temmuz arasında İstanbul'da gerçekleştirilen eylemlerde gözaltına alınan, şiddete maruz kalan ve fotoğrafları silinen fotoğrafçı sayısı 111.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

“Atlas Dergisi editörü Sinan Çakmak fotoğraf makinesini kaldırdı. Hemen ardından bir ses duydum. Gözüme kan doldu.”

8 Temmuz günü gözüne atılan cisimle yaralanan Mehmet Kaçmaz yaşadığı olayı böyle özetliyor. Gözünün hemen üzerine gelen ve göz kapağının üzerini parçalayan cisimle geçici görme kaybı yaşayan Mehmet Kaçmaz Nar Fotoğraf Ajansı’nın fotoğrafçılarından biri.

Eylemleri başından beri izleyen Kaçmaz, olaylar sırasında gazetecilik kimliğinin anlaşılması için özellikle çaba sarfettiklerini anlatıyor:

“O gün bir tuhaflık vardı. Sık sık birbirimize ‘TOMA'ya, akreplere arkanızı dönmeyin’ diyorduk. Yanımızdan bir akrep dönüp önümüzden geçti. Galatasaray ’a doğru gitti. Tekrar bize doğru geldiğini görünce arkamı döndüm, namlu bize çevrildi. Sinan fotoğraf makinesini kaldırdı. Ben döner dönmez bir ses duydum. Bilyenin tahtaya vurma sesi gibi. Gözümü tuttum. Kan geldiğini görünce yaralandığımı anladım.”

Kaçmaz’ın gözüne plastik cerrahiyle müdahale edildi. Göze gelen cismin ne olduğu anlaşılamadı. Retinasında yırtılma olmadığı için, gözü düzeldi.

100'DEN FAZLA SALDIRI
Fotoğraf Vakfı, 31 Mayıs-08 Temmuz arasında yaralanan, gözaltına alınan, polis baskısına maruz kalan gazeteci ve belgesel fotoğrafçılarının listesini açıkladı.

Vakfın verilerine göre Gezi eylemlerinde 8 Temmuz 2013 tarihi itibariyle saptanabilen olay sayısı 100’ü aştı. 40 günlük zaman dilimi içinde İstanbul ve Ankara ’da 111 basın çalışanı ve belgesel fotoğrafçı yaralandı, gözaltına alındı, çalışmaları engellendi, fotoğrafları sildirildi.

Vakıf raporunda sarı basın kartının gazeteciler için önleyici bir durum yaratmadığı belirtiliyor. Vakfın listesinde medyanın her kesiminden isimler bulunuyor. Aralarında topuğu gaz fişeğiyle parçalanan Gençer Yurttaş, gözünden yaralanan Mehmet Kaçmaz, başından yaralanan Ahmet Şık, plastik mermiyle ayağından yaralanan Russia Today gazetesinden Alexandra Bondarenko, gaz bombasıyla belinden yaralanan Milliyet gazetesinden Bünyamin Aygün, gazdan fenalaşarak baygınlık geçiren Milliyet gazetesinden Hüseyin Özdemir gibi isimler var.

Vakalarda gaz fişeği ve plastik mermiyle yaralanma en sık görülen yaralanma şekli. Fotoğraf muhabirlerinin ortak şikayeti makinelerinin de parçalanması. Vakıf raporunu İstanbul Valiliği’ne de sunacak.


  http://www.radikal.com.tr/114164511416454

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hem Turkiye hem dunya bunlari goruyor - Ali Fistan

  Turkiye dunyanin en fasit ve totaliter yonetimlerinden birine sahip. Boyle bir baski ve devlet teroru cok fazla ulkede yasanmiyor. Isin komigi, RTE ve hukumeti istedigi kadar ugrassin, dunya coktan isimlerini fasit, dikatator ve inanilmaz derecede korkunc bir yonetim oalrak ezberledi dahi. Yumusak g'nin yabancilarla teleffuz edilemediginin farkindasinizdir. Artik tum yabancilar Erdogan';in soy ismini bir Turk gibi telafuz ediyor. Kendisi de fakrinda hangi nitelemlere telaffuz edildiginin. Kendine oy verenlerin dahi buyuk bolumunu kaybeden bu zorba hukumet, elebtte ki uyguladigi teror ve baskiyi artiracak. Zira cok kisalmis ve sonunda kendisini yargi bekleyen bu hukumetin omrunu birkac aylik tek uzatbilme sansi bu.

  Tc hos geldiniz - evin79

  Tc bati ilerinde göz altina aliniyor Foto ve Gazeteciler, ama Kurdistanda durum farkli 1990 yilarin basinda itibaren yuzlerce gazeteci gözaltina alindiktan sonra öldürüldüler, ki Ape musa (Musa Anter) 75 yasina bakilmadan sokak ortasinda arkadan vuruldu.. derin Devlet tarafindan, simdi ise yaratiklari derin Devlet canavari Turkleri de yemeye basladi. simdi Kurdleri anlarisiniz umarim..

  radikal.comun gizledikleri - han123

  Baş örtülü bir bayana saldırı:Önceki gün Antalya'da bir bayan öğretmene başörtülü olduğu gerekçesiyle sokak ortasında saldıran ve dün yakalanan zanlının ilk ifadesi alındı. Zanlı eylemin canı sıkıldığı için yaptığını söyledi. ikincisi: Tahrir'e 100 bin kişi çıkınca hemen canlı yayına geçen Batı medyası milyonların doldurduğu meydanları görmüyor. Türk gazeteciler olmasa bu fotoğraflardan dünyanın haberi olmuyor.Mısır ordusunun yönetime el koymasının ardından görevinden uzaklaştırılan ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin destekçileri, dün ülkenin dört bir yanında Cuma namazı sonrası gösteriler gerçekleştirdi. Rabiatul Adeviyye Meydanı ise 2 milyon insana kucak açtı.

  bunların dertleri gezi değil - demlicay2011

  muhalefeti ezmek. diktatörce bir demokrasiyi benimsiyorlar. 5 yılda bir sandığa gitmenin demokrasi olmadığını biri haykırsın. çıldıracağım. bu kadar basiretesi insanların allman malını kullanbması dokunuyor bana. haketmiyorlar. gidin mısıra pakistana kardeş ülkeden alın mallarınızı riyakarlar. hakaret ettiklerinizden değil yeter artık. insanın bir yüzü vardır.