Gezi tutuklularına hücre cezası

Gezi tutuklularına hücre cezası
Gezi tutuklularına hücre cezası
Gezi Parkı protestolarının İzmir bölümüne katılan ve ardından tutuklanarak cezaevine konulan 24 kişiye, 20'şer gün hücre cezası verildiği ortaya çıktı.

 

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, kaldıkları Buca Kırıklar Cezaevi’nde koğuşları görecek biçimde kameralar yerleştirilmesini protesto eden 24 kişinin kameralara zarar verdikleri gerekçesiyle haklarında başlatılan disiplin soruşturması, hücre cezasıyla sonuçlandı. Sanıklar, söz konusu cezaya itiraz ettiler. Sanık avukatlarından Ali Aydın, cezaevi yönetiminin koğuşları görecek biçimde her yere kamera yerleştirdiğini söyleyerek “Sanıklar hakkında, kameraları indirdikleri gerekçesiyle disiplin soruşturması başlatıldı. Sonuçta içlerinden büyük kısmı 20’şer gün hücre cezası aldı. Bu cezalara itirazlar yapıldı ve konu İzmir İnfaz Hâkimliği’nde görülmeye başlandı” dedi. Avukat Aydın, Gezi Parkı protestolarının İzmir bölümüne katılan ve sonrasında tutuklanarak cezaevine konulan sanıklarla ilgili, farklı gerekçelerle 13 ayrı soruşturma başlatıldığını da söyleyerek “Bir kısmına kameralara zarar vermek, kamu malına zarar vermek, bir kısmına slogan atma suçlamasıyla cezalar verildi. 24 tutuklu sanığın geçen hafta aldıkları cezalara yaptıkları itiraz, mahkemede görüşülmeye başlandı. Sanıklar, söz konusu gelişmeleri avukatlarıyla değerlendirmediklerini bildirerek savunma için ek süre istediler. Bir sonraki duruşmalar kasım ayı içerisinde yapılacak. Mahkeme , cezaevi yönetiminin verdiği disiplin cezasını haklı bulursa, hücre cezaları uygulamaya alınacak” diye konuştu. Avukat Aydın, sanıklara verilen hücre cezalarına ek olarak “görüş yasağı” cezasının da söz konusu olduğunu söyleyerek “Mahkemeye, kameraların kırıldığına ilişkin görüntülerin olup olmadığını sorduk. O kameralar kırılmış mı, yoksa boş bir iddia mı bunun araştırılmasını istiyoruz. Biz bu
gençlerin cezaevinde kalmasının yanlış olduğunu savunurken, bir de hücre cezasıyla karşılaştılar” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/115846511584652

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gençlere kıymayın efendiler. - okkes cavus

  gezi eylemine katılanların başına gelenler, bir türkiye gerçeği diye yazacaklar yabancı ve bazı yerli basınlar. gezi eylemi bir demokratik gösteri gibi bir şeydi. ama polis dayağı ve ölümler sakatlıklar yaratıldı. ve bazı çevrelerce çok abartıldı sanki büyük bir suç işlemişler gibi bir görüş yaygınlaştırmaya çalıştılar. gençleri yurtlarından okullarından ettiler. hatta içeri attılar. bu eylemlerin karşılığı bu olmamalıdır. demokrasilerde bunlar masum hak talepleridir, hoşgörü ile karşılanması gerekirken suçlu konumuna sokulmaları çok üzücü bir yaklaşım oluyor diye düşündürüyor insanları.

  herkes gibi kurallara uyacaklar - likapa

  cezaevinde yatmakta olan hükümlü ve tutuklular içeride disiplin suçu işlediklerinde hücre cezası alırlar, bunun haber değeri yoktur.çünkü binlerce sıradan tutuklular da aynı cezaları alıyor, o zaman neden haber değeri olmuyor da geziciler bu cezayı alınca haber değeri oluyor.oraya giren oranın kurallarına uyacak, herkes gibi.