@ismailsaymaz

Gezicilere 14 bin lira 'çime bastın' cezası

Gezicilere 14 bin lira 'çime bastın' cezası
Gezicilere 14 bin lira 'çime bastın' cezası
İzmit'teki Gezi Parkı'na destek eylemlerine katılan 10 gencin tutuklanması istendi. Gençlere 14 bin 450 TL'lik çakıl taşı, granit döşeme ve çim saha faturası çıkarıldı
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İzmit’teki Gezi Parkı gösterileri nedeniyle gözaltına alınan on genç tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. 'Memura mukavemet, direnme, yaralama ve kamu malına zarar vermek'le suçlanan gençlere bir de 14 bin 450 TL’lik çakıl taşı, granit döşeme ve çim saha faturası çıkarıldı. Twitter ve Facebook’ta eyleme destek verenler ise tutuksuz yargılanmak üzere savcılıkça serbest bırakıldı.
İzmit’te, 31 Maylıs’ta başlayıp 3 Haziran’a kadar devam eden gösterilere katılan Çağlar Özkan, Okan Başal, Yağız Senem, Fatih Daşğın, Arman Çağan, Uğur Akalın, Yankı Subaşı, Yeşim Çakmak, Hazal Korkmaz ve Samet Mithat Aslan gözaltına alınmıştı. Gençler bugün tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevkedildi. Gençlere “memura mukavemet, görevi yaptırmamak için direnme, memuru yaralama ve kamu malına zarar” suçlamaları yöneltiliyor.

Polise yumurta attıkları, Twitter ve Facebook’ta eylemleri düzenledikleri, Başbakan Erdoğan ve polise hakaret ettikleri iddia edilen göstericiler ise tutuksuz yargılanmak üzere savcılıktan serbest bırakıldı. 
Bu arada polis gösteriler sırasında 40 metrekarelik granit taşı, 12 metrekarelik çakıl döşeme, 700 metrekarelik çim alan ve bir krom tabelanın zarar gördüğünü, toplam zararın 14 bin 450 TL olduğunu tutanak altına aldı. Ayrıca Cumhuriyet Parkı’ndaki levha ve duvarlara “Tayyip bize gaz yok mu?”, “Kimyasal Tayyip”, “Diren Gezi Parkı”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Tek yol devrim”, “anarşi işareti” ve “ AKP go home” sloganları da tutanak altına alındı.


  http://www.radikal.com.tr/114122811412285

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  meşru müdafa - cizıs

  meşru müdafa mantığı burada da işlerse, ki ethem'in katilini bu gerekçe ile salıverdi mahkeme, çocukların yaptığı hiç bir şey yok gördükleri şiddet karşısında, bu aklı karışık tayfanın eline kalmaları üzücü. umarım hayatlarını etkileyecek bir sonuç çıkmaz.

  çimler basmak içindir - okuryokur

  konu ile alakasız olabilir ama tüm gelişmiş ülkelerde çim, üzerinde insanlar dolaşsın, otursun, yatsın diye yetiştirilirken bizde "çimlere basmak yasaktır" diye yasaklanır. halbuki çimlere basılır aksi takdirde dünyanın en pahalı peyzaj çalışmasını uzaktan izleriz. çünkü çim yetiştirmek ve bakımını yapmak pahalıdır, çok emek ister. çimler madem peyzaj niyeti ile yetiştiriliyor, çim yerine çiçek yetiştirilse daha ucuza mal olur. amaç görüntüyü kurtarmaksa, yapay çim kaplanabilir. zira bu seçenek diğerlerinden de ucuzdur.

  Turkce - easyrix

  Taninmis bir zat li ile biten ulkelerin lisani ve halki oz digildir demisdi mesela Turkiye nin halkina Turk denir ve Turkce konusulur (oz bir millet) ,Fransa veya benzerleri gibi fakat Amerika da yasiyanlara Amerika-li denir gibi(karisik oz digil).Pekiyi Osmanli imaratorlugunda halki konusduklari lisan ve yazilari ne idi????(Osmanlicadan Turkceye lugat mevcut) Bir de asiri bencil olup yanlizca kendi meffatlerini dusunenler de nasil daha cok digerlerinine zarar verir zenginligime zenginlik katarim ulkesi vardir oranin da adi para, lisani para, halkinda parali derler

  geziciler zarara geçti - Artificial intelligence

  eğer hesaplarına 200 TL yattı ise cezanın bir kısmını karşılar, yok yatmadı ise (ki çoğunun yatmamış) ceza olduğu gibi zarar hanesine yazılır

  Germiyan - germiyan

  İstediğiniz kadar tutuklayın.Bu kıvılcım çaktı bir kere...Özgürlük meşalesi tutuştu bir kere...Düşüncelere pranga vurulamayacağını anlayacaksınız o ateş sizi de yakmaya başlayınca...