@ismailsaymaz

Gezi'de, akademisyenin gözünü çıkaran fişek böyle atılmış!

Gezi'de, akademisyenin gözünü çıkaran fişek böyle atılmış!
Gezi'de, akademisyenin gözünü çıkaran fişek böyle atılmış!
Gezi eylemlerinde Dr. Burak Ünveren'in biber gazı fişeğiyle gözünü kaybetmesiyle ilgili soruşturmada görüntülere ulaşıldı. Polisler, talimatlara aykırı şekilde yere paralel olarak fişeği ateşliyor, bazı polisler göstericilere taş atıyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – İstanbul ’daki Gezi Parkı gösterilerine katılan Dr. Burak Ünveren’in gözünü kaybetmesine ilişkin soruşturmada, aradan geçen bir buçuk yılın ardından, biber gazı tüfeğiyle ateş eden iki polisin ve vurulma anının görüntüsüne ulaşıldı. Hazırlanan bilirkişi raporunda, kask takmayan iki polisin, mevzuatlara aykırı şekilde, 45 derece eğimle havaya değil, yere paralel şekilde ateş ettikleri görülüyor. Bazı polislerin de göstericilere taş attığı anlaşılıyor.

Dr. Burak Ünveren‘in biber gazıyla fişeğiyle gözünü kaybetmesine ilişkin soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, çevredeki MOBESE ve güvenlik kameralarını toplayarak, rapor hazırlaması için Ulusal Kriminal Büro’ya gönderdi. Ünveren’in vurulduğu o dakikaları tespit eden büro, hazırladığı raporu savcılığa gönderdi. Rapora kaynaklık eden görüntülerde, kasksız bir polisin göstericilerin üzerine nişan alarak, 45 derece eğimle değil, “yere paralel” şekilde atış yaptığı görülüyor. İki polisin de göstericilerin üzerine taş attığı ve el hareketi yaptığı anlaşılıyor. Raporda, saat 22.25’te bir gaz fişeğinin yere paralel şekilde ilerlediği ve kalabalık grubun içerisine düştüğü ifade edilerek, “Çok kuvvetle Burak’ın yaralandığı an bu zaman olmalıdır” deniyor. Zira gaz fişeğinin düştüğü noktada bir kargaşanın olduğunu ve insanların burada toplandığı vurgulanıyor.  

Raporun sonuç kısmında, sokakta operasyonu yapanların “T-412” kask numaralı polisin de bulunduğu grup olduğu ifade edildi.  Biber gazı tüfeği olan ZET’le ateş eden polisin de bu grup içerisinde bulunuyor olabileceği kaydedildi. Çevik Kuvvet’in yapılanmasında, grupta bir şef, bir sağlıkçı, iki ZET’çi, sekiz kalkancı ve 12 cop’çunun bulunduğu, bu nedenle ”ortada kesinlikle iki ZET’çi polis olduğu” anlatıldı. Raporda, “ALKIM kitabevi önü ve caddede bekleşen ZET’çilerden, kasksız olan,  paralel sıkan memur olduğu değerlendirilebilir. Sadece bu iki ZET’çi sıkmaktadır” denildi. ZET’çilerden birisinin “saçları alın kısmından her iki yandan oldukça seyrek olan atletik yapılı ve uzun boylu” olduğu vurgulandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da rapor üzerine Emniyet’e yazı yazarak, görüntüdeki şüphelilerin isimlerinin bildirilmesini istedi. Ünveren’in avukatı Ayhan Erdoğan, “Burak’ı yaralayan polis, kask numarası belli olan polisin timinde görev yapıyor, görüntülerde de belli oluyor. Fail belli, adı belli değil. Emniyet’in bu adı bildirmesi ve iddianame düzenlenip dava açılması gerekiyor” dedi.

YTÜ’DE AKADEMİSYEN

Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde araştırma görevlisi olan Dr. Burak Ünveren, 1 Haziran 2013’te Beşiktaş ’taki gösterilere müdahale eden polisin sıktığı gaz bombası fişeğiyle sol gözünü kaybetmişti. O tarihte Radikal’e konuşan 31 yaşındaki Ünveren, “Evimin önünde olaylar oluyordu; ne olduğunu görmek için aşağıya indim. Ardından çok fazla gaz sıkıldığı için tekrar evime, yukarıya çıktım. Deniz gözlüğü taktım. Deniz gözlüğü takınca daha rahat yürüyebiliyordum. Üç dakikalık mesafe yürüyebildikten sonra polisin attığı gaz bombasının kapsülü yüzüme isabet etti” diye açıklama yapmıştı. Sokakta herhangi bir şiddet hareketi olmadığının altını çizen Ünveren “İnsanlar yalnızca alkışlıyor, tencereleri birbirine vuruyordu. Birileri çöp tenekelerini devirmişti. Zaten gazdan etraf çok görünüyordu. O kadar gaz vardı ki sis gibiydi. Bir şiddet hareketi yoktu, zannetmiyorum. Haksızlığa uğradığımızı düşünüyorum. Kamu güvenliğine karşı hiçbir tehdit oluşturmuyorken sadece olayların ne minvalde cereyan ettiğini görmek isterken gözümden oldum. Bence bu büyük bir haksızlık” demişti.

 


  http://www.radikal.com.tr/1304168130416811

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İnandırıcı değil - user387562

  Doktorun anlattıkları inandırıcı değil. Eyleme katılmışın işte.önceden izin alınmadan, silahsız, sopasız, barışcıl eylem yapabilmek bir haktır, bende bu hakkımı kullaınıyordum diyebilirsin. Suç bile olsa; polisin, o gaz fişeğini ne şekilde atabileceği, yerlerden toplanan, yüzlerce gaz fişeğinin üzerinde açık açık yazıyor. "Doğrudan insana tatbik edilemez" Resim ve videolardan, doğrudan insana tatbik edildiği açıkça görülüyor. Kimi, akıllara zarar yorumlarda da, sanki eyleme katılana, her türlü saldırı müstehakmış gibi, doktorun, eyleme katıldığı vurgulanıyor. İnsanlık meselesi..

  FİZİK KANUNLARI - user547550

  Şu 45 derece açıyla fişek atılsın, yok havaya ateş edilsin, bilmemne yapılsın diyen arkadaşlara bir bilgi vereyim : hangi açıyla atarsan at, namludan çıkacak o fişek, mermi ya da her neyse ille de ve mutlaka yere düşecektir !.. Hem de namludan çıktığı hızla !.. Bu da şu demek : sen göstericiyi durdurmak isterken, abuk bir açıyla ateş edersen, o mermi gidip üç sokak arkada, beş bina ötede hiç alâkasız bir adamın başına düşecektir. Barışçıl söylemler, sosyaldemokrasi filân kulağa hoş geliyor da, akla ve bilime uymadan atarsan ne mermin, ne de söylemin hedefini bulamaz !

  külahım burada.. - user849525

  olayları 'yerinde' görmek istemişmiş. hey allahım.

  doktorun orada ne işi vardı - user998120

  Doktor orada anayasal hakkı olan sokakta yürüme eylemini gerçekleştiriyor olabilir. Yine anayasal hakkı olan bir durumu veya ülkenin halini protesto ediyor olabilir veya olayın gerceklestiği sokaktaki evine gidiyor, ya da evinden çıkmış sokaklarda aylak aylak yürüyor olabilir. Asıl soru? Polisin orada elinde gaz fişeğiyle ne işi var? Düşman işgalinde miymiş sokak? İlla o gaz fişeği sana doğrultulduğunda mı "ama bu çok saçma" diyeceksin? Ama pardon, kim sana neden gaz fişeği doğrultsun ki. Sen bırak başkalarını, kendi hakların için bile iki kelam etmeye korkarsın. İnsan varlığından haberdar olmadığı bir hakkı, hukuku neden savunsun ki? Sen yaz burda çıt çıt, özgürsün ya, tadını çıkar. Birileri gözünü, birileri haysiyetini yitiriyor her gün. Seninki bakınca değil, yazınca anlaşılıyor. Yaz sen yaz

  BEYNİ OLANLARA - user555896

  doktorun orada ne işi vardı diyenler ; orada olması için ne gibi işi olması gerekiyor !!! sağa sola zarar vermeden demokratik bir hakkını kullanması için sizden izin mi alması gerekiyordu !!!

  "doktor orada olmasa yaralanmazdi" - keryil

  elbette. polis orada olmasaydi da yaralanmazdi. iki adam da orada olsa ama silah olmasa yine yaralanmazdi. sonuc? adam niye yaralanmis, orada ne isi varmis, eyleme mi katilmis bunlari anlatmis zaten, ama engin bilginize guveninizden olsa gerek, haberi bile okumaya zahmet etmemissiniz. videolu bir sekilde gaz bombalarinin yonetmelik disi, goz cikartacak sekilde attigi belgeleniyor, polisin tas attigi (hani tas atti diye adam vuruyor ya polis, polisi neden kimse vurmamis acaba) belgeleniyor, oradan gecen bir adamin gozu cikiyor, sizin derdiniz "onun orada isi neymis". yani size gore, polisin yargisina gore "orada isin yok"sa polis senin gozunu de cikartir, kafandan da vurur, hicbir sey soyleyemeyiz, esas sorgulamamiz gereken kurbanin neden orada oldugudur oyle mi? demokrasi egitiminizi kim jong-il'den filan mi aldiniz, saka misiniz siz?

  görünen o ki - genco940

  güvenliğimiz şekilde görüldüğü gibi korunmakta, diğer bir değişle sık ulan sıkın noktalı versiyonu. Bu böyle devam ederse işin başka şekle dönmesi an meselesi ola bilir. Herkesin eline silah verip kamu güvenliği sağlıyorum derseniz olmaz hele ki taraftar gibi davranan olursa o da hiç olmaz.