Gezi'de 'flaş' tutuklama!

Gezi'de 'flaş' tutuklama!
Gezi'de 'flaş' tutuklama!
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Gezi olayları sırasında tutuklanan iki şüphelinin aylık tutukluluk incelemesi sırasında hâkim cebinden çıkardığı flaşdisk’teki kararı mahkeme tutanağına geçirdi.
Ankara ’da yapılan gösteriler nedeniyle, TMK 10. Madde ile görevli savcılık, çok sayıda şüpheli hakkında ‘ örgüt üyeliği’ ve ‘örgüt propagandası’ suçundan soruşturma başlatmış ve 35 kişi tutuklanmıştı. Ancak geçen sürede iki kişi dışında şüpheliler serbest bırakıldı. Cezaevinde sadece, mahkemede “Arama kararında çok sayıda örgüt var, örgütü biz mi seçeceğiz yoksa siz mi atayacaksınız?” sözleriyle bilinen Erdal Kozan ve Mazlum Demir kaldı.
İki şüpheli için tutukluluk incelemesi dün yapıldı. Yasal değişiklik nedeniyle tutukluluk incelemesi duruşmalı yapılıyordu. Ancak hâkim, “Daha önce çok dinledik” gerekçesiyle tutukluların getirilmesi talimatı vermedi. Bu nedenle duruşmaya sadece avukatlar katıldı. Avukatlar Saliha Şahin ve Murat Yılmaz’ın savunmalarının ardından hâkim cebindeki flaşdisk’i çıkartarak kâtibine verdi. Katip de flaşdisk’in içindeki daha önce yazıldığı anlaşılan kararı duruşma zaptına geçirdi. Hâkim, iki şüphelinin tutukluluk halinin devamına karar verirken avukatlar uygulamaya itiraz etti.


  http://www.radikal.com.tr/1150555115055529

  YORUMLAR
  (29 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yorumlar ve aldıkları oylar - enver altın

  Momentum'un yorumları, Radikal internet sitesinde yazılar ve haberler altında çıkan yorumlar arasında en beğendiğim ve yazarların yazılarından bile daha çok merak ettiğim notlar. Onun için, atladığım yorumları olmasın diye birkaç gün geç de olsa bulup okuyorum. Bu yorumu mesela. Bu haber altındaki en iyi yorum bana göre. Ama aldığı oylar şöyle: 24 olumlu, 125 olumsuz oy. Bu neyi yansıtır? Okurların veya izleyicilerin çoğunluğunun ideolojik bakışlarının baskınlığını ve iyi yazı okuma meraklarının olmadığını. Nitekim bir başka yorum tek bir sözden ibaret(biz nerede yaşıyoruz ya) ve 60 olumlu oy, 5 olumsuz oy almış. Bu da dediğimi doğrulayan bir örnek. Oy verme güdüsü burada böyle. Sanki oy durumu yazılan yorumun ya da notun değerini belirliyor! Bu bir yanılsamadır. Eğer bir gösterge özelliği taşırsa oy durumu, genelde, çok oy alan yorumların kötü olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Dediğim gibi, genel anlamda. İstisnalar elbette vardır, olur.

  Duruşma neden? - sabriyy

  Hakikaten, duruşma neden yapılmış? Hiç dinlemeseler, savunmaları almasalar olurmuş...

  kopyala yapıştır aynı kalıp iddanameler-kararlar - yildirayi

  Şimdi size kopylala yapıştır bir iddaname yazılırken,hepsini silmediğiniz için,sizden önce başkasına ait yazılan bir iddianamede geçen suçun,sadece kişi isimleri değiştirerek nasıl bir felakete neden oldukları anlatacağım.Eski eşimle bir tartışmadan dolayı savclık olmuştuk.elime öyle bir iddaname geldi ki,Bu olayı biz aramızda kapatıp çocuklarımız için yeni bir birliktelik kurmuştuk ki,bütün düzenimizi alt üst etti.Aramızdaki olay basit bir itiş kakış meselesine olmasına rağmen,iddanamede sözde eski eşimin bana karşı hırsızlık suçunu işlediği iddası vardı.daha da vahimi Mahkeme hiç bir belge,beyan olmamasına rağmen iddanameyi bu haliyle kabul etmiş,eski eşime bana celp göndermişti.Eski eşim iddanameyi okuyunca bana telefon açıp bir ton laf söyledi.oğlum bana küstü.Yemin etmeme rağmen inandıramadım."Koskoca devletin savcısı ve hakimi sen şikayette bulunmasan,belge veya şahit göstermesen bunu iddanameye yazmazdı dediler.biz eski eşimle boşandık ama asla birbirimize evliykende,boşanma sırasında ve sonrasında namus olarak leke atmadık.Savcıların kalem memurlarının yazdıkları iddinameleri imzalarken,keza hakimlerinde savcılık iddianamelerini onaylarken lütfen neler yazıldığına dikkat etsinler.Sizin görevi suistimalinizi attığınız çamuru ben ilk mahkemede ancak temizleyebildim.Baktığınız dosya sayısı ne kadar çok olursa olsun,sizin hata yapma şansınız yok.Çünkü devlet size soruşturma aşamasında süre kısıtlaması vermiyor.Şikayetçi kadar,şikayet edileninde hakkını korumak sizin göreviniz...

  Vali ğõreve - isakent

  Kadikoyde polis terörü diyor birisi utanmadan bu kadarmı kontrolünüzü kaybettiniz yoksa alemi salak kendini akıllımı zannediyorsun terörün her türlüsünü eylemciler yapıyor ve sayın vali ayakta uyuyor bu arkadaşlara sıfır tolerans lütfen ya görevinizi layıkı ile yapın yada yapabilecek biri gelsin

  .. - solidarnosc

  müthiş kampanya! sadece %10 oy barajıyla adaletinizi kapınıza, flashdiskte hazır yazılı ısmarlama kararla gönderiyoruz. bekleme yok, uzun tutukluluk süresi yok! Oyunuzu şimdi atın,f tipinde yatmaya bir ay sonra başlayın. çekiliş yok kura yok, herkese rağmen herkes için adalet, kalkınan türkiye. hadi inşallah..

  Dijital yargı - L09

  Yargıda gelinen son nokta bu işte.Gereği belleğe aktarıldı.''Yaz kızım.... pardon tak kızım,USB girişine''...print al tamamdır.Çağ atladık aslında.Sadece dikkat edilmesi gereken flaş belleklere virus bulaşmasın.Absürt kararlar çıkabilir.Sanık son kez dinlenmesede olur,zaten dinlense ne fark edecekki karar zaten verilmiş.

  bu hareket neden hatali - keryil

  bir baska yorumcu dikkat cekmis, ozellikle tutuklulugun devamina dair durusmalarda karar onceden uc asagi bes yukari bilindigi icin, olus seklinden bagimsiz baktigimizda bu olay cok da garip degildir demis. dogrudur herhalde, o denli pratik hukuk deneyimim yok. fakat sunu sormak isterim. eger benzer bir durusmada hakim bir flas bellek yerine cuzdanindan bir kagit cikarip orada yazanlari "karar" olarak okusaydi, yine benzer itirazlar gelir miydi? gelirdi. peki aynisini dosyalarin arasina koydugu bir kagittan okusaydi? gelmezdi. afedersiniz ama karar aninda hakimin durusma boyunca acmadigi bir kagittan hukuken durusmanin sonucunda vermis olmasi gereken karari okumasi, olayin nasil gerceklestiginden bagimsiz bir sekilde, yakisiksizdir. birincisi, aynen bu olaydaki gibi karara golge dusurur. ikincisi, onceden hazirlanmis kararlarin benzer gerekcelerle durusmada yasananlar dikkate alinmadan okunmasinin yolunu acar (sonra itiraz edersiniz ama durusmaniz alti ay sonraya atilmistir). son not olarak, hakimin "sikildim, saniklar gelmesin" deme luksu bulunmamalidir. sikildiysa, bu sikintisini kendisine saklasin. baska turlusu terbiyesizliktir ve etik de degildir. "ben sizin bilmem ne sekil savunmalarinizdan sikildim" diye tutuklu saniklari salona almamak, kendi siyasi gorusunden dolayi insanlarin savunma haklarini engellemektir, lami cimi yok. argumanlarin gecersiz olmasi bir seyi degistirmez, istersen onlar yonunde karar vermeyebilirsin. ama dinlemek durumundasin. "1970 model argumanlarinizi dinlemek istemiyorum" demek, "benim mahkeme salonunda yasal dahi olsa bazi siyasi gorusler temsil edilemez ve bunlarin hangileri oldugu benim keyfime baglidir" demektir. oyle de hakimlik filan olmaz.