Gezi'de el konulan eşyalar ne olacak?

Gezi'de el konulan eşyalar ne olacak?
Gezi'de el konulan eşyalar ne olacak?
Gezi direnişi sırasında el koyulan eşyalar ve ilaçlar İnönü Stadı'nın yanındaki bir depoda valilik ve savcılar eşliğinde ayrıştırıldı. Sabah depoya giden gönüllüler 'Eşyaların Kızılay'a verileceği söylendi, kapı dışarı edildik'' dedi. İstanbul Valiliği ise eşyalar hakkında adli makam kararı beklendiğini söyledi
Haber: ELİF İNCE / Arşivi

İSTANBUL - Gezi direnişi sırasında el koyulan eşyalar ve tıbbı malzemeler, bugün İnönü Stadı’nın yanındaki İBB depolarında savcılık ve İstanbul Valiliği talimatıyla ayrıştırılıyor.

Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı’ndan Hüseyin Karadayı, el konulan ilaçlar ile ilgili İBB’ye bir dilekçe teslim etmek üzere bu sabah depoya gittiklerini ve yetkililerin ‘ Ankara ’dan talimat geldi, eşyalar Kızılay’a verilecek’ diyerek kendilerini depodan çıkarttıklarını söyledi.


‘ADLİ KARAR BEKLENİYOR’


Depoda çalışan bir İBB yetkilisi, sabah saatlerinden itibaren savcıların İstanbul Valiliği yetkilileriyle birlikte depoda inceleme yaptığını doğruladı. İstanbul Valiliği yetkilileri ise el koyulan eşyalar hakkında ‘adli makam kararı’ beklendiğini belirterek Kızılay’la bir anlaşma yapıldığı yönündeki iddiaları yalanladı.


‘EŞYALAR SAHİPLERİNE VERİLMELİ’


Karadayı, ‘‘Afetler sırasında gönüllü çalışan bir STK’yız. Parkta el konulan ilaçlar ve ilkyardım malzemeleri arasında bize ait olanlar da vardı. Bu sabah İBB ile görüşmek ve dilekçemizi teslim etmek üzere depoya gittik. Çeşitli kurumlarla bir toplantıda olduklarını söyleyerek beklettiler. Toplantıdan sonra da eşyaların savcılık talimatıyla Kızılay’a verileceğini söyleyerek bizi depodan dışarı çıkarttılar. Bağışlanan ilaçlar ve ilkyardım malzemeleri, son kullanım tarihleri geçmeden Tabipler Birliği ve Eczacı Odası’na teslim edilerek tasnif edilmeli. Laptoplar, cep telefonları ve çadırlar gibi şahsi eşyaların da sahiplerine iade edilmesi lazım’’ diye konuştu.

Taksim Dayanışması bileşenlerinden İstanbul Eczacı Odası’ndan bir yetkili ise bahsi geçen malzemelerin Gezi Parkı’na son polis müdahalesi sırasında revirlerden toplanan ilaçlar olduğunu belirterek Taksim Dayanışması’nın bu yönde bir talebi olursa ilaçların ayrıştırılmasında odanın görev alabileceğini söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/114288311428836

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gasp - X120

  'El konulan eşyalar' deniliyor haberde. Kimlerin eşyalarına, hangi durumlarda, ne için el konulur? İnsanların çadırlarına, çantalarına, telefonlarına... bilimum kişisel eşyasına hangi gerekçeyle el koyuyorsunuz? Füze mermisiydi, atom bombasıydı, tanktı, tüfekti zaten suç unsuru olabilecek şeyleri bulup çıkarıp(?) failleri hapse attınız. El konulan tıbbi malzemeyi Kızılay'a verseniz ne olacak? Talcid den, toz maskesinden helal kan ilacı mı üretecekler?

  Onemli olan - easyrix

  G20 Ye aza ulkelerin Turkiye haric butun ust duzeyde devlet veya ileri makamlarda yer alan sahislarin elestrileri oliyor.Bunlar bir cok meziyetleri olan insanlar olduklarindan butun elestrileri sakin sekilde dinliyorlar, mesela Kanadada tencire tava insanlar aylarca yuruyus yaptilar ne adam oldu ne de baska bir olay, devlet secime gitti secim sakin bir ortamda sonuclandi.Boyle yuzlerce ornek verilebilinir .Nicin Turkiyede bu boyle olmiyor? Acaba dinle mi ilgili ! sayet cevap evetse Ataturkun reformlarini incelenmesi gerekir bir sartla:Halkin laik mi serait yonetimine mi daha yakin oldugu arastirmali.Malzemelerin geri verilmesi veya verilmemesi devlet kendinden eminse.....gayri mesru bir durum yoksa insan kendinden emin se elestrilere de acik olmali

  Ne mi olacak? - xterso

  Tabii ki ceberrut devlet devletliğini gösterecek ve insanların mallarını yağma edecek, iç edecek, yandaşlara peşkeş çekecek ve böylece gezi direnişçilerini hukuksuz, arsız ve utanmaz bir şekilde cezalandırmış olacak akıllarınca. Hem de bunlar müslümanlar, hem de ramazandayız. Bu hırsızlık değil de nedir? Sizde çalmak, hırsızlık yapmak sevap mı yoksa? Yoksa size de el kaideciler gibi düşmanın malları ve namusu helal midir? O çok bayıldığınız şeriatınız olsa önce sizin elleriniz gidecekti bilekten, haberiniz yok ağalar!

  NE ZAMANDAN BERİ - pispor

  valiler gasp yapıyor bu yetkiyi galiba başbakandan almış olabilirler mi

  KAMU MİLLET MEMURU - HARAYDIN

  Bazıları kendinin demokratik kamu, millet parasıyla çalışan memuru olduğunu unutup kendini kraliyet ailesinin prensi sanıyor galiba. El koyduğunuz eşya suç aleti değilse elbette geri vermek zorundasınız bir bir kılına zarar gelmeden. Ne demek sizin adınıza Kızılay'a bağışlayacağız? Bağışlayacaksanız maaşınızı bağışlayın, hazır Ramazan, hayır yapmanın karşılığının kat kat alınacağı aydır Ramazan.Zorla bağışın hiç bir hayrı ve demokratik ülkede gerekçesi yoktur. Harç değil, vergi değil,HİZMET BEDELİ DEĞİL, BAĞIŞ DEĞİL, haraç da demokratik memurun haddine değil.

  neyi verecek? - ercint

  hem 31 mayıs'ta hem de 15 haziran'da çadırları içindekilerle yaktılar. belediyenin elemanları çadırlardaki eşyaları yağmalarken, çalarken, telefonları falan cebe indirirken kanal d kameralarına yakalandılar. valilik ve belediye yaptığı işlemlerin hiçbirinde hukuki yolları izlemedi. bir tek tutanak bile tutmadı. şimdi bu herifler kime hangi eşyayı verecekler? elbette mahkeme iade kararı çıkarsa bile bunlar kimsenin eşyalarını geri veremeyecekler. bu iğrenç yağmanın mağduru olan herkes hakkını sonuna kadar aramalı.