'Gezi'de bu da oldu; Başbakana hakaret terör suçu sayıldı

'Gezi'de bu da oldu; Başbakana hakaret terör suçu sayıldı
'Gezi'de bu da oldu; Başbakana hakaret terör suçu sayıldı
Gezi Park eylemlerine destek verdikleri için örgüt üyeliği suçlamasıyla gözaltına alınan şüphelilere ilginç suçlamalar yöneltildi. "Devlet büyüklerine, Başbakan küfür ve hakaret etmek" terör suçlamasına gerekçe yapıldığı ortaya çıktı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - TMK 10. madde ile görevli savcılıkça başlatılan soruşturma kapsamında, 26 şüpheli terör örgütü üyeliği suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Şüphelilere, Emniyetteki sorguları sırasında ilginç suçlamalar yöneltildi.

GARİP SUÇLAMA

Şüphelilerin devlet büyüklerine, başbakana küfür ve hakaret etmeleri, terör örgütü üyeliği suçlamasına delil sayıldı. Şüphelilerin, 31 Mayıs 2013 gününden başlayarak gözaltına alındıkları tarihe kadar, ‘şiddet ve tahrik içerikli’ protesto olaylarına katıldıkları belirtilerek, ‘Terör örgütü üyesi olmak’, ‘Halkı kamu düzenine karşı suç işlemek amacıyla tahrik etmek’, ‘Devlet büyüklerine Başbakan’a küfür ve hakaret etmek’, ‘Molotof kokteyli ve patlayıcılar hazırlayarak güvenlik güçlerine araçlarına atmak’, ‘Türk bayrağına yırtarak yakarak veya sair surette ve alenen aşağılamak suretiyle devletin egemenlik alametlerini aşağılamak’, ‘Yağma ve nitelikli hırsızlık’, ‘Görevli memura görev yaptırmamak için direnmek, sövmek suretiyle bir memurunun şeref ve saygınlığına saldırmak suretiyle hakaret etmek’, ‘Seyahat ve ticaret özgürlüğünü engellemek’ suçlamaları yöneliltildi.

İLGİNÇ SORULAR

Şüphelilere yönetilen soruların bazıları ise şöyle:

- Ankara’da 31 Mayıs 2013 tarihinden başlayan ve günümüze kadar devam eden şiddet içerikli kanunsuz eylemlerde; cebir ve şiddet kullanarak, baskı, korkutma, yıldırma, sindirme ve tehdit yöntemleriyle, devlet otoritesini zaafa uğratmak, devletin iç güvenliğini, kamu düzenini bozmak, başbakanlık, bakanlıklar, TBMM binaların saldırmak, kamu malına ve özel mülke zarar vermek amacıyla gerçekleştirilen eylemlere neden katıldınız?
- Şiddet eylemi sırasında tanınmamak amacıyla yüzünüznü neden kapattınız?
- Eylem esnasında güvenlik güçlerine neden taş attınız?
- Kamu malına neden zarar verdiniz?
- Eyleme katılmaları yönünde, kimlere çağrıda bulundunuz?
- Diğer eylemciler ile ne şekilde irtibata geçerek birlikte hareket ettiniz?
- Eylemdeki nihai ammacınız nedir?

‘SİLAH KULLANIN TALİMATI VERMEDİM’

Öte yandan Gezi Parkı eylemlerine destek amacıya 1 Haziran’da Ankara’daki gösterilerde polis kurşunuyle öldürülen Ethem Sarısülük ile ilgili soruşturmada şüpheli polis memurunun bulunduğu birliğin amiri S.G tanık olarak ifade verdi. Birlik amiri ifadesinde o gün yaşanılan olayları anlattıktan sonra ifadesinde “Ethem Sarısülük’ün vurulduğunu görmedim. Ambulans olay yerine gelip kendisini götürdüğünü de görmedim. Ben o an bütün dikkatimi, birliğimi güvenli bir yere çekmeye çalışıyordum. Olaydan yarım saat sonra birliğimde görev yapan bir polis memurunun havaya ateş açtığını öğrendim” dedi.

Birlik Amiri S.G ifadesinde ayrıca, olaylarda silah kullanması yönünde kimseye bir talimat vermediklerini de anlatarak “Polisin silah kullanma konusunda bir talimatım yoktu. Silah kullanma halleri PSVK’de belirtilmiştir. Silah kullanma oluşup oluşmadığının belirleme yetkisi görevli polisin kendi yetkisindedir” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1138448113844810

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kotu niyet boyle bir sey iste - keryil

  "siddet eylemi sirasinda taninmamak amaciyla yuzunuzu neden kapattiniz" bir soru degildir. belki ben siddet eylemi oldugunu reddedecegim? belki, hatta belki degil kesin, yuzumu gazdan daha az etkilenmek icin kapattim? zaten tum bunlari soyledikten sonra neyin "neden"ini soruyor olabilirsiniz? ben buna itirazsiz cevap verirsem siddet eylemine katildigimi ve yuzumu gizlemek icin kapattigimi (ki bununla ilgili bir duzenleme var, daha agir ceza verilsin diye bunu yazmislar) kabul etmis olmayacak miyim? bir devlet boyle kalleslik etme hakkini nereden bulur?

  var başka haber - jumpercoco

  gezi parkındaki olayların ciddiyetini anlamayanlar için toplumla iletişimi geliştirme besleme yurdu açılacakmış.Yeni haber bekleyenlere.

  empati - bocek

  Peki ya halka hakaret?

  gezi - fahri60

  geziyle yat geziyle kalk radikal. yok mu başka haber? sen hala orda mısın?

  Köylü kurnazı... - msdoskoduyum

  Değerli okurlar biliyorum dikkatli ve duyarlı insanlarsınız ama yine de şu iki öğeye dikkatinizi çekmek istedim; Sorguda sorulan bir soru " - Şiddet eylemi sırasında tanınmamak amacıyla yüzünüzü neden kapattınız?" Ve tanık olarak ifade veren polis birlik amiri diyorki " -Görmedim,duymadım,bilmiyorum,hatta ne oldu neden oldu anlayamıyorum..." Gerçekten bu ülkede tek akıllı dewlet ve dewletten çok dewletçi olanlar ve bizlerde sadece aptal muamelesi gören yurttaşlarız...Saygılar.

  Gezi'de bu da oldu;hk. - fgemak

  AKP nin ilgili bakanları twitter'in kaldırılmayacağını kontrole tabi tutulacağını söylemektedirler,bu konularla ilgili çıkaracakları yasada suçun tarifini öyle bir yaparlar ki twitter artık kullanılamaz hale gelir,hamurrabi kanunları gibi günü birlik kanunlar çıkarıp halkın özgürlüğünü kısıtlamaya çalışan bu iktidarın,demokratik bir iktidar olması imkansız bir durum ellerinden geldiğince toplumu susturmaya istedikleri gibi işleri yürütmeye çalışıyorlar,toplum için için kaynıyor tutuklama ve gözaltılarla bir kaç kişiyi tutuklayıp toplumun genelini korkutmaya çalışıyorlar, halk isyan edince milyonlarca kişi adliyenin önüne gelerek bizleride tutuklayın diyeceklerdir,milyonlarca insanı tutuklamaya ne adliyenin gücü yeter ne de bu kadar insanı cezaevinde barındıracak yer bulabilirler.

  Aslı, tersi,düzü yanlış! - kutupcu

  'Teröre' lanet suçu! işleriz,herkes Başbakan anlar! Bu da mı soç?