Geziciler için özel ekip kuruldu

Geziciler için özel ekip kuruldu
Geziciler için özel ekip kuruldu
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Gezi eylemlerinin Ankara ayağıyla ilgili soruşturmada ‘şüpheli’ sayısı her gün artıyor. Emniyet, görüntüleri izleyerek, kimliklerini belirlediği eylemcileri soruşturma dosyasına şüpheli olarak ekliyor. Şüpheli sayısı şu ana kadar 800’ü buldu. Savcılık kaynakları ilerleyen günlerde şüpheli sayısının daha da artacağını belirtti.

Sanık sayısı 1000’i bulabilir

Gezi eylemlerine destek amacıyla Ankara’da çok sayıda gösteri yapılmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, gösterilere katılanlarla ilgili olarak ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefet’ suçundan 6 ayrı iddianame hazırlayarak 137 kişi hakkında dava açmıştı. ‘ Kamu malına zarar verme’, ‘Görevli polise direnme’ gibi suçlarda sürdürülen soruşturmalar ise tek bir soruşturma dosyasında birleştirildi.
Devam eden soruşturmada 500 kişilik şüpheli sayısının arttığı öğrenildi. Ankara Emniyeti Güvenlik Şube’de oluşturulan özel ekip, 1 ay süren eylemlere ilişkin MOBESE, polis kamerası ile TV görüntüleri üzerinden incelemesini sürdürerek yeni şüpheliler belirledi. Emniyet, görüntülerden tespit ettiği kişileri şüpheli olarak savcılığa bildirdi. Savcılık da bu kişileri soruşturma dosyasına ekledi. Şüpheli sayısının şimdiden 800’ü bulduğu ifade edildi. Bu kapsamda açılan davaların da eklenmesiyle Ankara’daki Gezi eylemlerinde sanık sayısının 1000’e çıkması bekleniyor. Öte yandan Gezi eylemlerinde polis kurşunuyla ölen Ethem Sarısülük’ün avukatı Kazım Bayraktar, mahkemeye başvurarak, sanık polis memuru ifade verirken hazır bulunmak istedi.


  http://www.radikal.com.tr/1160470116047014

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gezi dış odaklıdır - zelimhan

  Gezinin ardında uluslararası aktörlerin olduğu deşifre edildi tıpkı 'Arap Baharı ' benzeri bir kaos ve ayaklanmalar ile milletin seçtiği iktidarları devirip DARBECİLSOLU iktidara taşıma operasyonlarıdır. DarbeciSol asla bu Halktan yüz bulamamış ve bulamıyacağı için dış güçlere ve Kompradorlara Faiz lobilerine Doğan Medyasına Koç ve Boyner gibi İstanbul sermayesine taban olmakla iktidara otururum telaşı içindedir..

  Ruh sağlığı bozuk bir toplum - görece

  Zaten ciddi travmaları olan ruh sağlığı bozuk bir toplumduk giderek patolojik ve onulmaz bir yere doğru gidiyoruz. Şiddetin hiçbir haklı gerekçesi olamaz ve kendi haklılıklarını düşündükleri alanlarda şiddeti onaylayanlar kendileri de şiddet görmeyi beklemeliler. Bu kollektif şiddet çılgınlığının devlet tarafından destek görmesi hepimiz için bir faciadır. En son bir canlı bombanın yakalanıpta penisinde metal çubuk bulunması (cennette 72 bakire bulacağı için) bu sapkınlığın somut halidir. Çok endişeliyin çoookkkk.....

  @Artificial Intelligence - keryil

  kim varmis arkamizda noolur soyleyin! hicbirimizin haberi yok cunku, siz hepiniz "cok iyi biliriz" modundasiniz surekli, hepimiz merak ediyoruz bu herkesin bildigi kisiler kimmis. cunku bana hic odeme yapilmadi, madem boyle bir tertibin icindeyiz, bari durumdan fayda saglayalim. bir de nereden biliyorsunuz kuzum siz bunlari? basbakaniniz bile ilk gunden beri her gun farkli bir sey soyledi. kendisinin soylemlerini alt alta koyup toplarsak israil, abd, avrupa birligi, suriye, otpor, ergenekon, balyoz, nato, iran, soros filan dunyada ne kadar ilgili ilgisiz guc odagi varsa ilk kez bir sey icin ittifak yapmis, o da gezi olaylarini baslatmak. ya tek bir sey soracagim, su saydiklarinizin yarisi guc birligi yapsa devletin direnebilecegini, hatta direnme iradesi gosterebilecegini mi zannediyorsunuz siz? kendi topraklarimizda, kendi topraklarimizi korumayan bir fuze koruma ve radar sistemi var, komutasi da elimizde degil, hem de erdogan "komutasi muhakkak bizde olacak" demesine ragmen. milletvekilleri denetlemeye bile giremiyorlar orayi. siz hala "yedi duvele kafa tuttugunuz" hulyasini mi yasiyorsunuz? ne kadar guzelmis.

  bitmez... - anlayana

  Çok açıkça görülüyor ki başbakan ve ekibi gün gelip devran döndüğünde çok ciddi suçlamalara ve belki de sonu mahkumiyetlere gidecek süreçler yaşanacağını bildiklerinden, iktidarlarına ve devranlarına tehdit oluşturacağını düşündüğü her bireyi kanun ve hukuk tanımaz bir şekilde ezmeye kendi tabiriyle "yemeye" kararlı. Evet, dindar bir nesil yetiştirdiği doğrudur ancak azımsanmayacak kadar kindar bir nesil de geliyor...

  gezideki suçlu - aharasa

  gezideki suçlular 1-polise, hiçbir şiddet niyeti olmayan göstericilere saldırın, onları bitirin emri veren ve bunu itiraf eden kişidir, 2-gezicileri kışkırtmak için onlara aşağılayıcı şekilde yaklaşan kişidir, 3-şiddet gösteren polise aferin diyen ve böylece şiddetin artmasına yol açan kişidir, 4-yalanlar söyleyerek kendi tabanını gezicilere karşı kışkırtarak bir çok insanın ölmesine ve yaralanmasına sebep olan kişidir. ve bunların hepsi tek bir kişidir. ve türkiye böyle bir zarar verici kişi tarihinde daha önce görmemiştir.

  Sonra.. - anaximenes

  görüntülerden elde ettiğiniz fotoğrafları çoğaltıp şehrin meydanlarına asarsınız wanted formatında, Ethem'in katilleri serbestken 'suç'lu ararsınız. Başlarına ödül koyarsınız kömür ve makarna, hadi diyelim küçük altın olarak. Ve o büyük hayallerin karşısında küçülür de küçülürsünüz ta ki yerin dibine geçene kadar.

  Açık söyleyin neye ve kime güveniyorsunuz - Artificial intelligence

  Gezicilerin arkasında kimler var biliyoruz, öyle bir daha olsa yine bu devlete güç yetirimezler