Gezi'deki çiçekler polis nezaretinde

Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi Parkı haftaya çadırlı eylemciler yerine yüzlerce polis ve belediye çalışanıyla başladı. Olayların 21. gününde park halka kapalıydı, içeriye yalnızca basının girmesine izin verildi. Kameralar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) önceki gün başlattığı ağaç dikimine çevrilmişti. İş makineleri 7-8 metrelik ağaçları taşıyor, işçiler de merdivenlerdeki yazıların üzerini boyuyor, çocuk parkındaki yer kaplamalarını söküyor, toprak kazıyor... Polisler ise çimler ve banklarda sereserpe yatıyor, fıskıyenin önünde fotoğraf çektiriyor. Yaşlı, başörtülü bir kadın nasıl olduysa içeri girmiş, yavaş yavaş yürüyerek parkı gözlemliyor, polislerle konuşuyor. “Ağaçları kesmeyin, gölgelerinde dinlenelim”
demek için gelmiş. Belediyenin ağaç diktiğini öğrenince
şaşırıyor, şüpheli bir ifadeyle uzaklaşıyor. 

Fidanlar yerinde 

Önceki gün ilk domateslerini veren bostan hâlâ yerinde... Hatay’daki gösterilerde hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in ailesinin yolladığı defne fidanları da zarar görmemiş, birinin üzerinde kırmızı kurdeleyle asılı künyede Cömert’in hayatını kaybettiği 3 Haziran 2013 tarihi yazılı... Park sakinlerinden geriye bir dilek ağacının altında gizlenmiş kurdeleler de kalmış.

100 ağaç sökülecek mi?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önceki gün konuşmasında “Oradaki 600 ağacın yaklaşık 500’ünü yine orada kullanacağız. Kalan 100’ünü ise oradan söküp müzenin çevresine ve yayalaştırma alanının içine kullanacağız” demişti. İBB ise dün parka 100 ağaç dikileceğini duyurdu: “İlk etapta dün Taksim’e 20 yeni yetişkin ağaç, Cumhuriyet Anıtı çevresi ile Gezi Parkı havuzlarının çevresine ise 152 bin çiçek dikildi. Çalışmalar sonunda Gezi Parkı’na 100 ağaç, 202 bin mevsimlik çiçek ve 5 bin gül dikilmiş olacak. Tahrip edilen parkta 26 bin m2 alanın çimleri değiştirilecek.”