Gezi teknelerine gözaltı

İstanbul Boğazı'ndaki gezi teknelerinin denetlenmesine, valilikçe kurulan komisyon tarafından başlandı.

İSTANBUL - İstanbul Boğazı'ndaki gezi teknelerinin denetlenmesine, valilikçe kurulan komisyon tarafından başlandı. Boğaz'da günübirlik gezi yapan teknelerin turizm sektörünü kötü etkilemeyecek şekilde hizmet vermesini sağlamak için oluşturulan komisyonun başkanı İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, teknelerin verdikleri hizmetin kalitesini yükseltmeye çalışacaklarını söyledi.
İkincide ceza katlanacak
Teknelerle ilgili şikâyetlerin başında ses kirliliği geldiğini belirten Taşbaşı, "Bu nedenle bu yıl denetimlerimizin bazılarını gece çevre müdürlüğünün elemanlarıyla yapacağız. Gezi teknesine çıkmadan başka bir tekneyle yanaşarak ses kirliliği yapıp yapmadığını tespit edeceğiz. Ses kirliliği varsa gerekli işlem yapılacak" dedi.
Ses kirliliğine neden olan teknelere 5 bin YTL para cezası verileceğini, aynı tekne ikinci kez yakalanırsa bu kez 10 bin YTL para cezasına çarptırılacağını vurgulayan Taşbaşı, denetimlerin turistleri tedirgin etmemesi için teknelerin yolcu almadan yapılmasına dikkat edileceğini kaydetti.
Amaçlarının 'yönlendirerek hizmet kalitesini yükseltmek' olduğuna işaret eden Taşbaşı, denetimler sonunda memnun kalınan teknelerin belgeyle ödüllendirileceğini de dile getirdi.
Boğaz'da su sporları yaptıranların herhangi bir belgeye sahip olmadıklarını belirten Taşbaşı, "Bunları belirleyerek yönetmelikteki şartlara uygun olarak belgelendireceğiz. Böylece hem deniz sporlarını ticari amaçla yaptıran kişi ve kuruluşlar yasal şemsiye altına alınacak, hem de su sporları yapılacak. Her önüne gelen Boğaz'da jetskiyle gezemeyecek" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7517477517470

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.