Gezi'de tutuklanan bayrak satıcısı hakim karşısında

Gezi'de tutuklanan bayrak satıcısı hakim karşısında
Gezi'de tutuklanan bayrak satıcısı hakim karşısında
Gezi Parkı olayları sonrası bir süre tutuklu kalan bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek'in de aralarında bulunduğu 20 sanığın yargılanmasına başlandı.

İstanbul Gezi Parkı olaylarının ardından bir süre tutuklu kalan bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek’in de aralarında bulunduğu 20 sanığın yargılanmasına başlandı. Tutuksuz sanıklar, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’ndaki İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Davaya Ali Sarıçiçek’in de aralarında bulunduğu 12 sanık katıldı. İtalyan uyruklu foto muhabiri Mattia Cacciatori dahil 8 sanık duruşmaya katılmadı.

Bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek, "Ben de Taksim’de yürüyüş olacağını sosyal medyadan bildiğim için satış olur diye oğlumla Taksim'e çıktık. Polise mukavemet etmedim. Polis beni dövdü, küfürler etti. Dayak yedikten sonra yere çöktüm" diye konuştu.

"BAYRAK ALMA İSTEYEN OLURSA DİYE TAKSİM'E ÇIKTIK"

Duruşmada sanıkların kimlik tespiti yapıldı. Kimlik tespitinden sonra sanıkların savunmaları alınmaya başlandı. Duruşmada savunma yapan bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek oğluyla beraber bayrak sattığını söyleyerek “O gün bayrak satmak için Beşiktaş ’a gittik. Beşiktaş’ta iş yoktu. Ben de Taksim’de yürüyüş olacağını sosyal medyadan bildiğim için satış olur diye oğlumla Taksim’e çıktık. Taksim'e çıktığımızda kimse yoktu ve sakindi. Biz de oğlumla İstiklal Caddesi'nde yol kenarında oturmaya başladık. Bayrak almak isteyen olursa alır diye... Biraz zaman geçtikten sonra kadınlar yürümeye başladı" dedi.

"POLİS BENİ DÖVDÜ, FOTOĞRAFIM BİLE VAR"

Taksim’de bayrak satmaya başladıklarını ifade eden Sarıçiçek, “Taksim’de polis sayısı gittikçe artınca ve TOMA’lar da alana gelince oğluma ‘ortalık karışacak satabildiğimiz kadar satalım gidelim’ dedim. Daha sonra bulunduğumuz yerden Taksim’e geçiş yasaklandı. Ben de o tarafa geçecektim. Çünkü otobüse bineceğim durak 80 metre ilerideydi. Polise durumu izah ettim. Polis bana ’Karaköy’e git’ dedi. Ama oradan bineceğim otobüs geçmiyordu. Polisler yabancı uyruklu vatandaşların geçişine izin verdiler. Ayrımcılık yaptılar. Ben de bunun üzerine sinirlenerek ‘buradan geçmek için ABD vatandaşı mı olmak lazım, ABD pasaportu mu taşıyalım?’ dedim. Elimdeki bayrağı göstererek ‘hepimiz bu bayrak altında yaşıyoruz’ dedim. Diğer sanıkları tanımıyorum. Polise mukavemet etmedim. Polis beni dövdü, küfürler etti. Dayak yedikten sonra yere çöktüm. Hatta yol kenarında çekilmiş, çökmüş vaziyette elimde, sigara bulunan fotoğrafım da var“ şeklinde konuştu.

7 YILA KADAR CEZA İSTENİYOR

Gezi Parkı olaylarının ardından bir süre tutuklanan bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek’in de aralarında bulunduğu 20 şüpheli hakkında iddianame düzenlendi. İtalyan fotoğrafçı Mattia Cacciatori’nin de yer aldığı iddianamede, sanıkların toplantı ve gösteri kanununa muhalefet’ ve ‘görev yaptırmamak için direnme’ suçlarından 1 yıl 2 aydan, 7 yıla kadar hapsi isteniyor. (Selahattin GÜNDAY, DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115852511585256

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bir hukukçu olarak... - bırıncı

  aslında habere konu olan olayın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarına göre tümüyle serbest, polisin davranışlarının ise suç niteliği taşıdığını biliyor muydunuz?

  Hakim kimin hakimi? - vallagrande

  Milletin arasina elinde palasi azgin bir Ispanyol bogasi gibi dalan insanlar serbest birakilip yurt disina kacirildilar ama... elinde uzerinde Ataturk bayragi satan insan tutuklu ve aylar sonra hakim karsisina cikartilacak... Nerde bagimsiz yargi? Nerde ozgur bireysel insan haklari. Bu kiravatli hakimler kimin hakimi? hepsimi takkiye.

  Gizli tanık - vancetti

  Ben tanığım, ekmek çarpsın kulaklarımla duydum, bu adam KCK li vede PKK li, üstüne üstlük Balyozcu, anası Ermeni, babası Kürt, hemide Marksist. hem, sunnide değil. Asalım efendim, hemen asalım. Birde efendim orada dolaşan kediler vardı, hep bir ağızdan Her Yer Taksim diyorlardı, gözlerimle gördüm. Ağaçlarda ki kuşlar da kedilere tempo tutuyorlardı. Kahrolsun darbeci vatan hainleri. Hani şak,şak yokmu?. Bu ada suçlu efendim, palası bile yoktu.

  /// - Al Capone

  Vay Reziller - bayrak satan adami da mahkemeye vermisler - Iste sirf bunun için akp ye oy vermem

  Tayip Adaleti bu olsa gerek. - Candem

  Sizin gücünüz zaten garibanlara yeter. Eger ki sana ceza verilierse, git bu memleketi Avrupa Insan Haklarina sikayet et. Versinler de sana cezayi, göreyim onlari. Dünya da yalniz degilsiniz. Dayan, korkma sana birsey yapamazlar. Hamburg´dan selam olsun sana dostum.

  Bir köşe yazarı da şuna el atsa! - berkayhür

  Yahu kardeşlerim bıkmadan usanmadan yazabildiğim kadar yazacağım. Görevli memura görevi yaptırmamaya direnmek nedir allah aşkına? ZAbıta gelir seyyar tezgahını topla der önüne geçersen görevi yaptırmamak olur, evine gitmek istersin polis kafasına göre istediğine izin verir istemediğine vermez görevi yaptırmamak olur, dağılın der dağılmazsın tekme tokat dayak yersin yeter artık illallah dersin görevi yaptırmamak olur. Demokrasisi paket paket gelişen ülkemizde cep telefonlarına bile paket eklemek mümkünken şu içi boş, önü açık kanunlar neden değiştirilmez, düzenlenmez bir allah'ın kulu çıkıp bunlar ne kardeşim diye sormaz akıl mantık alır şeyler değil.