@idrisemen

Gezi'de iki iftar! Dakika dakika Taksim...

Gezi'de iki iftar! Dakika dakika Taksim...
Gezi'de iki iftar! Dakika dakika Taksim...
Gezi Parkı eylemlerinin merkezi olan Taksim Meydanı ve çevresinde Ramazan'ın ilk günü iki farklı iftar var. Meydanda Beyoğlu Belediyesi, Galatasaray tarafında ise Antikapitalist Müslümanlar iftar düzenledi.
Haber: İDRİS EMEN - emenidris@gmail.com / Arşivi
GÖZDE KURUMLU - gzdekurumlu@gmail.com / Arşivi

 

22:23
09.07.2013
POLİS İSTİKLAL’DEN ÇEKİLDİ
 
Polisin İstiklal Caddesi’nden geri çekimlmesi ile caddede toplanan binlerce insan kagezi parkına girdi. Gezi Parkı icerisinde gruplar halinde slogan atan eylemcilere yoldan geçen vatandaşlar da korna çalarak destek veriyor.
 
1 DAKİKALIK SAYGI DURUŞU
 
Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybeden kişiler adına 1 dakikkalık saygı duruşunun ardından hayatını kaybedenlerin isimleri okundu. İsimler okunurken, direnişçilerde hep bir ağızdan ‘burda’ dedi. Ayrıca Gezi Paürkın’nın olmazsa olmazlarından seyyar satıcılar da Gezi Parkı’ndaki yerlerini aldılar.
21:26
09.07.2013
21:58
09.07.2013
İftardan sonra istiklalde toplanan eylemciler, ‘her yer Lice her yer direniş’ ‘Vali istifa’ , ‘direne direne kazanacağız’ sloganları atıyor. Frnasız Konsolosluğu önünden çekilen polis, Taksim çevresinde belirli aralıklarla barikat kurdu. Öte yşandan Gezi Parkı ise halka açık durumda.
21:18
09.07.2013
Polisten İstiklal Caddesi'nde anons: Caddeyi boşaltın, aksi halde müdahale yapılacak!
21:16
09.07.2013
Galatasaray 'da iftar açanlar teravi namazını Dolmabahçe Bezm-i Alem Camii'nde kılma kararı aldı.
21:00
09.07.2013
AB: Dayanışma niye gözaltında?
AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle: "Taksim'de dün yapılan gözaltıların hangi gerekçeyle yapıldığı açık değil."
20:50
09.07.2013
Demircan: Gezi Parkı yenilendiği için...
Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan: Gezi Parkı çalışmalarla yenilendiği için her yıl park içerisinde yaptığımız iftarı meydana taşıma kararı aldık. Güzel de oldu...
20:48
09.07.2013
İstanbul'da ezan okunuyor...
20:41
09.07.2013
İftar sofrasına TOMA barikatı!
İstiklal Caddesi'nin Meydan çıkışına kadar gelen yer sofrasının 'gidişatını' beğenmeyen polis TOMA ile caddeyi kapattı. İlk anda TOMA'nın etrafında el ele tutuşarak zincir oluşturan polisler çevreden gelen tepki üzerine zinciri açtı. Caddeye giriş çıkış serbest ama TOMA duruyor. TOMA'ya 5 metre mesafede de yer sofrası bulunuyor...
20:40
09.07.2013
Taksim İmam Adnan Sokak'ta dün gece havaya ateş açan otel sahibi tutuklandı.
20:23
09.07.2013
Taksim Meydanı'nda yemek dağıtımı başladı. (Fotoğraf: Gözde Kurumlu)
20:15
09.07.2013
Taksim'de polis yok
Taksim Meydanı'ndaki birkaç TOMA dışında bölgede hiç polis görünmüyor. Galatasaray'da iftar sofrası kurulurken çevre halkı ve esnaf da sofraya katkıda bulunuyor. "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları atılıyor.
20:10
09.07.2013
Gezi Parkı girişinde protesto
Gezi Parkı merdivenlerinde toplanan bir grup, "Günlerdir kapalı tutulan Taksim Meydanı'nın ancak Ramazan'da iftar için halka açılmasını" alkışlarla protesto etti... (Fotoğraf: Gözde Kurumlu)
20:04
09.07.2013
Galatasaray'da yer sofrası...
Antikapitalist Müslümanlar yer sofrası kurdu. Başbakan Erdoğan'ın 50 bin TL'lik tazminat davası açtığı Yazar İhsan Eliaçık da Galatasaray'da... (Fotoğraf: İdris Emen)
20:00
09.07.2013
Taksim'de iftar menüsü
Taksim Meydanı'nındaki iftarda menü: Çorba, pilav, et sote ve tatlı... (Fotoğraf: Gözde Kurumlu)
19:51
09.07.2013
TMMOB'lu kadınlardan eylem
İftar masalarının kurulduğu Taksim Meydanı'nda bir grup TMMOB üyesi kadın Gezi eylemleri boyunca kadınlara gösterilen sert tutumu protesto etti. Kadınlar gözaltına alınan eylemcilerin serbest bırakılmasını istedi. (Fotoğraf: İdris Emen)

Taksim'de iftar vakti!

19:47
09.07.2013
Taksim Meydanı'nda Beyoğlu Belediyesi tarafından kurulan iftar masalarında vatandaşa yemek dağıtılacak. Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da meydana geldi. (Fotoğraf: Gözde Kurumlu)


  http://www.radikal.com.tr/114112011411204

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yeryüzü sofraları - türkçekarakter

  galatasaray lisesi önünden başlayıp istiklal girişine kadar uzanan yeryüzü sofraları etkinliğini halk düzenlemiştir. antikapitalist müslümanların, devrimci müslümanların ve hatta LGTB'nin çağrısı olmuştur ama bu herhangi bir örgütün düzenlediği, sponsor olduğu bir aktivite değildir. vatandaşların evinde pişirdiği hazırladığı veya satın aldığı yemek ve erzakları birbiriyle paylaşmasıyla ortaya çıkan bir sofradır. eğer antikapitalist müslümanlar iftar düzenledi derseniz evinde yemek, börek pişirip o sofrada paylaşan benim gibi vatandaşları yok saymış olursunuz. diğer tarafta dediğiniz doğrudur, beyoğlu belediyesi bir catering firmasıyla anlaşarak iftar vermiştir.

  karıştırırsan - genco940

  İslamla siyaseti karıştırırsan çorba olur, islamiyet başka bir şeydir anlayana, demokrasi çizgileri belirlemiştir. Devlet kimsenin inancına karışamaz, Laikliğin tarifini izaha lüzum yoktur 80 yıl önce düşünüleni şimdi değiştiremezsin, sen seni bana empoze edemezsin hala anlayamadıysan anlamaktan bi haber olursun. Şeriatmı istiyorsun hırsızın elini, ırza geçenin öteberisini, başı açığı dövmeyi, sana uymayana söğmeyi matah zannediyorsan hodri meydan. Sen kimsin bi tarifini yap millet anlasın, gömlek,don değiştirdim demeyle kimi aldatıyorsunki, yürüde boyun görünsün saf sandıysan yanılıyorsun.

  ... - k-a-o-s

  Beyoğlu'nun bir belediye başkanı mı vardı,anaaaaaa.....yersofrası fikri de oldukça iyi...

  ZALIMLER - Roza lüxemburg

  Burad aki görüntülerden anladigim burasi zalimlerin yeri. Halbuki bir din her Zaman mazlumlarin yaninda yer almali.Bu insanlar zalimlerin sofralarinda nasil iftarlarini aciyorlar. Cunku Akp liler eli kamli katiller