Gezi'de sarsıcı iddia: '10 metreden başından vurdular'

Gezi'de sarsıcı iddia: '10 metreden başından vurdular'
Gezi'de sarsıcı iddia: '10 metreden başından vurdular'
Taksim'de polisin attığı gaz fişeği kafasına gelen ve ağır yaralanan lise öğrencisi Mustafa Ali Tombul'un olay yerindeki görgü tanığı: "Etrafını sardılar ve 10 metreden başından vurdular"...

İSTANBUL - Gaz bombası kapsülü ile ağır yaralanan İzmir Ticaret Lisesi 9'uncu sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Mustafa Ali Tombul'un sağlık durumu ciddiyetini koruyor.
TAYAD'lı aileler adına tedavi gördüğü Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde 14.00'te basın açıklaması yapan Nuri Cihanyandı, "16 yaşındaki Mustafa Ali Tombul, polisin 10 metre mesafeden nişan alarak ateşlediği gaz bombası kapsülü ile vuruldu. Arkadaşları tarafından taksi ile ağır yaralı halde hastaneye kaldırıldı. Yaşananlardan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın sorumludur" dedi.
Olay sırasında yanında bulunan arkadaşlarından Tuğçe Taşgit de, "Grup Yorum konseri için İzmir'den geldik. Taksim Gezi Parkı'na da uğramak istedik. Ali yaralandığında yanındaydım. Olay sırasında İstiklal Caddesi'nin ara sokaklarındaydık. Bir anda etrafı polis sardı ve insanlar kaçmaya başladı. Ancak Ali hızlı davranamadı. Polis çok yaklaştı ve biber gazı fişeğiyle 10 metre bile olmayan mesafeden kafasından vurdu" dedi.
Mustafa Ali Tombul

Tuğçe Taşgit, arkadaşının kafasından çok kan aktığını belirterek, şöyle konuştu:
"İnsanlık dışı, sanki öldürmek istercesine müdahale ettiler. Taksi çevirdik. Ancak taksici bizleri almak istemedi. İnsanların baskısı nedeniyle almak zorunda kaldı. Ali'yi hastaneye getirdik. Hemen ameliyata aldılar. Polisler hastane içerisine girerek bizleri gözaltına almak istedi. Ali şu an komada. Sağlık durumu çok ciddi. Ailesi de çok üzgün. Yoğun bakımda uyutuluyor. Doktorlar durumuna göre 15 gün daha uyutulacağını, uyandırmak için kararın daha sonra verileceğini söylediler. Ali yaralanmasaydı bugün ya da yarın İzmir'e geri dönecekti. Ancak hastanede uzun süre kalacak gibi duruyor."
Gencin ailesinin de olayı öğrenerek hastaneye geldiği belirtildi. (Mustafa ÖZDABAK/DHA)