Gezi tutuklusu kadından cezaevinde taciz ve darp iddiası

Gezi tutuklusu kadından cezaevinde taciz ve darp iddiası
Gezi tutuklusu kadından cezaevinde taciz ve darp iddiası
Gezi tutuklusu Elif Kaya, Şakran Kadın Cezaevi'nde çıplak arama, taciz ve darp iddiasıyla suç duyurusunda bulundu

Radikal.com.tr - İzmir’de Gezi eylemlerine katıldığı için “örgüt üyesi olmak” suçundan tutuklanarak Şakran Kadın Cezaevi’ne gönderilen Elif Kaya, gardiyanlar tarafından çıplak aramaya maruz kaldığını ve bu esnada darp edildiğini iddia etti. Kaya’nın avukatı Ali Aydın, Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Vatan'dan Çınar Özer'in haberine göre, suç duyurusu dilekçesinde şöyle denildi:

“Elif Kaya gardiyan grubunca sağlığa uygun olmayan ve duvarlarında ayak izleri olan 3 metre karelik bir alana sokularak aranmıştır.
Bahse konu odanın duvarlarındaki ayak izleri, görevlilerin bu tutumu alışkanlık haline getirerek yasalarca istisnai olan bir uygulamayı yasadışı ve keyfi bir tutumla esas hale getirdikleri anlaşılmaktadır. Müvekkile yasal çerçevede yapılan aramanın dışında ‘ince arama’ gerekçesiyle çırılçıplak soyunması istenmiştir.

'AĞLAYARAK ANLATTI'

Görevliler ‘Gel senin için özel şeyler hazırladık’ diyerek alay eder şekilde aramayı yapmak istemişlerdir. Elif Kaya, ‘Aramaya karşı olmadığını, ancak çıplak aramayı onur kırıcı olduğu için kabul etmeyeceğini’ belirttiği halde gardiyanlar tarafından elleri, kolları ve bacakları tutularak, ağzı kapatılarak isteği dışında zor kullanılarak ve fiziksel şiddet uygulanarak elbiseleri çıkarılmış ve tacize varan tutum ve davranışlarla çıplak aramaya tabi tutulmuştur.
Aynı gün avukat alarak ziyaretine gittiğimde müvekkilem bu durumu bana ağlayarak anlatmıştır. Kendisi bu uygulamaya tepki gösterdiği için kendisine su verilmemiştir.”


KAMERASIZ ODADA MÜZİK SETİ

Daha önce Şakran Cezaevi’ne giden CHP Cezaevleri İnceleme Komisyonu üyesi milletvekili Özgür Özel, komisyon olarak birkaç kere söz konusu cezaevine gittiklerini belirtti ve şunları söyledi:
“Çıplak arama yapılan bir cezaeviydi. Kadınlardan devamlı bu konuda şikâyet aldık. Çıplak arama dayatması, hatta oyuk araması diyebileceğimiz kötü muamelelerden şikâyet alıyorduk.
İlk gittiğimizde yetkililer yerine yanımızda ceza infaz koruma memuru vardı. Biz bunu dile getirdik ve kadrolar değişti. İlk kadro bizden kaçmıştı. İkinci gidişimizde şikâyetlerin azaldığını gördük. Ancak son zamanlarda özellikle Gezi tutuklularına cezaevlerinde sert müdahaleler yapıldığına dair duyumlar ve şikâyetler aldık.”
“Şakran Kadın Cezaevinde kamerasız oda var mı?” sorusuna ise Özel şu yanıtı verdi:
“Hâlâ ‘mazgal altı’ olarak bilinen odalar var. Bu odalar kamerasız. Çıplak arama bu odalarda yapılıyor. Hatta Osmaniye Cezaevi’ne gittiğimizde böyle bir odada büyük bir müzik seti vardı. Müdüre, ‘Bunu neden buraya koydunuz’ diye sorduğumuzda, ‘Memurlar buraya koymuş’ gibi garip bir cevap verdi. Tabii onun neden orada olduğunu ve o müzik sesinin ne zaman açıldığını tahmin etmek güç değil.”


  http://www.radikal.com.tr/114555611455565

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Lanet Olsun - karl.marx

  Bunu yapan insanlık dışı yaratıkların, devlet eliyle beslenmesini protesto ediyorum, kınıyorum. Lanet olsun size!

  İşkencecilere işten el çektirilsin. - Su Cemre Sim

  Her kime karşı işlenirse işlensin,işkence insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur.Bu halkı sahipsiz bulup aklına gelen sapıklığı yapanlar,kendileri için hazır bir program olduğunu,işkence yaptıkları insanların girdikleri yerlere bir gün gireceklerini unutmasınlar.Unutmasınlar ki artık işkencecilikten ekmek yemek kolay değil.Yakalanmasaydı Engin Çeper'in katilleri yakalanmazdı.Bu adamlara derhal işten el çektirilip,kişisel mallarına,yakınlarının mallarına ihtiyati tedbir konulmalı.Yok öyle adam öldürüp,işkence yapılıp tazminatı da halkın cebinden devlete ödetmek.

  Allah ıslah etsin - X120

  Ne zaman polis, gardiyan, çıplak arama, gözaltında şiddet ifadeleri okusam, gözümün önüne ABD'li kadın askerin Ebu Garib cezaevi marifetini ölümsüzleştirdiği fotolar geliyor. O kadının deli bakışlarını, insanlıktan çıkmışlığını düşünüyorum. Böyle haberleri okudukça, üniformanın, silahın, devletin gücünü arkasına almanın bir insanı ne hale getirebildiğine her seferinde şaşırıyorum. Herhalde böyle bir insan olmak, böylelerinin işkencesine maruz kalmaktan daha acıdır.

  YAPILDIYSA YAZIKLAR OLSUN - Germiyen

  İlkeli olalım... devlet görevlisi de olsa yapıldıysa yazıklar olsun gerekli ceza verilsin...

  BUNLAR AHLAKSIZLAR YAPARLAR - pispor

  bu ülkede ceza infaz memurları askeri polisi kimin emrinde ise onlara hizmet eder bu ülkenin cezaevlerinde polis askeri karakollarda insanlara asla iyi muamele yapıldığı görülmemiştir çünkü bu devlet Zaptı rapt ile halkını yönetiyor uyuşturucuyu bu infaz memurları hapishane görevlileri sokar bunu acısını vatandaşa işkence edrek onur kırıcı aramalar ile kendi pisliklerini örtbas etmeye çalışırlar yalan mı