'Gezi tutuklusu kadınları, erkek görevliler iç çamaşırlarına kadar arıyor'

'Gezi tutuklusu kadınları, erkek görevliler iç çamaşırlarına kadar arıyor'
'Gezi tutuklusu kadınları, erkek görevliler iç çamaşırlarına kadar arıyor'
Antalya'nın Alanya İlçesi Mahmutlar Beldesi'ndeki L Tipi Kapalı Cezaevi'nde siyasi suçlardan tutuklu kadınlar, erkek infaz koruma memurlarına ilişkin Adalet Bakanlığı'na şikayette bulundu.

ANTALYA - Antalya'da Gezi Parkı eylemleri, Ahmet Atakan'ın ölümü, ODTÜ ve 12 Eylül darbesinin yıldönümü protestolarına katıldığı gerekçesiyle 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet suçundan tutuklanan ve Alanya Mahmutlar L Tipi Cezaevi'nde A-11 no'lu koğuşta kalan Ayşe Deniz Karacagil ile diğer siyasi tutuklu kadınlar, Adalet Bakanlığı'na dilekçeyle şikayette bulundu. 20 yaşındaki Ayşe Deniz ve koğuş arkadaşlarının şikayetine ilişkin bilgi veren baba Ömer Faruk Karacagil, geçen eylül ayında Bingöl Cezaevi'ndeki firar olayı sonrasında denetimlerin psikolojik tacize varan boyuta ulaştırıldığını söyledi.

Ayşe Deniz'in ifadesine göre sayıma kadın infaz koruma memurları gelmesi gerekirken erkeklerin katıldığı ve daha baskıcı bir tavır sergilendiğini aktaran baba Karacagil, şöyle konuştu:

"Kadın hükümlü ve tutuklular da karşı çıkıyorlarmış ve itirazda bulunuyorlarmış. Bir de iç çamaşırlarına kadar bakmaya başlamış erkek gardiyanlar. Bu bizi çok rahatsız ediyor. Yatakhaneye kadın gardiyanlar girmesi gerekirken erkekler giriyormuş. Bana telefonla bildirdi. Adalet Bakanlığı'na bu konuda bir şikayet dilekçesi yazmışlar ve durumu anlatmışlar. Özet olarak psikolojik taciz yapıldığı, yüksek sesle bağırarak içeri girildiği, iç çamaşırlarına kadar erkek gardiyanların baktığı gibi sorunlara değinmişler şikayet dilekçesinde. Ayrıca tahrik edici davranışlarda kasıtlı olarak bulunularak karşılık verilmesi durumunda da hücre cezası veriliyor ya da cezası uzatılıyor. Tutukluk süresine yansıtılıyor."

Cezaevindeki uygulamalar arasında her şeyin parasının hükümlülerden alındığı ve bir ticarethane gibi çalıştırıldığı yönünde şikayetler de olduğundan bahseden Karacagil, "Örneğin, Cuma günleri telefon görüşmemiz var ama biz arayamıyoruz, ancak o bizi arıyor ve parasını Deniz, cezaevine ödemek zorunda kalıyor. Halbuki ben arayabilsem masrafı ben karşılayacağım" dedi. (Mehmet ÇINAR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115990911599094

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kadın-erkek aynı evde yaşatmayan muhafazakar demokratlık - szna

  İşte kadın ve erkeklerin evlenmeden aynı çatı altında yaşamasını engellemeye yeltenen zihniyetin zindanlara tıktığı insanlara yaptığına bir bakın: erkek görevliler kadın tutuklulara iç çamaşıra varana kadar arama yapıyor. Bu mudur sizin demokrat muhafazakar anlayışınız? Oksimoronluğunuza da alışkınız, ancak kadınlara cinsel tacizi sistematik bir şekilde yaparak ne kadınları ezeceksiniz, ne de halkı susturabileceksinz. Kadınlara yapılan bu muamele sonlandırılmazsa o zaman AKPnın iki yüzünü bir kez daha göreceğiz.

  zaten - antiantist

  bunu yapanları hergün farklı meselelerde zaten lanetliyoruz..ama anlamıyorum bu ülkenin insanlarını kürtler hapishanelerde hep elektriğe tutuldu erkeğe hertürlü pislik yapaıldı başta tecavüz zaten kadınları anlatamam insanın aklına gelmeyecek pislikler yapıldı..o zaman nerdeydiniz o zaman RADİKAL o kadar radikal değildin..geziciler o zaman bu devrimc, ruhunuz nerdeydi..devrimcilik bu değil

  Sizi bir bulan olur. - Su Cemre Sim

  Bilgi toplumu olamadığımızdan,sevgi toplumu da olamıyoruz .Bir takım ahmaklar gençlere işkence,taciz yapıyorlarsa,bir gün enselerinden tutulup o zindana atılacaklarını unutmasınlar.Nice işkenceci, yargı karşısına çıkartıldı da siz mi kaldınız?

  EVLATLARIMIZIN YERI HÜCRELER OLAMAZ ! - palenke

  20 yasindaki bir Genc kizi en dogal hakki olan Protesto hakkini kullandigi icin,terörist muamelesi yapilip Hapse atan Siyasilerin zihniyetlerini lanetliyorum.