Gezi'de stratejik hata yapıldı

Gezi'de stratejik hata yapıldı
Gezi'de stratejik hata yapıldı

Fotoğraf: SERKAN OCAK

AK Parti Milletvekili Prof. Dr. İdris Bal'ın yaptığı Avrasya Global Araştırmalar Merkezi'nin (AGAM) araştırmasında Gezi olayları için 'stratejik hata yapıldı' denildi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Başkanlığını AK Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. İdris Bal’ın yaptığı Avrasya Global Araştırmalar Merkezi (AGAM) tarafından hazırlanan ‘Taksim Olayları Analizi’ başlıklı raporda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın ‘yanlış bilgilendirilerek’ olayın tarafı haline getirildiği belirtildi. Raporda ‘stratejik hata’ yapıldığı, yerel projenin halka danışılması gerektiği vurgulandı.

 

RAPORUN TAM HALİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Raporda özetle şu görüşlere yer verildi:
SEÇİMDEN SEÇİME DEMOKRASİ OLMAZ: Çok partili sistemin gerekliliği gibi, belli periyotlarda gerçekleştirilen seçimler de demokrasinin olmazsa olmaz önşartlarındandır. Doğal olarak, demokrasiler sadece düzenli aralıklarla gerçekleştirilen seçimlerden ibaret değildir. Yani, hiçbir parti veya yönetici “Artık bana görev verdiniz, bir dahaki seçime kadar bana karışmayın” deme lüksüne sahip değildir.
DİYALOĞA GEÇİLMEDİ: Taksim olayları çevreci bir duyarlılıkla ve az sayıda insanın katılımıyla başlamıştır. Fakat görünürde bu az sayıda çevre duyarlılığına sahip insanlara yönelik müdahalenin şekli ve onlarla yeterince diyaloğa geçilememesinin neticesinde muhtemelen fırsat bekleyen belirli odakların sahneye çıkmasıyla olayların muhtevası ve şekli tamamen değişmiş, olaylar Taksim’de ne olduğu ya da ne olacağı ile ilgili olmaktan çıkmış, daha ziyade öncelikle Sayın Başbakan’a, ikinci derecede ise hükümete yönelik genel bir hoşnutsuzluk ve tepki haline dönüşmüştür.
PROJE HALKA SORULMALIYDI: Birinci sınıf demokrasinin var olduğu ülkelerde halka mal olmuş, tüm gözlerin üzerinde olduğu mekânlarla, meydanlarla ilgili tüm projeler halkla danışıklı bir şekilde, halkın onayı alınarak gerçekleştirilir. Zira demokrasilerde meşruiyetin kaynağı halktır. Taksim’de projeyle ilgili yeterli anket yapılmamış, yerel halkla danışıklı şekilde süreç götürülememiştir. Bu, daha projenin formüle edilmesi aşamasında ciddi bir sıkıntı olduğunu göstermektedir. Oysa kışla, cami, müze, alışveriş merkezi, rezidans ya da Londra’daki High Park gibi bir proje için farklı alternatifler hazırlanmalı, bu alternatiflerin neler olabileceği halka sorulmalı, sonrasında alternatifler belirlenmeliydi. Ardından en çok benimsenen alternatifin ne olduğu yine halkın onayına şu ya da bu şekilde sunulmalıydı. Oysa Taksim örneğinde, ne alternatifler oluşturulurken ne de hangi alternatifin benimsenmesi gerektiği hususunda yeterince halka sorulmamış, ‘en iyi alternatif olduğuna inansak bile’ kendi doğrumuz yeterince halka mal edilememiştir.
DEMOKRATİK HAREKET EDİLSE SORUN ÇIKMAZDI: Merkezi yönetim, özellikle Sayın Başbakan, projenin sahibi, tarafı, planlayıcısı ve yürütücüsü gibi yansımış, yansıtılmıştır. Ne Beyoğlu ne de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı projeyle ilgili taraf görülmemiştir. Taraf olarak sadece Sayın Başbakan ve hükümet görülmüştür. Bunun sonucu olarak da, sorun çıktığında birinci derecede Sayın Başbakan, ikinci derecede AK Parti, üçüncü derecede hükümet, dördüncü derecede ise devlet sorunun tarafı haline gelmiş ve getirilmiştir. Oysa demokratik geleneklere göre hareket edilse, yerel bir meydana dair bir proje öncelikle Beyoğlu Belediyesi’nce çalışılsa, yerel halkla dayanışma ve danışma içerisinde çözümler ve projeler üretilse, büyükşehir ile işbirliği içerisinde son hali verilse, anketler ve mini referandumlarla halkın ve kamuoyunun desteği alınsa ve uygulansa idi zaten bir sorun ortaya çıkmazdı.
BAŞBAKAN YANLIŞ YÖNLENDİRİLDİ: Velev ki, bir sorun çıkarsa böyle bir durumda da, sorunun tarafı birinci derecede Beyoğlu Belediyesi, ikinci derecede de İBB olurdu. Böyle bir kriz ya da kaos durumunda ise hükümetin başı olarak Sayın Başbakan krizin, sorunun tarafı olarak değil, kriz çözücü olarak devreye girer, gerekirse yerel yöneticilere telkinlerde bulunur, halkla yöneticiler arasında ara bulucu rolü oynayabilirdi. Hatta siyasi yaptırım bağlamında Sayın Başbakan belediye başkanlarını hatalı buluyorsa onları eleştirebilir ve hatta gelecek dönemde partinin yerelde farklı isimlerle yoluna devam edebileceğini ima edebilirdi. Oysa Sayın Başbakan yanlış yönlendirilmiş, bu böyle olmasa bile kamuoyuna yansıdığı kadarıyla krizin damardan tarafı haline getirilmiştir. Bu ise stratejik bir hata olmuş, pusuda bekleyen, kaostan nemalanan illegal yapılanmalara fırsat verilmiştir.
SİYASİLER SORUMLU DAVRANMALIYDI: Taksim’de başlayıp ülkeye yayılan olaylar ülkemize, milletimize, ekonomimize, imajımıza, diplomasimize zarar veren ulusal bir problem haline gelmiştir. Olaylar özelde sayın Başbakan’ı, daha sonra AK Parti’yi ve hükümeti hedefe koyarak gerçekleşmiştir. MHP lideri Bahçeli’nin uyarıları ve bir camianın o topluluklara karışmasını engellemesi takdir edilmesi gereken bir duruş olmuştur. CHP ve BDP için ise aynı yorumu yapmak mümkün değildir.

Herkes üzerine düşen dersi almalı


Radikal’e konuşan Bal, raporun amacının AK Parti’yi veya muhalefeti övmek ya da eleştirmek olmadığını söyledi. Amacın ‘ülke menfaati’ olduğunu, demokratik ülkelerde sorunların üstesinden böyle gelindiğini belirten Bal, şöyle dedi: “Tarafgir ve bağnaz bakarsak hayırlı bir sonuç çıkmaz. Sorunlara ancak elbirliğiyle, partiler üstü, demokratik tartışma zemininde baktığımızda gerçeği yakalayabiliriz. Herkesin üzerine düşen dersi alması lazım. ‘Nerede hata yaptım’ sorusunu sorması lazım. Benzer hataların önüne böyle geçilebilir.”


  http://www.radikal.com.tr/1145699114569938

  YORUMLAR
  (38 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Şaka mı bu? - caminoreal

  dünyanın öteki ucundaki olayları takip eden başbakan ülkesini danışmanları yüzünden okuyamamış, siz kimi yediğinizi zannediyorsunuz, bir halk bu kadar da salak yerine konmaz ki, bu gerilim politikasından bilerek faydalandı Erdoğan, hem kendine edilen küfürlerin acısını çıkardı hem de siyasi rant elde etti tabanını sıkılaştırarark. Gayet de bilinçli yaptı bunu. O yüzden komik bir şekilde bir tiyatrocuya mehmet ali alaboraya fatura edilmeye çalışılan 5 ölüm ve binlerce yaralının sorumlusudur ve er geç yargılanacaktır.

  Saskinim - kujo84

  Bazen AKAPEde akli selim konusan ve tarafsiz dusunen insanlar oldugunu gormek beni gercekten cok sasirtiyor ancak geri kalaninin bu kisileri hic umursamiyor olmasi nedense hic sasirtmiyor :)

  yapılanlar... - uyusuk

  Raporda anlatılan yapılmayanlar ve yanlış yapılanlar kim tarafından yapılmıştır! Madem parti olarak böyle bir yanlışın farkındasınız gezi tutsaklarını bırakın ve tüm toplumdan ÖZÜR DİLEYİN!!! ÜLKEYİ TEHDİT ETMEYİ BIRAKIN!!!

  Hepsi - düş-ün bulur-sun

  Yaptıklarını hangisi Stratejik ve taktik hata değilki ? Bir tane örnek bile yok. Herşeye kendi çıkarlarına göre bakınca, ülkeye göre bir strateji ve taktik belirleyemiyorlar ki. Kendi çıkarlarına göre strateji başka, Ülke çıkarlarına göre strateji başka. Kavga da burdan çıkıyor zaten. Onların çıkarları,ülkenin çıkarlarıyla uyum göstermiyor.

  yıkama yağlama takımı iş başı yaptı nihayet - isik38

  Başbakanınızın çevresindeki yıkama yağlama takımı kadro telaşına düşmüş galiba... öyle ya... Başbakanda bu kibir halkta bu öfke varken yerel seçimlerde sandıktan negatif bir sonuç çıkarsa bu onların ayanlarını kaydırtır...Sözde rapordaki yuvarlak ifadelere bakılırsa çevir kazı yanmasın denilirken halktan özür dilenmiş gibi bir hava verilmeye çalışılmış...Güya bizim gönlümüzü (gazımızı da diyebilirsiniz)almak istemişler. Başbakanda bu kibir varken bu metni okumaz. Danışmanları bu raporu merdivenaltı haber gibi nasıl basına sızdırdılarsa altıgayri remi özür tadında yandanş medya üzerinden halka servis ederler

  Demokrasilerde meşruiyetin kaynağı halktır-ne kadar dogru - Anidya

  Prof. Dr. Idris Bal durumu guzel degerlendirilmis. Bu mevcut partilesme ve kutuplasma meclise girmeyi basaranlarin ve ozellikle hukumette soz sahibi olanlarin basini dondurdu ve kendilerinin gercek rollerini unutup herseye hukmeden kisilikler olusmasina yol acti. Bu da secilmenin gercek bir demokrasi anlayisina uygun olarak uygulanmadiginin gostergesi olabilir. Zira giderek halk arasinda kopukluklar ve kutuplasmalar desteklendi ve de olusmasina yol acildi. Ancak simdi ulkede buyuk bir farkindalik olustu ve ozellikle yeni kusak duruma hakim oldugunu nu eylemleriyle ifade etti ve ededuruyor. Tabii ki bu olaylar pek cok kavramlarin yeniden irdelenmesi ve her vatandasca daha iyi kavranarak icsellestirilmesi gerektigini hatirlatiyor. Umalim ki gelecek secimlerde butun bunlardan sorumlularin bir hamle geri cekilmeyi basarmalari ve ozgur insan olarak yasama ortami yaratilmasinin gerektigini daha iyi kavramis yeni kusaklara yerlerini birakmalari beklenir. Onlar bugunkulerden daha buyuk bir farkindalik icinde yerlerini alacaklar ve demokrasi kavramini yasam ve onun idamesi surecinin anahtari olarak kullanacaklardir.

  cevir kazi yanmasin - tup

  Anca taraftarlarinin vicdanini rahatlatir bu aciklamalar. Basbakan tv'ye cikip 'siz ne yaparsaniz yapin orasi icin karar verilmistir biz ne karar verdiysek o yapilacak, birkac capulcudan izin alacak degiliz' dedi mi demedi mi? Her polis saldirisinda hareket daha buyudu, tayyip her televizyona cikip halkina kin ve ofke kustugunda halk daha cok ayaklandi, hala daha 'birileri masum cevrecilerin iyi niyetli hareketinden faydalandi' diye birbirlerini tatmin ediyorlar. Takke dustu kel gorundu gecmis olsun.